• 81830 марта ўқилди
2021/2022 ўқув йилидан бошлаб, Университетда профессионал кадрларни тайёрлаш жараёнига бакалавриат ва магистратурани ўз ичига олувчи икки босқичли олий таълим тизими мавжуд.
Университет қуйидаги соҳалар учун малакали кадрларни тайёрлайди:
• Ички ишлар вазирлиги ва Миллий гвардия учун — жамоат хавфсизлигини таъминлаш соҳасининг тегишинча жамоат тартибини сақлаш, йўл ҳаракати хавфсизлиги ва паспорт тизими талабларини амалга ошириш йўналишларида;
• Қуролли Кучлар ва бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар учун — ҳарбий дипломатия, юриспруденция ва иқтисодиёт ҳамда муҳандислик-техник, тарбиявий-психологик ва қўмондонлик-тактик фаолият соҳасида;
• ўз қўриқлаш тузилмаларига эга бўлган давлат ва хўжалик бошқаруви органлари учун — қўриқлаш фаолиятини ташкил этиш ва амалга ошириш соҳасининг барча йўналишларида.
Университетда бакалавриат дастури бўйича ўқитиш жараёни таълимнинг кундузги ва сиртқи шаклларида ташкил этилиб, битирувчиларга олий таълимнинг биринчи босқичини тамомлаганлигини тасдиқловчи диплом берилади.
Университетнинг сиртқи таълим шакли камида уч йиллик ҳарбий хизмат (хизмат) стажига эга бўлган Миллий гвардиянинг амалдаги ҳарбий хизматчилари (ходимлари) учун назарда тутилиб, унда ўқиш муддати олий маълумотга эга бўлмаган шахслар учун 4 йилни, олий маълумотга эга бўлган шахслар учун тўлов-контракт асосида 3 йилни ташкил этади.
Университетнинг йиллик қабул квотаси бакалавриатнинг кундузги таълим шаклига 300 нафаргача курсантларни, сиртқи таълим шаклига 100 нафаргача тингловчиларни ташкил этади.
Таълим олувчиларга ўрнатилган тартибда стипендия (пул таъминоти) тўланади ва моддий таъминот белгиланади.
Жамоат хавфсизлиги университетида таълим йўналишлари (мутахассисликлари) рўйхати билан ҳаволада танишинг.

• 82829 количество просмотров
Начиная с 2021/2022 учебного года внедряется в процесс подготовки профессиональных кадров в Университете двухступенчатую систему высшего образования, включающую бакалавриат и магистратуру.
Университет готовит квалифицированные кадры по следующим направлениям
• Министерства внутренних дел и Национальной гвардии - в сфере обеспечения общественной безопасности по направлениям охраны общественного порядка, реализации требований безопасности дорожного движения и паспортной системы соответственно;
• Вооруженных Сил и других правоохранительных органов - в сфере военной дипломатии, юриспруденции, экономики, инженерно-технической, воспитательно-психологической и командно-тактической деятельности;
• государственных органов и органов хозяйственного управления, имеющих свои охранные структуры, - по всем направлениям организации и осуществления охранной деятельности.
Установлен учебный процесс по программе бакалавриата организуется в Университете по очной и заочной формам обучения, выпускникам выдается диплом, подтверждающий окончание первой ступени высшего образования.
Заочная форма обучения в Университете предусматривается для действующих военнослужащих (сотрудников) Национальной гвардии, имеющих стаж военной службы (службы) не менее 3-х лет, срок обучения по данной форме составляет 4 года для лиц без высшего образования, 3 года - на платно-контрактной основе для лиц с высшим образованием.
Ежегодная квота приема в бакалавриат Университета на очную форму обучения составляет до 300 курсантов, на заочную форму обучения - до 100 слушателей.
Выплата обучающимся стипендии (денежного довольствия) и определением материального обеспечения производится в установленном порядке.
Направления (специальности) образования в Университете общественной безопасности Республики Узбекистан по ссылке.