• 18163 марта ўқилди
Ж. исмли шахс банк кассасидан йирик миқдорда нақд пул олгани, ўша пайтда у шошилиб тургани учун нақд пулларни санамасдан, ўрамлар сонига қараб олиб, уйига кетгани ва уйда пулларни санаб кўрганида, пул боғламларининг айримларидан камомад чиққани ҳақида баён қилиб, бундай ҳолатда ўзининг эътирози банк томонидан қабул қилиниши ёки қабул қилинмаслиги юзасидан ҳуқуқий тушунтириш беришни сўради.
Банк кассасидан берилган нақд пулни олган шахс кассадан узоқлашмаган ҳолда олинган пул суммасини банк кассирининг кузатуви остида бирма-бир қайта санаш орқали қабул қилиб олиши шарт.
Агар мижоз алоҳида ажратилган хонада ёки махсус ажратилган жойда банк кассири, назоратчиси кузатуви остида нақд пулларни қайта санаб олмаган бўлса, шунингдек мижоз нақд пулларни банк кассасидан қабул қилиб олганидан сўнг, чиқим кассасидан узоқлашган бўлса, мижознинг олинган пуллар орасидан камомад чиққанлиги тўғрисидаги эътирози қаноатлантирилмайди.
Бу ҳақидаги огоҳлантирувчи ёзувлар банк чиқим кассасининг олдидаги, мижозларга кўринарли жойга доимо осилган бўлиши шарт.
Б. исмли шахс анча вақтдан бери маълум бир миқдорда хорижий валютани (АҚШ доллари) сақлаб қўйганлигини, хозирги кунга келиб уларнинг ранги бироз учганлигини, бундай банкноталарни муомалада ишлатса бўладими деб сўраган
Қуйидаги шикастланиш белгилари мавжуд бўлган банкноталар муомалага яроқли тўлов воситаси ҳисобланади:
• банкнота тасвирини (шаклини) аниқлаш имконини берадиган даражада сийқаланган ва ифлосланган бўлса (сийқаланиш банкнотанинг ҳақиқийлигини аниқлашга халақит бермайдиган ва асосий белгиларидан бирининг 50 фоизидан ортиғини тўсиб қўймаган ҳолатлар бундан мустасно);
• банкнота энининг (бўйининг) тўртдан бир қисмидан ошмаган ёпиштирилган йиртиқларга эга бўлса;
• ёпиштириб қўйилган бурчаклари ёки қисмлари (1 sm2 дан ошмаган) бўлса ҳамда йиртиб олинган бурчаклари ёки қисмлар аниқ ушбу банкнотага тегишли бўлса;
• майда доғларёзувларштамп изи бўлганда (бунда ёзув ёки штамп изи икки донадан ортиқ бўлса, банкнота тугатилганлиги, сохталиги ёки намунавийлигини тасдиқловчи штамплар бундан мустасно) ҳамда улар банкнотанинг ҳақиқийлигини аниқлашга халақит бермайдиган асосий белгиларидан бирининг 50 фоизидан ортиғини тўсиб қўймаган бўлса;
• банкнотада диаметри 1 mm дан ошмаган ва иккитадан ортиқ тешиклар бўлса, бунда тешиклар банкнотанинг ҳақиқийлигини аниқлашга халақит бермайдиган ва асосий белгиларидан бирининг 50 фоизидан ортиғини тўсиб қўймаган бўлиши керак.
Шикастланган банкноталарни айирбошлашда банк ходими томонидан икки нусхада маълумотнома расмийлаштирилади ва унинг бир нусхаси жисмоний шахсга берилади.
Тижорат банклари томонидан жисмоний шахсларнинг шикастланган банкноталарини миллий валютага айирбошлаш ёки шу турдаги шикастланмаган банкноталарга алмаштириш, майдалаш, йириклаш ҳамда конверсия операцияларни амалга оширишни рад этишга йўл қўйилмайди.
Бундай турдаги операциялар амалга оширилганда банк томонидан воситачилик ҳақлари ундирилиши мумкин.
Т. исмли шахс ипотека асосида уй олмоқчилигини, бунинг учун банкга гаров қўйиш кераклигини ва қонунчиликда гаров мулкининг хавфсизлиги ва уни нобудлиги учун жавобгарлик тўғрисида маълумот бор ёки йўқлиги тўғрисида маълумот сўраган.
Ипотека тўғрисидаги шартнома бўйича гаровга қўйилган мол-мулкдан фойдаланиш ва уни сақлаш қоидалари, шунингдек мазкур мол-мулкни асраш мажбуриятлари ипотекага қўювчи томонидан қўпол равишда бузилган ҳамда бундай қоидабузарлик гаровга қўйилган мол-мулкнинг йўқолиши ёки шикастланиши хавфини келтириб чиқарган тақдирда, шунингдек гаровга қўйилган мол-мулкни суғурта қилиш бўйича мажбуриятлар бузилган ёхуд ипотекага олувчига гаровга қўйилган мол-мулкни текшириши асоссиз равишда рад этилган тақдирда, ипотекага олувчи ипотека билан таъминланган мажбуриятнинг муддатидан олдин бажарилишини талаб қилишга ҳақли. Агар бундай талабни қаноатлантириш рад этилса, ипотекага олувчи ундирувни қонунчиликда белгиланган тартибда ипотека тўғрисидаги шартнома бўйича гаровга қўйилган мол-мулкка қаратишга ҳақли.
Ипотека тўғрисидаги шартнома бўйича гаровга қўйилган мол-мулкнинг тасодифан нобуд бўлиши ёки тасодифан шикастланиши хавфи, агар бундай шартномада бошқача тартиб назарда тутилмаган бўлса, ипотекага қўювчининг зиммасида бўлади.
Агар ипотекага олувчи жавобгар бўлмаган ҳолатларга кўра гаровдаги мол-мулк йўқолган ёки мажбуриятни ипотека билан таъминлаш жиддий тарзда ёмонлашган даражада шикастланган бўлса, ипотекага олувчи ипотека билан таъминланган мажбуриятнинг муддатидан олдин бажарилишини, шу жумладан суғурта товони ҳисобидан бажарилишини талаб қилишга ҳақли.
Агар ипотекага олувчи билан ипотекага қўювчи ўртасида нобуд бўлган ёки шикастланган гаровга қўйилган мол-мулкни тиклаш ёхуд алмаштириш тўғрисида келишув тузилган ва ипотекага қўювчи бу келишув шартларини лозим даражада бажараётган бўлса, ипотекага олувчи ипотека билан таъминланган мажбуриятнинг муддатидан олдин бажарилишига доир ҳуқуқларни амалга ошира олмайди.

• 18167 количество просмотров
Ж. получил в кассе банка крупную сумму денег и не стал ее пересчитывать в связи с тем, что сумма была крупной. По приходу домой при подсчете денег он обнаружил, что в некоторых пачках не хватало денег. Что делать в этом случае?
Ответ: Лицо, получившее наличные деньги в кассе банка должно пересчитать сумму не отходя от кассы под контролем кассира банка.
Если клиент не производил пересчет наличных денег под наблюдением кассира банка, контролера в отдельном помещении или в специально отведенном месте, а также если клиент пересчитал наличные деньги не у кассы, то жалоба клиента на недостачу средств не будет удовлетворен.
Предупреждающие знаки об этом всегда должны быть вывешены перед кассой банка на видном для клиентов месте.
Гражданин Н. сообщил, что хочет получить ипотечный кредит на строительство нового дома, и попросил юридические разъяснения о том, обязательно ли вносить первоначальный взнос в размере не менее 25% от стоимости строящегося дома в форме денег?
Для получения ипотечного кредита на строительство нового дома первоначальный взнос стоимости строящегося дома может быть не только в денежной форме, но и в виде приобретаемых застройщиком строительных материалов в размере не менее 25% от оценочной стоимости строящегося дома.
У меня долгое время хранились деньги в иностранной валюте (доллары), сейчас они немного обесцветились, могу ли я их теперь использовать в обращении?
Денежные купюры считаются пригодными в обращении в следующих случаях:
• загрязненные до степени определения изображения банкноты;
• если банкнота имеет не более одной четверти части рваных в длину (в ширину) склеенных мест;
• если имеются склеенные углы или части (не более 1 см2) и оторванные углы или части, которые принадлежат этой банкноте;
• если имеются следы мелких пятен, надписи, штампа (не более двух);
• если банкнота имеет не более двух отверстий (не более 1мм).
При обмене поврежденных банкнот сотрудником банка оформляется справка в двух экземплярах и один из них передается лицу.
Не допускается отказ коммерческими банками в обмене поврежденных банкнот на национальную валюту или в замене на неповрежденные банкноты данного вида, размене и осуществлении конверсионных операций.
При осуществлении таких операций банком может взиматься комиссионная плата.
Я хочу купить дом в ипотеку, насколько мне известно для этого нужно предоставить залог в банк, указано ли что-нибудь в законодательстве о сохранности залогового имущества?
При грубом нарушении ипотекодателем правил пользования и содержания имущества, заложенного по договору об ипотеке, а также обязанностей по сохранению данного имущества, и в случае, если такое нарушение создает угрозу утраты или повреждения заложенного имущества, а также при нарушении обязанностей по страхованию заложенного имущества или при необоснованном отказе ипотекодержателю в проверке заложенного имущества, ипотекодержатель вправе потребовать досрочного исполнения обеспеченного ипотекой обязательства. Если в удовлетворении такого требования отказано, ипотекодержатель вправе обратить взыскание на имущество, заложенное по договору об ипотеке в порядке, установленном законодательством.
Ипотекодатель несет риск случайной гибели и случайного повреждения имущества, заложенного по договору об ипотеке, если иное не предусмотрено таким договором.
Если по обстоятельствам, за которые ипотекодержатель не отвечает, заложенное имущество утрачено или повреждено настолько, что вследствие этого обеспечение ипотекой обязательства существенно ухудшилось, ипотекодержатель вправе потребовать досрочного исполнения обеспеченного ипотекой обязательства, в том числе за счет страхового возмещения.
Ипотекодержатель не может осуществить права по досрочному исполнению обеспеченного ипотекой обязательства, если между ним и ипотекодателем заключено соглашение о восстановлении или замене погибшего либо поврежденного заложенного имущества и ипотекодатель надлежаще выполняет условия этого соглашения.