• 689009 марта ўқилди
Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 42 ва 218-моддаларига мувофиқ ФҲДЁ органи мулкий низолари ҳамда вояга етмаган фарзандлари (шу жумладан, фарзандликка олинганлари) бўлмаган эр-хотинлардан никоҳдан ажратиш тўғрисидаги аризани қабул қилади. Агар хотин ҳомиладор бўлса никоҳдан ажратиш тўғрисидаги аризани қабул қилиш рад этилади.
Никоҳ тузилганлиги ҳақида далолатнома ёзуви Ўзбекистон Республикасининг ФҲДЁ органлари томонидан қайд этилган эр-хотинлар томонидан никоҳдан ажратиш тўғрисида ариза ЯИДХП орқали электрон шаклда берилиши мумкин, ушбу Қоидаларнинг 102-банди иккинчи хатбошисида назарда тутилган ҳолатлар (Алоҳида яшовчи эр-хотинни никоҳдан ажратишни қайд этиш уларнинг биргаликда берган аризаларига асосан ФҲДЁ органи томонидан амалга оширилади) бундан мустасно.
Бунда эр-хотиннинг шахси Face-ID ёки MyID тизимлари орқали тасдиқланади ҳамда эр-хотин томонидан ўз шахсини Face-ID ёки MyID тизимлари орқали тасдиқлаши никоҳдан ажратишга нисбатан розиликни билдиради.
ФҲДЁ органи эр-хотинни яраштириш бўйича тегишли чоралар кўриш учун никоҳдан ажратиш тўғрисидаги ариза берилган кундан эътиборан уч кундан кечиктирмай бу ҳақида эр-хотиннинг бирга яшаш жойидаги фуқаролар йиғинининг оилавий қадриятларни мустаҳкамлаш комиссиясини, агар улар бирга яшамаётган бўлса, ҳар бирининг яшаш жойидаги фуқаролар йиғинининг оилавий қадриятларни мустаҳкамлаш комиссиясини ёзма равишда хабардор қилиши керак.
Алоҳида яшовчи эр-хотинни никоҳдан ажратишни қайд этиш уларнинг биргаликда берган аризаларига асосан ФҲДЁ органи томонидан амалга оширилади.
Агар эр-хотиндан бири никоҳдан ажралиш тўғрисидаги аризани бериш учун ФҲДЁ органига кела олмаса, у ҳолда эр-хотин номидан биргаликда ёзилган аризани улардан бири топшириши мумкин. Кела олмаган эр ёки хотиннинг аризадаги имзоси нотариал тартибда ёки ФҲДЁ органи мудири томонидан тасдиқланган бўлиши керак. Аризада эр-хотин ажралишга ўзаро рози эканликлари, вояга етмаган болалари йўқлиги, шунингдек улардан бири никоҳдан ажратиш қайд этилиши белгиланган кунда ФҲДЁ органига кела олмаса, никоҳдан ажратишнинг унинг иштирокисиз қайд этилишига розилиги тасдиқланади.
Бунда ФҲДЁ органлари тегишли органлардан вояга етмаган фарзандлари йўқлигини тасдиқловчи ҳужжатларни сўраши мумкин.
Агар никоҳдан ажралишга эр-хотиннинг ўзаро розилиги бўлгани ҳолда умумий мулк ҳақида ёки меҳнатга лаёқатсиз, муҳтож эр ёки хотиннинг таъминоти ҳақида низолар бўлса, у ҳолда никоҳдан ажратиш суд тартибида ҳал этилади.
Эр ёки хотиндан бирининг никоҳгача бўлган фамилиясига қайтиши тўғрисидаги истаги никоҳдан ажратиш ҳақидаги аризасида кўрсатилиши керак.
Никоҳдан ажратиш қайд этилгандан сўнг никоҳ тузилганлиги тўғрисидаги гувоҳномага унинг тугатилганлиги ҳақида белги қўйилади ва у аризачиларга қайтарилади.
Никоҳдан ажратишни қайд этишда, эр ва хотиннинг ўзаро келишувига кўра, уларнинг биридан ёки иккаласидан белгиланган тартибда давлат божи ундирилади.
Эр ёки хотиндан бирининг иштирокида никоҳдан ажратишни қайд этишда давлат божи тўлиқ миқдорда ундирилади.

• 689176 количество просмотров
В соответствии со статьями 42 и 218 Семейного кодекса Республики Узбекистан органы ЗАГС принимают заявление о расторжении брака от супругов, не имеющих имущественных споров и несовершеннолетних детей (в том числе усыновлённых).
Если жена беременна, заявление о расторжении брака не принимается.
Заявление о расторжении брака может быть подано в электронном виде через Единую интерактивную государственную платформу (ЕИГП) супругами, брак которых зарегистрирован органами ЗАГС Республики Узбекистан, за исключением случаев, предусмотренных абзацем вторым пункта 102 настоящих Правил (расторжение брака между раздельно проживающими супругами осуществляется органом ЗАГС на основании их совместного заявления).
При этом личность супругов подтверждается через системы Face-ID или MyID, и подтверждение личности посредством этих систем считается согласием на расторжение брака.
Для проведения примирительных мероприятий орган ЗАГС в течение трёх дней со дня подачи заявления должен письменно уведомить комиссию по укреплению семейных ценностей схода граждан махалли по месту совместного проживания супругов, а если они проживают раздельно — комиссию по месту жительства каждого из них.
Расторжение брака между раздельно проживающими супругами оформляется органом ЗАГС на основании их совместного заявления.
Если один из супругов не может лично обратиться в орган ЗАГС для подачи заявления о расторжении брака, совместное заявление может быть подано другим супругом. Подпись отсутствующего супруга на заявлении должна быть нотариально удостоверена или заверена заведующим органа ЗАГС.
В заявлении должно быть указано, что оба супруга согласны на расторжение брака, что у них нет несовершеннолетних детей, а также подтверждение согласия отсутствующего супруга на расторжение брака в его отсутствие в установленную дату.
Органы ЗАГС вправе запросить у соответствующих органов документы, подтверждающие отсутствие несовершеннолетних детей у супругов.
Если между супругами, согласными на расторжение брака, возник спор по поводу общего имущества или содержания нетрудоспособного нуждающегося супруга, дело подлежит рассмотрению в судебном порядке.
Желание одного из супругов вернуться к добрачной фамилии должно быть указано в заявлении о расторжении брака.
После регистрации расторжения брака в свидетельство о браке вносится отметка о его расторжении, и оно возвращается заявителям.
При регистрации расторжения брака по соглашению сторон с одного или обоих супругов взыскивается государственная пошлина в установленном порядке.
В случае регистрации расторжения брака при участии только одного из супругов государственная пошлина взыскивается в полном размере.
• Повторные свидетельства о расторжении брака выдаются лицам, в отношении которых была составлена запись акта, или лицам, имеющим доверенности.
• При расторжении брака повторное свидетельство о заключении брака не выдается. В необходимых случаях может быть выдана справка о заключении брака.
• Доверенность, выданная гражданином, проживающим за рубежом, и составленная на иностранном языке, должна быть в установленном законодательстве порядке легализована или проставлен апостиль.