• 143844 марта ўқилди
Автомототранспорт воситаларини бошқариш ва (ёки) тасарруф этиш ишончномалари нотариал тартибда тасдиқланиши керак.
• ишончнома берувчининг шахсини тасдиқловчи ҳужжатлар (паспорт ёки унинг ўрнини босувчи ҳужжатлар);
• транспорт воситасини қайд этиш гувоҳномаси (тех.паспорт);
• агар ишончнома тасарруф этиш ҳуқуқи билан берилганда умумий биргаликдаги мулкни ташкил этса, барча мулкдорларнинг (эр-хотиннинг) розилиги (никоҳ гувоҳномаси);
• мулк гаровга қўйилган бўлса гаровга олувчининг розилиги;
• агар васийликдаги (ҳомийликдаги) шахс номидан васий (ҳомий) ишончнома берса васийлик ва ҳомийлик органининг розилиги;
• агар автотранспорт воситаси эгасига мерос гувоҳномасига асосан тегишли бўлса, меросга бўлган ҳуқуқ тўғрисидаги гувоҳномасининг нусхаси;
• агар ишончнома яқин қариндошларга берилса, қариндошликни тасдиқловчи ҳужжат;
• агар мулк меросга асосан тегишли бўлса, мерос гувоҳномасининг нусхаси. Батафсил.
• Кўрсатиладиган хизмат учун йиғим ундирилади. Ҳисоблашни электрон калкулятор орқали амалга ошириш мумкин.
Транспорт воситасини яқин қариндошлар (эр (хотин), ота-она, болалар, ака-укалар ва опа-сингиллар) ўртасида мажбурий тартибда нотариал ишончномаларни расмийлаштирмасдан бошқаришига рухсат берилди.
• Транспорт воситаси эгасининг яқин қариндошлари транспорт эгасининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш бўйича суғурта полисида кўрсатилган бўлиши керак.
• Қариндошлик даражаси транспорт воситаси эгасининг талабига биноан кўрсатилиши мумкин.
• Лойиҳа учун тўлов (БҲМнинг 10%)
• Тушунтириш учун ҳақ миқдори (БҲМнинг 5%)
• Тақиқни текшириш учун (хар бир мулкдан БҲМни 15%)
Нотариус ҳаракатларидан норози бўлсангиз Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигига мурожаат қилиш учун қуйидаги ҳаволага ўтинг ёки “1008” ишонч телефонига қўнғироқ қилинг.

• 143849 количество просмотров
Доверенность на право пользования и (или) распоряжения автомототранспортных средств подлежат нотариальному удостоверению.
Представляемые документы
• документ, удостоверяющий личность доверителя (паспорт или другой документ заменяющий его);
• свидетельство регистрации транспортного средства (техпаспорт);
• в случае выдачи доверенности с правом распоряжения, согласие всех собственников (супруга (супруги), если имущество является общей совместной собственностью (свидетельство о заключении брака);
• согласие залогодержателя, если имущество под залогом;
• согласие органов опеки и попечительства, если доверенность выдается опекуном (попечителем) от имени лица, находящегося под опекой (попечительством);
• копия свидетельства о праве на наследство, если автомототранспорт принадлежит на основании нас ледства;
• документы, подтверждающие родство (если доверенность выдается близким родственникам);
• если имущество принадлежит на основании наследства, то копия свидетельство о праве на наследство. Подробно.
• Установлен порядок обращения в нотариус в электронном виде с последующим удостоверением сделки путем онлайн.
• Нотариусами предусмотрены нормы, обеспечивающие права лиц с ограниченными физическими возможностями (глухих, слепых) и несовершеннолетних лиц (аудио и видео запись процесса оформления нотариального действия, с привлечением сурдо или тифло переводчика). Подробно: по ссылке.
• За оказываемую услугу взимается сбор, который можно рассчитать на электронном калькуляторе
• Напомним, что управлять автотранспортным средством без нотариально оформленной доверенности.
• с 1 октября 2019 года разрешено близким родственникам владельца транспорта.
К числу близких родственников владельца относятся
• супруг (супруга);
• дети;
• братья, сестра.
• Близкие родственники владельца должны быть указаны в страховом полисе обязательного страхования гражданской ответственности владельца транспортного средства.
• Степень родства может быть указана по требованию владельца транспортного средства.
• В случае несогласия с действиями нотариуса можете обратиться в Министерство юстиции Республики Узбекистан или позвонить по телефону доверия 1008.