• 68853 марта ўқилди
Тўлов тизимларига оид Марказий банкнинг қатор норматив-ҳуқуқий ҳужжатлари  бекор қилинмоқда | UzReport.news
Тўлов — пул мажбуриятини нақд пул маблағлари билан бажариш ёхуд пул маблағларини тўлов воситаларидан фойдаланган ҳолда ўтказиш.
Тўлов тизими тўловларни тўлов тизимининг оператори, тўлов тизими иштирокчилари ва (ёки) тўлов ташкилотларининг тўлов тизими оператори томонидан белгиланган тўлов тизимининг тартиб-таомилларини, инфратузилмасини ва қоидаларини қўллаш воситасида ҳамкорлик қилиш йўли билан амалга оширишни таъминлайдиган муносабатлар мажмуидир.
• Тўлов тизими оператори билан ҳисоб-китобларни амалга оширувчи ва тўлов тизимида иштирок этиш тўғрисида шартнома тузган банклар тўлов тизимининг иштирокчилари ҳисобланади.
Тўлов тизимининг қоидалари қуйидагиларни ўз ичига олиши керак:
• тўлов тизимининг ишлаш тартиб-таомиллари, шу жумладан тўлов тизимида тўловларни амалга ошириш, тўлов хабарномалари форматларининг қўлланилиш тартиби, тўлов тизимининг иш жадвали ва тўлов тизимидаги таваккалчиликларни бошқариш тизими;
• тўлов тизими оператори кўрсатаётган хизматларнинг ва тўлов тизимида амалга оширилаётган операцияларнинг тавсифи;
• тўлов тизимида иштирок этиш шартлари;
• ахборот хавфсизлиги ва киберхавфсизлик талабларига риоя этиш тартиби;
• тўлов тизими иштирокчиларининг тўлов тизими оператори билан ҳамкорлиги тартиби ва бошқалар.
Қуйидагилар бўйича хизматлар кўрсатиш тўлов хизматлари жумласига киради:
• банк ҳисобварағидан фойдаланган ҳолда тўловларни қабул қилиш ва амалга ошириш;
• нақд пул маблағларини банк ҳисобварақларига, шу жумладан учинчи шахсларнинг ҳисобварақларига ўтказиш учун қабул қилиш;
• тўловчи томонидан банк ҳисобварағини очмаган ҳолда тўловни амалга ошириш учун нақд пул маблағларини қабул қилиш;
• электрон пулларни чиқариш ва қоплаш;
• банк карталарини чиқариш;
• электрон пулларни ва банк карталарини реализация қилиш ва бошқалар.
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида тўловлар қуйидагилар орқали амалга оширилади:
• нақд пул маблағларини ўтказиш;
• электрон пулларни ўтказиш;
• пул маблағларини тўлов воситаларидан фойдаланган ҳолда ўтказиш;
• пул мажбуриятини ёки пул маблағларини тўлаш тўғрисидаги фармойишни ўз ичига олган тўлов ҳужжатини бериш;
• электрон тўлов воситаларидан фойдаланиш.
Электрон тўлов воситаси ўзига тақдим этилган тўлов хизматларидан фойдаланувчи электрон тўлов воситасидан уни бериш ва ундан фойдаланиш шартларига мувофиқ фойдаланиши, шунингдек тўлов хизматларини етказиб берувчини ёки у томонидан кўрсатилган шахсни тўлов воситаси йўқолганлиги, ўғирланганлиги, ўзлаштирилганлиги ёки ундан рухсатсиз фойдаланилганлиги тўғрисида дарҳол хабардор этиши шарт.

• 68855 количество просмотров
Платеж - исполнение денежного обязательства наличными денежными средствами либо перевод денежных средств с использованием платежных инструментов.
Платежной системой является совокупность отношений, обеспечивающих осуществление платежей путем взаимодействия оператора платежной системы, участников платежной системы и (или) платежных организаций посредством применения процедур, инфраструктуры и правил платежной системы, установленных оператором платежной системы.
• Участниками платежной системы являются банки, осуществляющие расчеты и заключившие с оператором платежной системы договор об участии в платежной системе.
Правила платежной системы должны содержать
• процедуры функционирования платежной системы, в том числе порядок осуществления платежей в платежной системе, применения форматов платежных сообщений, график работы платежной системы и систему управления рисками в платежной системе;
• описание услуг, оказываемых оператором платежной системы, и операций, осуществляемых в платежной системе;
• условия участия в платежной системе;
• порядок взаимодействия участников платежной системы с оператором платежной системы и другие.
К платежным услугам относятся услуги по
• приему и осуществлению платежей с использованием банковского счета;
• приему наличных денежных средств для зачисления на банковские счета, в том числе третьих лиц;
• приему наличных денежных средств для осуществления платежа без открытия банковского счета плательщиком;
• выпуску и погашению электронных денег;
• выпуску банковских карт;
• реализации электронных денег и банковских карт и другие.
Платежи на территории Республики Узбекистан осуществляются путем
• передачи наличных денежных средств;
• перевода электронных денег;
• перевода денежных средств с использованием платежных инструментов;
• выдачи платежного документа, содержащего денежное обязательство или распоряжение о выплате денежных средств;
• использования средств электронного платежа.
Пользователь платежных услуг, которому предоставлено средство электронного платежа, обязан использовать средство электронного платежа в соответствии с условиями его выдачи и использования, а также незамедлительно уведомлять поставщика платежных услуг или лицо, указанное им, о потере, краже, присвоении или несанкционированном использовании платежного инструмента.