• 19111 марта ўқилди
Логопедия шохобчаси мактаб бошланғич синф ўқувчиларининг фанлар бўйича ўқув дастурларини ўзлаштиришларига тўсқинлик қилувчи нутқ нуқсонларининг олдини олиш ва уларни бартараф этиш, жисмоний ва психик ривожланишидаги камчиликларни коррекциялаш, ўқувчиларнинг оғзаки нутқидаги нуқсонларини бартараф этиш учун ташкил этилади.
Логопедия шохобчасини ташкил этиш
Логопедия шохобчаси мактабларда ҳар йили шакллантириладиган логопед ёрдамига муҳтож болалар рўйхатига асосан халқ таълими туман (шаҳар) бўлими мудирининг буйруғи билан ташкил этилади.
Бунда ҳар бир логопедия шохобчасига бир ёки бир нечта яқин масофада жойлашган умумтаълим муассасалари бириктирилади.
Бир нечта умумтаълим муассасалари бириктирилган логопедия шохобчаси унинг учун жой ажратиш имкониятига эга бўлган ҳамда бошқа умумтаълим муассасаларига қатнаш учун қулай жойлашган умумтаълим муассасасида ташкил этилади.
Логопедия шохобчасида ўқитувчи-логопед лавозимида олий маълумотли ўқитувчи-логопедлар ва дефектологлар фаолият юритиши мумкин.
Логопедия шохобчасига ўқувчи қабул қилиш
Логопедия шохобчасига қабул қилинадиган ўқувчиларни аниқлаш ва саралаб олиш учун ҳар йили сентябрь ойининг 3-санасига қадар умумтаълим муассасаси директорининг буйруғига мувофиқ ишчи гуруҳ тузилади.
Нутқий ривожланишида камчилиги бўлган ўқувчиларнинг жисмоний ва психик ҳолатларига аниқлик киритиш мақсадида улар туман (шаҳар) кўп тармоқли марказий поликлиникаси мутахассислари (невропатолог, психоневролог, отоларинголог ва бошқалар) текширувига юборилади. Ушбу мутахассисларнинг хулосалари логопедия шохобчасида (ўқувчининг шахсий йиғмажилдида) сақланади.
Ишчи гуруҳ томонидан нуқсонлари аниқланган ўқувчилар рўйхати умумтаълим муассасаси директори томонидан тасдиқланади ва сентябрь ойининг 15-санасигача халқ таълими бўлимига тақдим қилинади. Мазкур рўйхатга киритилганлик ўқувчини логопедия шохобчасига қабул қилиш учун асос бўлади.

• 19051 количество просмотров
Логопедическое отделение организуется для предотвращения и устранения дефектов речи, коррекции недостатков в физическом и психическом развитии, устранения недостатков в устной речи учащихся, препятствующих усвоению учащимися начальных классов учебных программ по предметам.
Организация логопедического отделения
Логопедическое отделение организуется приказом заведующего районным (городским) отделением народного образования на основании списка детей, нуждающихся в помощи логопеда, который формируется ежегодно в школах.
При этом к каждому логопедическому отделению прикрепляются одно или несколько общеобразовательных учреждений, расположенных на близком  расстоянии.
Логопедическое отделение, к которому прикреплено несколько общеобразовательных учреждений, создается в общеобразовательном учреждении, способном выделить для него место и быть наиболее удобным для посещения учащимися других общеобразовательных учреждений.
В логопедическом отделении в должности учителя - логопеда могут работать учителя - логопеды и дефектологи с высшим образованием.
Прием учащихся в логопедическое отделение
Для выявления и отбора учащихся, поступающих в логопедическое отделение, ежегодно до 3 сентября создается рабочая группа в соответствии с приказом директора общеобразовательного учреждения.
С целью уточнения физического и психического состояния учащихся, имеющих недостатки в развитии речи, их направляют на обследование к специалистам районной (городской) многопрофильной центральной поликлиники (невролог, психоневролог, отоларинголог и др.). Выводы этих специалистов хранятся в логопедическом отделе (в личной папке учащегося).
Список учащихся, недостатки которых были обнаружены рабочей группой, утверждается директором общеобразовательного учреждения и представляется в отдел народного образования до 15 сентября. Включение в данный список является основанием для зачисления учащихся в логопедическое отделение.