• 138547 марта ўқилди
• Боғчада тўловнинг бир кунлик қиймати бир ойлик тўлов миқдори шу ой мобайнидаги иш кунлари сонига бўлиш орқали аниқланади.
2022 йил 1 апрелдан бошлаб:
боқувчисини йўқотган хотин-қизларнинг:
• фарзандлари давлат мактабгача таълим ташкилотларига тўланадиган ота-оналар бадалидан озод қилинсин;
• 3 ёшгача бўлган фарзандлари учун нодавлат мактабгача таълим ташкилотларига Давлат бюджетидан субсидиялар белгиланган тартибда ажратилсин.
Агар битта оиладан 2 ва ундан ортиқ болалар турли боғчаларга қатнаса, ота-оналар бир фарзанди борадиган боғчага иккинчи фарзанди борадиган боғчадан унинг қатнаши тўғрисида маълумотномани тақдим этиши лозим.
• Боғчаларда тўловлар ҳар ойнинг 15-санасидан кечиктирмасдан тўланади. Ойнинг 15-санасидан кейин келган болалар таъминоти учун тўловлар эса, бола келган кундан бошлаб 3 кун ичида тўланади. Бунда тўловлар боланинг шу ойда боғчага қатнайдиган кунларга мутаносиб равишда тўланади.
• Боғчаларда тўловлар банклар (жамғарма кассалар) орқали нақд пул ёки нақд пулсиз шаклда (банк пластик карточкалари орқали ва пул ўтказиш йўли билан) тўланади. Бунда тўловнинг амалга оширилганлигини тасдиқловчи ҳужжат нусхаси боғчага тақдим этилади.
Тўловларни вақтида тўламаслик оқибатлари
• Ота-оналар томонидан тўловларни белгиланган миқдорда ва/ёки муддатлар ўтгач 2 ҳафта мобайнида узрли сабабларсиз тўланмамлик боланинг боғчада бўлишини тўхтатиш учун асос бўлади.
• Боғчага амалга оширилмаган тўлов 60 кун ичида тўлаб берилганда, болани тегишли боғчага тиклаш мажбурий тартибда амалга оширилади. Мазкур муддат ўтиб кетган тақдирда, боғчага болани тиклаш янги қабул қилинган болалар учун белгиланган тартибда амалга оширилади.
Боғча пулини тўлашдан озод қилиш
• Боғчада болалар умумий сонининг 15 фоизи доирасида кам таъминланган оилалар фарзандлари тўловдан озод қилинади.
• Бунда биринчи навбатда ота-оналаридан бири ёки иккаласи I ёхуд II гуруҳ ногиронлиги бўлган кам таъминланган оила фарзандларига, шунингдек ўртача ойлик жами даромади энг паст даражада бўлган кам таъминланган оила фарзандларига имтиёз берилади.
• Тўловдан озод қилинадиган кам таъминланган оила фарзандлари рўйхати маҳалла томонидан берилган оиланинг мулкий аҳволи тўғрисида маълумотномага ва тегишли боғча ота-оналар қўмитасининг хулосасига асосан аниқланади ва шакллантирилади.
• Тўловдан озод қилинадиган кам таъминланган оила фарзандлари рўйхати ҳар ўқув йилининг 25 сентябрь кунига қадар тасдиқланади.
• Рўйхатига кирмай қолган, шунингдек йил давомида аниқланган кам таъминланган оилалар фарзандлари ҳисобидан захира шакллантирилади.
• Тўловдан озод қилинган болаларнинг боғчага қатнаши тўхтатилиши натижасида бўшаб қолган ўринлар мазкур заҳирадан тўлдириб борилади.
Қуйидаги касалликлар мавжуд болалар учун боғча пули тўланмайди:
• Нутқидаги оғир нуқсонлар (ринолалия, дудуқланиш, болалар афазияси, руҳий-нутқий ривожланишда орқада қолиш).
• Эшитишдаги оғир нуқсонлар (II — IV даражадаги карлик).
• Кўришдаги оғир нуқсонлар (кўзи ожизлар, бир кўзи соққаси йўқлиги (анофтальм), амблиопия ва ғилай бўлган заиф кўрадиганлар).
• Таянч-ҳаракатланишидаги нуқсонлар (бош мия, бўйин, кўкрак қафаси, умуртқа, бўғимлар ва оёқлар операцияларининг барча турларидан кейинги ҳолати; бўйин, кўкрак қафаси, умуртқанинг идиапатик деформациялари; кифоз; лордоз; кифосколиоз; оёқ панжалари фалажи; таянч-ҳаракатланиш аъзоси ривожланиши аномалиялари; артрозоартритлар; остехондропатия; хондродистрофия; болалар церебрал фалажи; менингоэнцефалитга чалингандан кейин ҳамда туғруқ асоратларидан кейинги таянч-ҳаракатланиш аъзоларининг барча патологиялари (гемипарез, парапарез, монопарез ва шу турдаги плегиялар); полирадикулоневритлар ва уларнинг асоратлари).
• Психик ривожланишда орқада қолиш (ақлий орқада қолиш (ақлий фаолиятининг орқада қолиши ва ақлий заифликнинг енгил даражаси).
• Мураккаб нуқсонлар (ривожланишда икки ва ундан ортиқ нуқсонлар мавжудлиги).
• Сил касаллигининг илк кўриниши (сил касаллиги билан касалланган бемор билан бир оиладан (хўжаликдан) бўлиб алоқада бўлганлар, тубвираж), шунингдек сил касаллигидан кейинги тиклаш даври.
Бундай болаларни озод қилиш тегишли тиббиёт муассасасининг маълумотномасига асосан амалга оширилади.
Мактабгача таълим ташкилотларида болалар таъминоти учун тўлов ҳисоб-китоби:
• Боланинг ёки оила аъзоларининг касаллиги, карантин ҳолатида бўлганлиги туфайли, шунингдек ота-оналардан бирининг ишдан (ўқишдан) бўш вақти даврида ёки бошқа сабабларга кўра бола мактабгача таълим ташкилотига кетма-кет 3 кундан ортиқ келмаган даври учун тўланган тўловлар кейинги тўловларни амалга оширишда ҳисобга олинади. Бунда боланинг келмаган кунлари сони бир кунлик тўлов миқдорига кўпайтирилиб, кейинги тўлов суммаси чиққан суммага камайтирилади. Агар боланинг келмаган кунлари учун тўлов ҳали амалга оширилмаган бўлса, тўланиши лозим бўлган тўлов миқдори у келмаган кунлари учун ҳисобланган тўлов суммасига камайтирилади.
• Боланинг ёки унинг оила аъзоларининг касаллиги, карантин ҳолатида бўлганлиги туфайли боланинг мактабгача таълим ташкилотига келмаганлиги тегишли даволаш-профилактика муассасаси ёки участка шифокори томонидан бериладиган маълумотнома билан тасдиқланиши шарт.
• Ота-оналардан бирининг ишдан (ўқишдан) бўш вақти даврида ёки бошқа сабабларга кўра бола мактабгача таълим ташкилотига келмаслигига ота-оналардан бирининг сабаби кўрсатилган ҳолда мактабгача таълим ташкилоти раҳбарияти номига олдиндан ёзган аризаси (билдиришномаси) асос бўлиб ҳисобланади. Бунда боланинг бир йилда кўпи билан 60 кундан ортиқ бўлмаган муддатгача мактабгача таълим ташкилотига келмаслигига рухсат берилади.
• Боланинг уйда қолган бошқа барча ҳолларида мактабгача таълим ташкилотида бола таъминоти учун тўловлар умумий асосларда тўланади.

• 138400 количество просмотров
С 1 апреля 2022 года женщины, потерявшие кормильца освобождены от родительского взноса, уплачиваемого в государственные дошкольные образовательные организации за воспитание их детей.
Из Государственного бюджета выделяются субсидии негосударственным дошкольным образовательным организациям за воспитание их детей в возрасте до 3-х лет, в установленном порядке.
• Размер ежедневной платы за содержание детей в детском саду определяется путем деления ежемесячной платы на общее количество рабочих дней в данном месяце.
• Если двое и более детей из одной семьи посещают разные детские сады, то родители должны предоставить в детский сад, куда ходит один ребенок, справку о том, что второй ребенок посещает другой детский сад.
Плата за содержание детей в дошкольных образовательных учреждениях производится не позднее 15 числа каждого месяца.
• Плата за детей, пришедших после 15 числа, вносится в течение 3 дней со дня их прихода соразмерно оставшимся дням месяца.
• Платежи за детский сад оплачиваются через банки (общественные кассы) в форме наличных или безналичным расчетом (через банковские пластиковые карты или перечислением). Копию документа, подтверждающего проведенную оплату, необходимо представить в детский сад.
Последствия несвоевременной оплаты платежей:
• Невнесение платы родителями в установленном размере и/или в течение 2-х недель после сроков без уважительных на то причин может быть основанием прекращения нахождения ребенка в детском саду.
• При покрытии долга за содержание ребенка в ДОУ в течение 60 дней ребенок восстанавливается в учреждении. По истечении указанного срока ребенок восстанавливается в порядке, установленном для вновь принимаемых детей.
Перечень нарушений в физическом или умственном развитии детей, при которых не взимается родительская плата:
• тяжелые нарушения речи (ринолалия, заикание, детская афазия, отставание психически-речевом развитии);
• тяжелые нарушения со слухом (глухота II-IV степени);
• тяжелые нарушения со зрением (слепые, отсутствие одного глазного яблока (анофтальм), амблиопия, косоглазие);
• нарушения опорно-двигательного аппарата (состояние после всех видов операций головного мозга, шеи, грудной клетки, позвоночника, конечностей и ног; идиапатическая деформация шейных и грудных позвонков; кифоз; лордоз; кифосколиоз; паралич ног; аномалии развития опорно-двигательного аппарата; артрозоартриты; остехондропатия; хондродистрофия; детский церебральный паралич; все патологии опорно-двигательного аппарата впоследствии менингоэнцефалита и послеродовых травм (гемипарез, парапарез, монопарез и плегии данного вида); полирадикулоневриты и его последствия);
• задержка в психологическом развитии (нарушения интеллекта (умственная отсталость и легкая степень умственной отсталости);
• сложные дефекты (наличие в развитие двух и более дефектов);
• первичный вид туберкулеза (были в контакте с больным туберкулезом из одной семьи (хозяйства), тубвираж), а также послетуберкулезный восстановительный период.
Освобождение от оплаты таких детей производится на основании справки соответствующего медицинского учреждения.
Перечень лиц освобождаемых от уплаты.
Расчет выплаты на содержание ребенка в дошкольных образовательных учреждениях:
• Взносы выплачиваются за период отсутствия ребенка или членов семьи в дошкольной образовательной организации более 3-х дней подряд по причине болезни, карантина, а также отсутствия одного из родителей от работы (учебы) или по иным причинам, причины учитываются при проведении дальнейших платежей.
• В этом случае количество дней отсутствия ребенка умножается на сумму оплаты одного дня, а сумма следующей выплаты уменьшается на выплаченную сумму.
• Если оплата за дни отсутствия ребенка еще не произведена, размер подлежащей выплате выплаты уменьшается на сумму выплаты, исчисленной за дни отсутствия ребенка.
• Неявка ребенка или членов его семьи в организацию дошкольного образования в связи с болезнью или нахождением на карантине должна быть подтверждена справкой, выданной соответствующим лечебно-профилактическим учреждением или участковым врачом.
• Письменное заявление (уведомление) одного из родителей на имя руководства дошкольной организации с указанием причины отсутствия ребенка в дошкольной организации образования в период свободного от работы (учебы) или по иному причины, считается основанием. При этом допускается неявка ребенка в дошкольную образовательную организацию на срок не более 60 дней в году.
• Во всех остальных случаях, когда ребенок остается дома, взносы выплачиваются на общих основаниях в дошкольном образовательном учреждении.