• 14535 марта ўқилди
Туғилганлик, никоҳ тузиш, никоҳдан ажралиш ва ўлим фуқаролик ҳолатлари далолатномаларини қайд этиш Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 20.10.2023 йилдаги "Никоҳ, оила ва фуқаролик ҳолати далолатномаларини қайд этиш соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни тизимлаштириш тўғрисида" низомга кўра тартибга солинади.
Дипломатик ваколатхоналар ва консуллик муассасалари томонидан қуйидаги фуқаролик ҳолатлари далолатномаларини қайд этади:
• туғилганлик;
• никоҳ тузиш;
• никоҳдан ажралиш;
• ўлим.
Далолатнома ёзувларини қайд этиш қуйидаги ҳолатларда рад қилиниши мумкин:
• агар далолатнома ёзувини қайд этиш қонунчиликка зид бўлса;
• агар тақдим этилган ҳужжатлар уларга нисбатан ушбу Қоидаларда ва бошқа қонун ҳужжатларида қўйиладиган талабларга мувофиқ бўлмаса;
• агар далолатнома ёзувини қайд эттириш учун мурожаат қилган шахс бунга ҳуқуқли бўлмаса ёки суд томонидан муомалага лаёқатсиз деб топилган бўлса.
Ўзбекистон Республикаси консуллик муассасалари томонидан фуқаролик ҳолатлари далолатномаларини қайд этишда консуллик йиғими ундирилади.

• 14490 количество просмотров
Вопросы регистрации актов гражданского состояния рождения, брака, расторжения брака и смерти  регулируются Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «О систематизации нормативно-правовых актов в области регистрации актов о браке, семье и гражданского состояния» № 550 от 20.10.2023 г.
Дипломатические представительства и консульские учреждения регистрируют путем составления записей следующие акты гражданского состояния:
• рождение;
• заключение брака;
• расторжение брака;
• смерть.
В регистрации записей актов может быть отказано в следующих случаях:
• если регистрация записи акта противоречит законодательству;
• если представленные документы не соответствуют требованиям, предъявляемым к ним правилами регистрации актов гражданского состояния и другими актами законодательства;
• если лицо, обратившееся за регистрацией акта, не имеет на это права или признано судом недееспособным.
При регистрации актов гражданского состояния консульскими учреждениями Республики Узбекистан консульский сбор взимается в установленном законодательством порядке.