• 17614 марта ўқилди
Табиий эркинлик ҳолатида яшаётган ёввойи ҳайвонларни (уларнинг яшаш фаолияти маҳсулотларини) тутиш мақсадида уларни излаш, уларнинг изига тушиш ва уларни таъқиб қилиш, тутишга уриниш ёки тутиш (отиш, тутиб олиш) ов қилишдир.
Create an image about hunting and hunting economy
Қуйидагилар ов қилишга тенглаштирилади:
• ғилофи ечиб қўйилган ҳолатдаги (йиғилган тарздаги) ов қуроли ва ов қилиш қуролларининг бошқа турлари ёки ов маҳсулоти билан ов қилиш жойлари ҳудудида бўлиш;
• шахсларнинг ғилофи ечиб қўйилган ҳолатдаги (йиғилган тарздаги) ов қуроли билан, ов маҳсулотининг қўлга киритилганлиги қонунийлигини тасдиқловчи ҳужжатларсиз (овчилик гувоҳномасисиз, ёввойи ҳайвонларни тутишга доир рухсатномасиз, овчилик йўлланмасисиз (ёввойи ҳайвонларни тутиш карточкасисиз) умумий фойдаланишдаги йўлларда бўлиши.
Овчилик хўжаликлари қўриқлаш ходимларининг ўз лавозим мажбуриятларини бажараётганда хизмат қуроли билан овчилик хўжаликлари ҳудудида бўлиши ов қилиш ҳисобланмайди.
• Ўзбекистон Республикаси ҳудудида ёввойи ҳайвонларни ов қилиш ҳақ тўлаш асосида амалга оширилади.
• Тўловлар ёввойи ҳайвонларни тутишга доир рухсатномада кўрсатилган ҳар бир ёввойи ҳайвон учун киритилади. Тўловлар мазкур рухсатномалар берилаётганда киритилади.
Ёввойи ҳайвонларни тутиш учун тўловлар миқдорлари.
Овчининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари:
Овчининг ҳуқуқи:
• ёввойи ҳайвонларнинг рухсат этилган турларини ов қилишни белгиланган жойларда ва белгиланган муддатларда амалга ошириш;
• қўлга киритилган ов маҳсулотини ўз ихтиёрига кўра тасарруф этиш;
• ов қилиш, атроф-муҳитни ва табиий ресурсларни муҳофаза қилиш қоидаларига риоя этилиши устидан давлат назоратини амалга оширувчи органларнинг мансабдор шахсларидан ўз шахсини тасдиқловчи ҳужжатлар кўрсатилишини талаб қилиш ҳуқуқига эга.
Овчининг мажбурияти:
• ов қилишни амалга ошириш чоғида шахсини тасдиқловчи ҳужжатни, овчилик гувоҳномасини, ов қуролини сақлаш ва олиб юришга доир рухсатномани, ёввойи ҳайвонларни тутишга доир рухсатномани, овчилик йўлланмасини (ёввойи ҳайвонларни тутиш карточкасини) ёнида олиб юриши;
• овчилик хўжалигининг ва ов қилишга рухсат этиладиган ҳудуднинг чегараларини аниқ билиши;
• ов қилишга рухсат этиладиган ҳудуддан ташқарида ов қилишни амалга оширмаслиги;
• ёввойи ҳайвонларни тутиш нормаларига ва ов қилиш муддатларига риоя этиши, ов қилишни ёввойи ҳайвонларни тутишга доир рухсатномада кўрсатилган жойларда амалга ошириши ва бошқалар.
Ов қилиш қуроллари ва усуллари:
• ов қуролидан;
• овчи зотига мансуб итлардан, бошқа овга ўргатилган ҳайвонлар ва қушлардан (овчилик гувоҳномасида тегишли қайд мавжуд бўлган тақдирда);
• ёввойи ҳайвонларни тирик ҳолда тутиб олиш учун тўрлар ва тузоқлардан (ёввойи ҳайвонларни тутишга доир рухсатномада тегишли белги мавжуд бўлган тақдирда);
• балиқ овлаш қуролларидан
• миноралардан фойдаланган ҳолда амалга оширилиши мумкин.
Ёввойи ҳайвонларни тутишга доир рухсатнома экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши ҳудудий органлари томонидан ёввойи ҳайвонларни тутишга доир тасдиқланган квоталарга мувофиқ, рухсатнома берилганлиги учун тўлов киритилганидан кейин берилади.

• 17631 количество просмотров
Охотой является поиск, выслеживание и преследование с целью добычи, попытка добычи или добыча (отстрел, отлов) диких животных (продуктов их жизнедеятельности), обитающих в состоянии естественной свободы.
Create an image about hunting and hunting economy
К охоте приравнивается:
• нахождение на территории охотничьих угодий с охотничьим оружием в расчехленном состоянии (в собранном виде) и иными видами орудий охоты или продукцией охоты;
• нахождение на дорогах общего пользования лиц с охотничьим оружием в расчехленном состоянии (в собранном виде), без документов, удостоверяющих законность добычи продукции охоты (охотничьего билета, разрешения на добывание диких животных, охотничьей путевки (карточки добычи диких животных).
• Не является охотой нахождение на территории охотничьих хозяйств работников охраны охотничьих хозяйств со служебным оружием при выполнении ими должностных обязанностей.
Охота на диких животных на территории Республики Узбекистан осуществляется на платной основе.
Платежи вносятся за каждое дикое животное, указанное в разрешении на добывание диких животных. Платежи вносятся при выдаче указанных разрешений.
Размеры платежей за добывание диких животных.
Права и обязанности охотника
Охотник имеет право:
• проводить охоту на разрешенные виды диких животных в установленных местах и в установленные сроки;
• распоряжаться добытой продукцией охоты по своему усмотрению;
• требовать от должностных лиц органов, осуществляющих государственный контроль за соблюдением правил охоты, охраны окружающей среды и природных ресурсов, предъявления документов, удостоверяющих их личность.
Охотник обязан:
• при проведении охоты иметь документ, удостоверяющий личность, охотничий билет, разрешение на хранение и ношение охотничьего оружия, разрешение на добывание диких животных, охотничью путевку (карточку добычи диких животных);
• точно знать границы охотничьего хозяйства и территории, на которой разрешается охота;
• не проводить охоту за пределами территории, на которой разрешается охота;
• соблюдать нормы добычи диких животных и сроки охоты, проводить охоту в местах, указанных в разрешении на добывание диких животных;
• перед началом охоты в охотничьей путевке (карточке добычи диких животных) заполнить графу о дате начала охоты и другое.
Охота может проводиться с использованием
• охотничьего оружия;
• собак охотничьих пород, других ловчих зверей и птиц (при наличии соответствующей регистрации в охотничьем билете);
• сеток и ловушек для отлавливания диких животных живьем (при наличии соответствующей отметки в разрешении на добычу диких животных);
• рыболовных орудий;
• вышек и другое.
Разрешение на добывание диких животных выдается территориальными органами экологии, охраны окружающей среды и изменения климата в соответствии с утвержденными квотами на добывание диких животных, после внесения платы за выдачу разрешения.