• 20218 марта ўқилди
Талаба ёшларни ўз устида мунтазам ишлаш ва илмий-тадқиқот фаолияти билан шуғулланишга ундаш мақсадида 2021/2022 ўқув йилидан бошлаб:
а) Ўзбекистон Республикаси Президенти давлат стипендияси квотаси:
• таянч докторантурада таҳсил олаётган докторантлар ва магистратура босқичи талабалари учун икки баробарга оширилиб, тегишлича 10 та ва 22 та;
• бакалавриат босқичи талабалари учун эса ҳар бир олий таълим муассасасига 1 та.
б) Қорақалпоғистон Республикасидаги олий таълим муассасаларида таҳсил олаётган иқтидорли талабаларни рағбатлантириш мақсадида Ўзбекистон Қаҳрамони, Ўзбекистон ва Қорақалпоғистон халқ ёзувчиси Тўлепберген Қаипбергенов ҳамда Ўзбекистон Қаҳрамони, Ўзбекистон ва Қорақалпоғистон халқ шоири Ибройим Юсупов номли давлат стипендиялари жорий этилди;
в) Ўзбекистон Республикаси Президенти ва номли давлат стипендиялари давлат олий таълим муассасаларининг қўшма таълим дастурлари асосида таҳсил олаётган ҳамда республикада фаолият юритувчи хорижий олий таълим ташкилотларининг филиаллари ва нодавлат олий таълим ташкилотлари бакалавриат босқичи талабалари учун ҳам татбиқ этилади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ва номли давлат стипендиялари танловларининг дастлабки босқичи олий таълим муассасаси томонидан ўтказилади ва танловнинг навбатдаги босқичига тавсия этиладиган талабгорлар тегишли олий таълим муассасасининг профессор-ўқитувчилари ва талабалари иштирокида аниқланади;
Ўзбекистон Республикаси Президенти ва номли давлат стипендиялари танловлари Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланган тартибга мувофиқ Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигида ташкил этиладиган комиссиялар томонидан ўтказилади;
қўшма таълим дастури асосида давлат олий таълим муассасасини, республикада фаолият юритувчи хорижий олий таълим ташкилотининг филиалини ёки нодавлат олий таълим ташкилотини тамомлаган Ўзбекистон Республикаси Президенти ёки номли давлат стипендияси соҳиби бўлган талабалар ҳам давлат олий таълим муассасаси магистратурасига бакалавриатнинг таълим йўналишига мос ва турдош мутахассислик бўйича кириш имтиҳонларисиз қўшимча давлат гранти асосида қабул қилинади.
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги:
• Олий малакали илмий ва илмий-педагог кадрлар ихтисосликлари рўйхати ҳамда Олий таълим йўналишлари ва мутахассисликлари классификаторига мувофиқ таълим соҳаларини инобатга олган ҳолда таянч докторантурада таҳсил олаётган докторантлар ва магистратура босқичи талабалари учун Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳамда бакалавриат босқичи талабалари учун номли давлат стипендияларининг танлов йўналишлари рўйхатини тасдиқлайди;
• ҳар йили бакалавриат босқичи талабалари учун Ўзбекистон Республикаси Президенти ва номли давлат стипендиялари квоталари бўйича таклифларни олий таълим муассасалари кесимида Вазирлар Маҳкамасига тасдиқлаш учун киритиб боради;
• тизимида олий таълим муассасаси мавжуд вазирлик ва идоралар билан биргаликда Ўзбекистон Республикаси Президенти ва номли давлат стипендиялари танловларининг дастлабки босқичи олий таълим муассасалари томонидан шаффоф, адолатли ва юқори савияда ўтказилишини таъминлайди.

• 20145 количество просмотров
В целях мотивации студенческой молодежи к регулярной работе над собой и занятию научно-исследовательской деятельностью, начиная с 2021/2022 учебного года,
а) установлена квота Государственной стипендии Президента Республики Узбекистан:
• для докторантов, обучающихся в базовой докторантуре, и студентов ступени магистратуры, увеличив в 2 раза, в количестве 10 и 22 соответственно;
• для студентов бакалавриата - по одной в каждом высшем образовательном учреждении;
б) в целях стимулирования одаренных студентов, обучающихся в высших образовательных учреждениях в Республике Каракалпакстан, учреждены государственные стипендии имени Героя Узбекистана, народного писателя Узбекистана и Каракалпакстана Тулепбергена Каипбергенова и имени Героя Узбекистана, народного поэта Узбекистана и Каракалпакстана Ибройима Юсупова;
в) внедрена Государственная стипендия Президента Республики Узбекистан и государственные именные стипендии также для студентов бакалавриата, обучающихся по совместным образовательным программам государственных высших образовательных учреждений, а также в функционирующих в республике филиалах зарубежных высших образовательных организаций и негосударственных высших образовательных организациях.
• предварительный этап конкурса на Государственную стипендию Президента Республики Узбекистан и государственные именные стипендии проводится высшим образовательным учреждением, претенденты, рекомендуемые на очередной этап конкурса, определяются при участии профессоров-преподавателей и студентов соответствующего высшего образовательного учреждения;
• конкурсы на Государственную стипендию Президента Республики Узбекистан и государственные именные стипендии проводятся согласно утвержденному Кабинетом Министров порядку комиссиями, создаваемыми в Министерстве высшего и среднего специального образования;
• студенты-лауреаты Государственной стипендии Президента Республики Узбекистан и государственных именных стипендий, окончившие государственное высшее образовательное учреждение на основе совместной образовательной программы, функционирующие в республике филиал зарубежной высшей образовательной организации или негосударственную высшую образовательную организацию, также принимаются в магистратуру государственного высшего образовательного учреждения по соответствующему направлению образования бакалавриата и смежной специальности без вступительных экзаменов на основе дополнительного государственного гранта.
Министерству высшего и среднего специального образования поручено:
• в соответствии с Перечнем специализаций научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации, а также Классификатором направлений и специальностей высшего образования утвердить с учетом образовательных сфер перечень направлений конкурса на Государственную стипендию Президента Республики Узбекистан для докторантов, обучающихся в базовой докторантуре, и студентов ступени магистратуры, а также государственные именные стипендии для студентов бакалавриата;
• ежегодно вносить в Кабинет Министров на утверждение предложения по квотам на Государственную стипендию Президента Республики Узбекистан и государственные именные стипендии в разрезе высших образовательных учреждений;
• совместно с министерствами и ведомствами, имеющими в своей системе высшее образовательное учреждение, обеспечить проведение предварительного этапа конкурсов на Государственную стипендию Президента Республики Узбекистан и государственные именные стипендии высшими образовательными учреждениями на основе прозрачности, справедливости и на высоком уровне.