• 15300 марта ўқилди
Ташувчи — мулк ҳуқуқи асосида ёки бошқа қонуний асосларда транспорт воситасига эгалик қиладиган, қонунчиликка мувофиқ йўловчиларни ҳамда уларнинг мол-мулкини тижорат асосида ташиш бўйича хизматлар кўрсатадиган ва бунинг учун тегишли лицензияга эга бўлган ёхуд рухсат этиш хусусиятига эга ҳужжати бўлган юридик шахс ёки якка тартибдаги тадбиркор.
Ташувчи йўловчиларнинг ҳаёти, соғлиғи ва (ёки) мол-мулкига зарар етказганлик учун ўз фуқаролик жавобгарлигини ташиш бўйича хизматлар кўрсатиш бошлангунига қадар суғурталаши шарт.
Ташувчининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш шартномасини тузиш учун ташувчининг ёзма шаклдаги аризаси асос бўлади. Ташувчининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш шартномаси 1 йил муддатга тузилади. Йўловчиларни ва уларнинг мол-мулкини автомобилда ташишни амалга оширувчи ташувчининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш шартномаси 3 ойдан 1 йилгача бўлган муддатга тузилиши мумкин.
Зарур ҳужжатлар:
• ташувчининг фаолиятини амалга ошириш учун махсус рухсатноманинг (лицензиянинг) ташувчи томондан тасдиқланган нусхаси;
• суғурта мукофотининг ҳисоб-китоби, агар ўтган йилда ташувчининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш шартномаси тузилган бўлса.
Фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш шартномасида қуйидагилар кўрсатилиши керак:
• суғурта пули ва суғурта мукофоти;
• шартноманинг кучга кириш санаси ва амал қилиш муддати;
• тарафларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари;
• тарафларнинг жавобгарлиги;
• низоларни ҳал этиш тартиби;
• шартномани ўзгартириш, бекор қилиш ва муддатидан олдин тугатиш тартиби.
Ташувчининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш шартномаси бўйича суғурта пули битта йўловчига 44 млн. сўм миқдорда белгиланади, улардан:
• 40 млн. сўми — йўловчининг ҳаёти ёки соғлиғига етказилган зарарнинг ўрнини қоплаш учун;
• 4 млн. сўми — йўловчининг мол-мулкига етказилган зарарнинг ўрнини қоплаш учун.
Ташувчининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари
Суғурталовчининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари
Шартномасининг амал қилиши қуйидаги ҳолларда муддатидан олдин тўхтатилади:
• ташувчи тугатилганда ёки қайта ташкил этилганда;
• ташувчининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш шартномаси суд қарорига кўра ҳақиқий эмас деб эътироф этилганда.
Ташувчининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш шартномасининг амал қилиши қонунчиликда назарда тутилган бошқа ҳолатларда ҳам муддатидан олдин тўхтатилиши мумкин.

• 15303 количество просмотров
Перевозчик - юридическое лицо, оказывающее на коммерческой основе услуги по перевозке пассажиров и их имущества городским пассажирским, железнодорожным, воздушным, автомобильным, речным и другим транспортом, и имеющее на это специальное разрешение (лицензию).
Перевозчик обязан застраховать свою гражданскую ответственность за причинение вреда жизни и здоровью, а также имуществу пассажиров.
Основанием для заключения договора страхования ответственности перевозчика является письменное заявление перевозчика. Договор заключается сроком на 1 год, однако в случае страхования перевозчика, осуществляющего перевозки на автомобиле, то договор заключается на срок от 3 месяцев до 1 года.
Страховщик не вправе отказать в заключении договора страхования.
Документом, удостоверяющим страхование, является договор и страховой полис. Страховой полис выдается не позднее 3 дней после оплаты перевозчиком страховой премии.
• копия лицензии перевозчика на осуществление деятельности (не включая случаи, когда перевозчик не должен получать лицензию в соответствии с законодательством);
• если договор уже заключался, то расчет страховой премии с предыдущего года.
Обязательными условиями в договоре страхования должны быть следующие условия:
• страховая сумма и премия;
• сроки;
• ответственность;
• порядок изменения, расторжения и досрочного прекращения договора.
Страховая сумма по договору обязательного страхования гражданской ответственности перевозчика на 1 пассажира определена в сумме, эквивалентной 44 млн. сум, из них:
• 40 млн. сум — для возмещения вреда, причиненного жизни или здоровью пассажира;
• 4 млн. сум — для возмещения вреда, причиненного имуществу пассажира.
Права и обязанности перевозчика.
Права и обязанности страховщика.
Действие договора обязательного страхования гражданской ответственности перевозчика досрочно прекращается в следующих случаях:
• ликвидация или реорганизация перевозчика;
• признание договора обязательного страхования гражданской ответственности перевозчика недействительным по решению суда.
Действие договора обязательного страхования гражданской ответственности перевозчика может быть досрочно прекращено и в иных случаях, предусмотренных законодательством.