• 152927 марта ўқилди
Шошилинч тиббий ёрдам кўрсатиш давлат хизмати ҳам воқеа юз берган жойнинг ўзида, ҳам тўсатдан пайдо бўлган касалликлар, сурункали касалликларнинг кескинлашиши, бахтсиз ҳодисалар, майиб бўлишлар ва захарланишлар, ҳомиладорлик ва туғруқ вақтида мураккаб аҳволга тушиш ортида фуқароларнинг ёки атрофдагиларнинг соғлиғи ёки ҳаётига хавф солувчи ҳолат юз берган вазиятларда стационарга олиб боришда катта ёшдаги ва болалар ёшидаги аҳолига куну тун тиббий ёрдам кўрсатишга мўлжалланган.
Шифокорни чақириш шошилинч тиббий ёрдам кўрсатиш учун зарур бўлганда амалга оширилади. Ушбу хизматдан туну кун фойдаланиш мумкин.
Шифокорни шошилинч равишда чақириш учун бемор ёки унинг ёнида бўлган шахс ягона қисқа “103” рақамига қўнғироқ қилиши ёки воқеа ҳақида бошқача тарзда хабар бериши зарур. Қўнғироқ бепулдир.
Беморнинг аҳволи, ҳудуд рельефи, тез тиббий ёрдам бригадасининг иш юкламасидан келиб чиқиб шошилинч тиббий ёрдам давлат хизмати шифокорига бемор олдига келиши учун 20 дан 40 дақиқагача вақт ажратилади.

• 152794 количество просмотров
Государственная служба экстренной медицинской помощи предназначена для оказания круглосуточной скорой медицинской помощи взрослому и детскому населению, как на месте происшествия, так и в пути следования в стационар при состояниях, угрожающих здоровью или жизни граждан или окружающих их лиц, вызванных внезапными заболеваниями, обострением хронических заболеваний, несчастными случаями, травмами и отравлениями, осложнениями беременности и при родах.
Вызов врача осуществляется в случаях необходимости экстренной медицинской помощи. Данная услуга доступна круглосуточно.
Для экстренного вызова врача больному или находящемуся с ним рядом лицу необходимо позвонить в службу скорой медицинской помощи по единому короткому номеру «103» или сообщить о случае другим путем. Звонок бесплатный.
В зависимости от состояния больного, рельефа местности, загруженности бригады скорой медицинской помощи врачу государственной службы экстренной медицинской помощи отводится от 20 до 40 минут для прибытия к больному.