• 127478 марта ўқилди
• Мактабгача таълим ташкилотлари директор ва мутахассисларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш институти таркибида мактабгача таълим ташкилотлари педагог ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш жараёнларини такомиллаштириш бўйича мувофиқлаштирувчи кенгаш;
• Халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш ҳудудий марказлари.
Педагог ходимларнинг малака тоифаларини олиши (ўзгартириши) ва аттестациядан ўтиши учун қайта тайёрлаш ёки малака ошириш курсларидан ўтганлиги тўғрисида ҳужжатнинг (диплом, сертификат) мавжудлиги талаб этилади.
Малакасини ошириш
Педагог ходимларнинг малакасини ошириш тўғридан-тўғри (таълим дастурлари бўйича ўқитиш) ва билвосита (таълим дастурларисиз ўқитиш) шакллари бўйича ташкил этилади.
Педагог ходимларнинг малакасини ошириш қуйидаги кўринишларда амалга оширилади:
• асосий ишдан бўшаган ҳолда;
• асосий ишдан қисман бўшаган ҳолда (уйғунлаштирилган усул);
• асосий ишдан бўшамаган ҳолда (масофавий таълим).
Асосий ишдан бўшаган ҳолда ва асосий ишдан қисман бўшаган ҳолда (уйғунлаштирилган усулда) малакани ошириш ҳудудий марказ базасида ўтказилади.
Асосий ишдан қисман бўшаган ҳолда (уйғунлаштирилган усулда) малака ошириш курси умумий давомийлигининг 50 ёки 25 фоизи — ҳудудий марказда аудитория машғулотларига ажратилади. Курснинг қолган қисми амалий машғулотлар ўтказилишини назарда тутади. Амалий машғулотларни асосий иш жойида ўтказишга йўл қўйилади.
Амалий машғулотларнинг ҳар бир ўзлаштирилган модули бўйича тест синовлари, реферат топшириш, амалиёт бўйича ҳисобот ва шу кабилар шаклидаги назорат назарда тутилади.
Асосий ишдан бўшамаган ҳолда ўқитишнинг масофавий таълим шакли қўлланилади.
Педагог ходимларнинг малакасини ошириш давомийлиги уни ташкил этиш шаклларига ҳамда педагог ходимнинг касбий малака даражасини ва индивидуал касбий эҳтиёжини ҳисобга олган ҳолда буюртмачи томонидан белгиланадиган талабларга боғлиқ ҳолда аниқланади.
Педагог ходимлар 5 йилда камида бир марта малака оширишлари шарт.
Малака оширишнинг тўғридан-тўғри шакллари учун аудитория машғулотларининг ва мустақил ишларнинг энг юқори ҳажми ҳафтасига 36 соат этиб белгиланади.
Қуйидагилар қайта тайёрлашнинг асосий турлари ҳисобланади:
• Педагогик қайта тайёрлаш — олий маълумотли нопедагог мутахассисларнинг базавий касбий маълумотини таълимнинг тегишли тури малака талаблари билан белгиланадиган ўқув-тарбия жараёнининг талаб этиладиган сифатини таъминлайдиган даражада педагогик фаолиятни юритиш учун зарур ва етарли бўлган педагогик тайёргарлик талабларига мувофиқлаштириш мақсадида мутахассисларни қайта тайёрлаш;
• Касбий қайта тайёрлаш (ихтисослашув) — олий педагогик маълумотли мутахассислар томонидан таълимнинг тегишли тури малака талаблари билан белгиланадиган ўқитишнинг талаб этиладиган сифатини таъминлайдиган даражада ўқув фани ёки курс бўйича педагогик фаолиятни юритиш учун зарур ва етарли ҳажмда янги касбий билимлар, малака ва кўникмаларни ўзлаштириш.
Педагог ходимларни касбий қайта тайёрлаш янги ўқув фанлари ёки курслар жорий этилиши муносабати билан шартнома асосида ташкил этилади.
Қайта тайёрлаш натижасида бериладиган ҳужжат (диплом) муайян фанлар бўйича ўқув машғулотлари олиб бориш ҳуқуқини беради.
Педагог ходимларни қайта тайёрлаш дастурларини ўзлаштириш муддати ўқув режасига киритилган фанлар сони ҳамда уларнинг юкламалари ҳажмидан келиб чиқиб белгиланади ва у 16 ҳафтадан (576 соатдан) кам бўлмаслиги шарт. Аудитория машғулотлари ва мустақил ишларнинг ҳафталик юкламаси энг юқори ҳажми ҳафтасига 36 соат этиб белгиланади.
Аудитория машғулотларининг барча турлари 80 дақиқа давом этади, ўқув машғулотлари оралиғидаги танаффус камида 10 дақиқани ташкил этади.
Малака ошириш ва қайта тайёрлашда бериладиган имтиёзлар
Малака ошириш курслари тингловчилари учун ўқишнинг барча даврида уларнинг асосий иш жойи бўйича эгаллаган лавозими ва ўртача иш ҳақи сақланади, уларнинг ўқув юкламаси эса бошқа аъзолар ўртасида тақсимланади.
Ишдан ажралган малака оширишга бошқа ҳудудлардан юборилган тингловчилар учун ўқишга бориш ва ундан қайтиш бўйича бир марталик йўл ҳақи харажатлари уларни юборган томон ҳисобидан қопланади.
Ўқув курсларидан четлатиш
Тингловчи қуйидаги ҳолларда тингловчилар сафидан четлаштирилиши мумкин:
• ўз хоҳишига биноан;
• ўқув интизомини ва ҳудудий марказнинг ички тартиб-қоидаларини бузганлиги учун;
• ўқув машғулотларини узрли сабабларсиз 18 академик соатдан ортиқ қолдирганлиги сабабли;
• таълим дастурларини ўзлаштирмаганлиги учун;
• саломатлиги туфайли (тиббий комиссия маълумотномаси асосида);
• суд томонидан озодликдан маҳрум этилганлиги муносабати билан;
Тингловчи малака ошириш курсидан четлатилганда, унга ҳудудий марказ томонидан сабаблари кўрсатилган ҳолда маълумотнома берилади, шунингдек, бу ҳақда уни малака оширишга юборган буюртмачига хабар берилади.
Малака ошириш курсидан четлатилган ёки якуний назоратдан ўта олмаган буюртма асосида келган тингловчи кейинги ўқув йилида иш ҳақи сақланмаган ҳолда малака оширишга юборилади.
Малака ошириш курсларига қайта юборилган педагог ходим ўқиш якунлари бўйича якуний назоратдан такроран ўтмаган ёки асосий иш жойи бўйича белгиланган муддатда малака ошириш курсларидан ўтмаган тақдирда, у билан тузилган меҳнат шартномасининг амал қилиш муддатидан қатъи назар, меҳнат шартномаси белгиланган тартибда 2 ой мобайнида бекор қилинади.
Улар келгусида ўз педагогик фаолиятини давом эттириши учун ҳудудий марказ билан бевосита тузилган шартнома асосида ўз малакаларини оширган бўлишлари талаб қилинади.
Қайта тайёрлаш курси таълим дастурларини ўзлаштириш юзасидан якуний назоратдан қониқарсиз баҳо олган тингловчиларга камида 1 ойдан сўнг якуний курсни тугатиш ишини қайта ҳимоя қилиш имконияти берилади.
Ҳужжатлар
Қайта тайёрлаш ва малака ошириш бўйича таълим дастурлари талабларини муваффақиятли бажарган тингловчиларга қуйидаги ҳужжатлар берилади:
• малака ошириш ҳақида давлат намунасидаги сертификат — камида 4 ҳафта (144 соат) ҳажмидаги таълим дастурларини ўтаган тингловчилар учун;
• қайта тайёрлаш ҳақида давлат намунасидаги диплом — камида 16 ҳафта (576 соат) ҳажмидаги таълим дастурларини ўтаган тингловчилар учун;
• якуний назорат натижасида ўқитиш дастурини ўзлаштириш юзасидан қониқарсиз баҳо олган тингловчиларга ўқув курсини тамомлаганлик тўғрисидаги маълумотнома.
Қайта тайёрлаш ҳақида давлат намунасидаги диплом ва малака ошириш ҳақида давлат намунасидаги сертификат белгиланган тартибда расмийлаштирилади.

• 127477 количество просмотров
• Институт переподготовки и повышения квалификации руководителей и специалистов дошкольных образовательных организаций;
• территориальные центры переподготовки и повышения квалификации работников народного образования.
Для получения изменения и прохождения аттестации педагогических работников требуется наличие документа (диплома, сертификата) о прохождении курсов переподготовки или повышения квалификации.
Повышение квалификации педагогических работников организуется в непосредственной (обучение по образовательным программам) и косвенной (обучение без образовательных программ) формам.
Повышение квалификации педагогических работников осуществляется в следующих формах:
• с отрывом от основной работы;
• частично освобожденный от основной работы (гармоничный способ);
• без отрыва от основной работы (дистанционное обучение).
Повышение квалификации с отрывом от основной работы и частичным увольнением с основной работы (гармонизированным способом) проводится на базе высшего образовательного учреждения и регионального центра.
При частичном увольнении с основной работы (в гармоничном порядке) курс повышения квалификации выделяется на аудиторские занятия в территориальном центре — 50 или 25 процентов от общей продолжительности. Остальная часть курса предполагает проведение практических занятий. Допускается проведение практических занятий по основному месту работы.
По каждому модулю практических занятий предусматривается контроль в виде тестовых испытаний, рефератов, отчетов по практике и т.д.
Применяется дистанционная форма обучения без отрыва от основной работы.
Продолжительность обучения по повышению квалификации педагогических работников определяется в зависимости от форм ее организации и требований, устанавливаемых заказчиком, с учетом уровня профессиональной квалификации и индивидуальных профессиональных потребностей педагогического работника.
Педагогические работники должны повышать квалификацию не реже одного раза в 5 лет.
Для непосредственной формы повышения квалификации максимальный объем аудиторских занятий и самостоятельной работы определяется 36 часов в неделю.
Основными видами переподготовки являются:
• профессиональная переподготовка (специализация).
Профессиональная переподготовка педагогических работников организуется на договорной основе в связи с введением новых учебных дисциплин или курсов.
Документ (диплом), выданный в результате переподготовки, дает право на проведение учебных занятий по определенным предметам.
Срок освоения программ переподготовки педагогических работников определяется исходя из количества предметов, включенных в учебный план, и объема их нагрузок и не может быть менее 16 недель (576 часов). Еженедельная нагрузка на аудиторию и независимую работу определяется максимальным объемом 36 часов в неделю.
Все виды аудиторных занятий длятся 80 минут, перерыв между тренировками составляет не менее 10 минут.
Льготы при повышении квалификации и переподготовке
Для слушателей курсов повышения квалификации на весь период обучения сохраняется занимаемая ими должность и средняя заработная плата по основному месту работы, а их учебная нагрузка распределяется между другими членами.
Для слушателей, направляемых из других регионов на повышение квалификации с отрывом от работы, единовременные проездные расходы по проезду на учебу и обратно покрываются за счет направляющей их стороны.
Исключение из учебных курсов
Слушатель может быть исключен из числа слушателей в следующих случаях:
• за нарушение учебной дисциплины и правил внутреннего распорядка территориального центра;
• из-за пропуска по неуважительной причине учебных занятий более 18 часов;
• из-за неусвоения образовательных программ;
• в связи с лишением свободы по приговору суда;
• по причине смерти.
При отстранении слушателя от курса повышения квалификации ему выдается справка территориального центра с указанием причин, а также сообщается заказчику, направившему его на повышение квалификации.
Слушатель, отчисленный с курса повышения квалификации или поступивший на основании приказа, не прошедший итоговый контроль, в следующем учебном году повторно направляется на повышение без сохранения заработной платы.
В случае повторного прохождения педагогическим работником, вновь направленным на курсы повышения квалификации, итогового контроля по обучению, не прохождения курсов повышения квалификации по основному месту работы в установленный срок, трудовой договор с ним расторгается в установленном порядке в течение двух месяцев независимо от срока действия заключенного с ним трудового договора.
Для дальнейшего продолжения  педагогической деятельности требуется повышение квалификации на основе договора, заключенного непосредственно с территориальным центром.
Слушателям, получившим неудовлетворительные оценки по итоговому контролю за освоение учебных программ по курсу переподготовки, предоставляется возможность повторно защитить работу по завершению курса не менее чем через 1 месяц.
Документы
Слушателям, успешно выполнившим требования образовательных программ по переподготовке и повышению квалификации, выдаются следующие документы:
• сертификат государственного образца о повышении квалификации - для слушателей, прошедших образовательные программы в объеме не менее 4 недель (144 часа);
• диплом государственного образца о переподготовке - для слушателей, прошедших образовательные программы в объеме не менее 16 недель (576 часов);
• справка об окончании учебного курса слушателям, получившим неудовлетворительную оценку освоения программы обучения по результатам итогового контроля.
Диплом государственного образца о переподготовке и сертификат государственного образца о повышении квалификации оформляются в установленном порядке.