• 12025 марта ўқилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Мева-сабзавотчилик соҳасини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш, тармоқда кластер ва кооперация тизимини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида” ги (2021-йил 15-декабрдаги ПҚ-52) қарори қабул қилинди.
Фармонга мувофиқ, 2022-йил 1 январдан:
• фермер, деҳқон хўжаликлари ва бошқа маҳсулот етиштирувчиларга — мева, узум, сабзавот, картошка, полиз экинлари, гул, кўкатлар ва доривор ўсимликлар, маккажўхори дони, дуккакли, мойли ва шоли экинларни етиштириш учун ҳосил қийматининг 50 фоизигача йиллик 14 фоиз (шундан 2 фоизи банк маржаси) ставкада 6 ойлик имтиёзли давр билан 12 ой муддатга кредитлар ажратилади.
• мева-сабзавотларни қайта ишловчи, сақловчи ва экспорт қилувчиларга — етиштирилган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини харид қилишга талаб этиладиган айланма маблағларни тўлдириш учун йиллик 14 фоиз (шундан 2 фоизи банк маржаси) ставкада 12 ойлик «револьвер» кредит ажратилади. Бунда, ушбу кредит ҳисобидан кластер ва кооперацияларнинг тижорат банкларидан олинган бошқа кредитларини сўндиришга йўл қўйилмайди.
• «маҳалла еттилиги»нинг тавсиясига асосан шакллантириладиган рўйхатга киритилган ҳамда электрон онлайн-аукцион савдолари орқали деҳқон хўжалиги юритиш учун ер майдонларини ижарага олган ёшларга — мини-техника, уруғ ва кўчат хариди учун йиллик 14 фоиз ставкада (шундан 2 фоизи банк маржаси), 6 ойлик имтиёзли давр билан 7 йилгача муддатга 100 миллион сўмгача кредитлар ажратилади.
Кўзда тутилган тадбирларни молиялаштириш учун Молия вазирлиги томонидан Ўзбекистон Республикаси республика бюджетидан Жамғармага 1,4 трлн сўм бюджет ссудаси ажратилади.
Белгилансинки, 2022 йил 1 мартдан бошлаб:
• мева-сабзавотчилик кластерлари (кооперациялар) ва фермер хўжаликларига — экспорт шартномаси мавжуд бўлиб, мева-сабзавот ҳосилини хавф-хатардан суғурталаш хизматидан фойдаланганда тўланган суғурта мукофотининг 50 фоизи, бироқ суғурта пулининг 1 фоиздан ортиқ бўлмаган қисми қоплаб берилади. Бунда, суғурта пули хавф-хатардан суғурта қилинаётган ҳосил қийматининг 70 фоизидан кам бўлиши мумкин эмас;
• мева-сабзавотчилик кластерларига (кооперацияларга) — хориждан малакали агроном, энтомолог, лаборатория мутахассисларини жалб қилиш харажатларининг 50 фоизи, бироқ бир ойга 1 нафар мутахассис учун 1 минг АҚШ доллари эквивалентидан ошмаган қисми Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг туман бўлимлари орқали компенсация қилинади. Бунда, мева-сабзавотчилик кластерларига ўзига бириктирилган маҳсулот етиштирувчилар учун боғ ва токзорларни барпо этиш, сабзавот, картошка, полиз, дуккакли ва мойли экинларни етиштириш бўйича семинар-тренинглар ўтказиш тавсия этилади.

• 11965 количество просмотров
Было принято Постановление Президента (ПП-52 от 15.12.2021 г.) «О мерах по государственной поддержке плодоовощной отрасли, дальнейшему развитию системы кластеризации и кооперации в отрасли».
Согласно Постановлению, с 1 января 2022 года:
• фермерским, дехканским хозяйствам и другим производителям продукции выделяются кредиты для выращивания фруктов, винограда, овощей, картофеля, бахчевых культур, цветов, зелени и лекарственных растений, зерен кукурузы, бобовых, масленичных культур и риса на срок 12 месяцев с льготным периодом 6 месяцев в размере до 50 процентов от стоимости урожая по ставке 14 процентов годовых (в том числе маржа банка — 2 процента).;
• переработчикам, хранителям и экспортерам фруктов и овощей-предоставляется 12 – месячный “револьверный” кредит по ставке 14% годовых на пополнение оборотных средств, необходимых для приобретения выращенной сельскохозяйственной продукции.
• молодым людям, включенным в список, формируемый в соответствии с рекомендацией «махаллинской семерки», а также арендующим земельные участки для ведения дехканского хозяйства посредством электронных онлайн-аукционных торгов, предоставляются кредиты на приобретение мини-техники, семян и рассады на сумму до 100 млн сумов, сроком до 7 лет, включая 6-месячный льготный период, по ставке 14 процентов годовых (из них 2 процента — маржа банка).
Для финансирования этих мероприятий фонду будет выделено 1,4 трлн. сумов бюджетных ссуд.
С 1 марта 2022 года:
• плодоовощным кластерам (кооперативам) и фермерским хозяйствам  покрывается -при наличии экспортного контракта и 50% уплаченной страховой премии, при использовании услуги по страхованию урожая плодоовощной культуры, но не более 1% страховой суммы;
• плодоовощным кластерам  (кооперативам) компенсируется через районные отделы министерства сельского хозяйства – 50% затрат на привлечение квалифицированных агрономов, энтомологов, лабораторных специалистов из-за рубежа, но не более эквивалента 1 тыс. долларов США на 1 специалиста в месяц.