• 66024 марта ўқилди
Давлат чегараси орқали ўтувчи барча шахслар, транспорт воситалари ва товарлар қуйидаги назоратдан ўтишлари лозим:
• чегара (паспорт) назорати
чегара назорати — Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати Чегара қўшинлари чегара назорати бўлинмалари томонидан Давлат чегарасини қўриқлаш ва ҳимоя қилиш, Давлат чегарасини ва ўтказиш пунктларидаги режимни бузиш ҳолатларининг олдини олиш мақсадида Давлат чегараси орқали ўтказиш пунктларида шахслар, транспорт воситалари ва товарларга нисбатан амалга ошириладиган комплекс тадбирлар.
• божхона назорати
божхона назорати — Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги ва халқаро шартномаларига риоя этилишини таъминлаш учун Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари томонидан, жумладан, хавфни бошқариш тизимидан фойдаланган ҳолда амалга ошириладиган чора-тадбирлар.
• санитар-карантин назорати
санитария-карантин назорати — ўтказиш пунктларида Ўзбекистон Республикаси Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизматининг ҳудудий бўлинмалари томонидан Давлат чегараси орқали келган шахслар, транспорт воситалари ва товарларга нисбатан амалга ошириладиган комплекс тадбирлар.
• фитосанитар назорати
фитосанитария назорати — ўтказиш пунктида карантин остидаги маҳсулот ва Ўзбекистон Республикаси божхона чегараси орқали олиб ўтиладиган ўсимлик ва ўсимлик маҳсулотларини текширишда ўсимликлар карантини бўйича давлат инспектори томонидан амалга ошириладиган комплекс тадбирлар.
• ветеринария назорати
Ветеринария назорати - одамлар ва ҳайвонлар ҳаёти ҳамда саломатлигини ҳимоя қилиш, ҳайвонлар касалликларининг ташувчилари бўлиши мумкин предметлар ва товарларни, шунингдек ҳайвонларнинг юқумли касалликлари олиб кирилишидан муҳофаза қилишни таъминлаш учун чегара назорати ветеринария пунктлари томонидан ҳайвонлар ҳамда улардан олинадиган маҳсулотларга нисбатан амалга ошириладиган комплекс тадбирлар.
Ўтказиш давлат чегарасини кесиб ўтиш ҳуқуқига эга ҳақиқий ҳужжат билан амалга оширилади.
Ўтказиш тўғрисидаги якуний қарор чегара назорати бўлинмалари томонидан ўтказиш бўлимларидаги барча юқорида кўрсатилган назорат кўринишларидан ўтганидан сўнг қабул қилинади.
Давлат чегарасига орқали қуйидагилар навбатсиз ўтказилади:
• Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатлари ва халқаро шартномаларга мувофиқ муайян имтиёзларга эга шахслар, оғир беморлар, ҳомиладор ва ногирон шахслар, 7 ёшгача бўлган болалар, уларга ҳамроҳлик қилувчи шахслар ва улар кетаётган автотранспорт воситалари;
• халқаро йўналишларда йўловчиларни мунтазам ташийдиган транспорт воситалари;
• тирик ҳайвонлар, тез бузиладиган товарлар, радиоактив материаллар, оммавий ахборот воситалари учун хабарлар ва бошқа материаллар;
• табиий офатлар, авариялар, ҳалокатлар оқибатларини бартараф этишда зарур бўлган ва инсонпарварлик ёрдами сифатида юбориладиган товарлар, шунингдек, ушбу товарлар олиб ўтиладиган транспорт воситалари;
• Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ёки Вазирлар Маҳкамасининг тегишли ёзма топшириғига мувофиқ шахслар, транспорт воситалари ва товарлар;
• Ўзбекистон Республикасининг хориждаги дипломатик ваколатхоналари ва консуллик муассасаларига юбориладиган товарлар;
• Ўзбекистон Республикасининг олий қонунчилик, ижро этувчи ва суд ҳокимияти органларига юбориладиган товарлар.
• Шахслар, транспорт воситалари ва товарлар зарур ҳолларда чегара назорати бўлинмаси раҳбари ҳамда божхона органи бошлиғининг ўзаро келишувига асосан устувор тартибда ўтказилиши мумкин.
Ўтказиш пунктида қуйидагилар тақиқланади:
• чегара назорати бўлинмаси раҳбари ва (ёки) божхона органи бошлиғининг рухсатисиз фото ва видеога суратга олиш;
• давлат назорати органларининг назорат тартиб-таомилларини ташкил этишига халақит берса, мобиль ва бошқа воситалардан фойдаланиш;
• давлат назорати органлари ходимларини назорат тартиб-таомилларини амалга ошириш бўйича белгиланган тартибни бузишга мажбур қиладиган ҳаракатларни содир этиш, шу жумладан, уларга бирон-бир моддий қимматликларни таклиф этиш;
• давлат назорати органларининг қонуний талабларини бажармасликка, ҳар қандай кўринишда омма олдида даъват этиш, оммавий равишда бўйсунмасликни келтириб чиқариш мақсадида атайин сохта уйдирмалар тарқатиш йўли билан давлат назорати органларининг ўз қонуний фаолиятини амалга оширишига қаршилик кўрсатиш, шунингдек, давлат назорати органларининг ҳуқуқбузарликларни тўхтатиш ҳақидаги қонуний талабларига бўйсунмаслик;
• ўтказиш пункти ҳудудига ёки унинг хизмат хоналарига белгиланган тартибни бузган ҳолда кириш;
• ўтказиш пункти ҳудудига тегишли рухсатларсиз қурол-яроғ, портловчи моддалар ва атрофдагилар ҳаёти ёки саломатлигига хавф туғдирадиган бошқа предметлар (моддалар) олиб кириш (олиб ўтиш).

• 66037 количество просмотров
Пассажиры проходят пограничный (паспортный) контроль, в ходе которого у них проверяются документы на право въезда в Узбекистан.
Прибывшим без виз, необходимо обратиться в консульство для оформления виз по прибытию.
санитарно-карантинный контроль:
Санитарно-карантинный контроль — комплекс мероприятий, осуществляемый санитарно-карантинными подразделениями территориального Центра государственного санитарно-эпидемиологического надзора в пунктах пропуска в отношении прибывших лиц, транспортных средств и товаров через Государственную границу.
Проводится комплекс противоэпидемических мероприятий, медико-санитарный осмотр лиц по эпидемическим показаниям, осмотр их транспортных средств и товаров.
фитосанитарный контроль:
Фитосанитарный контроль - комплекс мероприятий, осуществляемый государственными инспекторами по карантину растений в пунктах пропуска по проверке товаров, подкарантинной продукции и перевозимых (транзитных) через таможенную границу Узбекистан растений.
Подразделения по карантину растений могут задерживать, изымать, при необходимости возвращать подкарантинную продукцию при обнаружении карантинных объектов (вредные организмы, имеющие карантинное значение в мире).
ветеринарный надзор:
Ветеринарный надзор - комплекс мероприятий, осуществляемых пограничными контрольными ветеринарными пунктами в отношении животных и продуктов животного происхождения с целью защиты жизни и здоровья людей и животных, контроля предметов и товаров, которые могут являться переносчиками болезней животных.
Пропуск осуществляется по действительным документам на право пересечения Государственной границы.
Окончательное решение о пропуске принимается подразделением пограничного контроля после прохождения ими всех вышеуказанных видов контроля в пункте пропуска.
Приоритетным порядком пропуска могут пользоваться:
• лица, тяжело больные, лица с явными признаками беременности и инвалидности, дети в возрасте до 7 лет, их сопровождающие лица и автотранспортные средства, на которых они следуют;
• транспортные средства, выполняющие регулярные перевозки пассажиров в международном сообщении;
• живые животные, скоропортящиеся товары, радиоактивные материалы, сообщения и другие материалы для целей массовой информации;
• товары, необходимые при ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий, катастроф, направляемые в качестве гуманитарной помощи, другие подобные товары, а также транспортные средства, на которых они перемещаются;
• товары, направляемые в адрес дипломатических представительств и консульских учреждений Узбекистана за рубежом;
• товары, направляемые в адрес высших органов законодательной, исполнительной и судебной власти Узбекистана;
• лица, транспортные средства и товары в случае необходимости могут быть пропущены в приоритетном порядке по взаимному согласию начальника органа пограничного контроля и начальника таможенного органа.
При нахождении в пункте пропуска запрещается:
• вести фото- и видеосъемку без разрешения руководителя подразделения пограничного контроля;
• пользоваться мобильными средствами;
• предлагать сотрудникам органов государственного контроля материальные ценности;
• проникать на территорию пункта пропуска или в служебные помещения пункта пропуска в нарушение установленного порядка;
• без соответствующих разрешений вносить (ввозить) на территорию пункта пропуска оружие, взрывчатые вещества и иные предметы (вещества), представляющие опасность для жизни или здоровья окружающих.