• 17745 марта ўқилди
Маҳкумларни меҳнатга жалб этишдан асосий мақсад уларда ижтимоий-фойдали фаолият билан шуғулланиш эҳтиёжини шакллантиришдан иборат.
Озодликдан маҳрум этишга ҳукм қилинган шахслар жинси, ёши, соғлиғининг ҳолати, меҳнат қобилияти ва иложи борича, ихтисосини инобатга олган ҳолда меҳнатга жалб этилади.
Озодликдан маҳрум этишга ҳукм қилинган шахслар, одатда, жазони ижро этиш муассасалари ва улар ташкилотларининг корхоналарида, айрим ҳолларда эса, керакли тарзда қўриқлаш ва батамом ажратиб қўйиш таъминланган тақдирда, бошқа корхоналарда меҳнатга жалб этилади. Маҳкумларнинг хусусий шахслар фойдасига меҳнат қилишига йўл қўйилмайди.
60 ёшдан ошган эркаклар, 55 ёшдан ошган аёллар, I ва II гуруҳ ногиронлари меҳнатга ўз хоҳишларига кўра жалб этиладилар.
Маҳкума аёллар ҳомиладорлик ва туғиш муносабати билан қонунчиликда белгиланган муддатга ишдан озод қилинадилар.
Меҳнат тўғрисидаги қонунчиликда бажариш тақиқланган ишларда аёл ва вояга етмаган маҳкумлар меҳнатидан фойдаланишга йўл қўйилмайди.

• 18829 количество просмотров
Основной целью привлечения осужденных к труду является формирование у них потребности заниматься общественно-полезной деятельностью.
Осужденные к лишению свободы привлекаются к труду с учетом их пола, возраста, состояния здоровья, трудоспособности и, по возможности, специальности.
Осужденные привлекаются к труду, как правило, на производствах учреждений по исполнению наказания и их организаций, а в отдельных случаях - на других предприятиях, при условии обеспечения надлежащей охраны и изоляции. Не допускается использование труда осужденных в пользу частных лиц.
Мужчины старше 60 лет, женщины старше 55 лет, лица с инвалидносью I и II групп привлекаются к труду по их желанию.
Осужденные женщины освобождаются от работы в связи с беременностью и родами на срок, установленный законодательством.
Не допускается использование труда осужденных женщин и несовершеннолетних на работах, выполнение которых запрещено законодательством о труде.