• 12431 марта ўқилди
Тегишли вазирлик ва идораларнинг таклифига кўра, Республика Махсус комиссиясининг навбатдаги баёнига мувофиқ, кеча, яъни 15 январдан Ўзбекистоннинг Қозоғистон билан чегарасини икки давлат фуқаролари кесиб ўтиши вақтинча тўхтатилган.
Чунки сўнгги кунларда ушбу мамлакатда COVID-19 билан касалланиш ҳолатлари кескин ошмоқда. Қозоғистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги маълумотларига кўра,  бу ерда биргина 15 январда 13,6 минг кишида коронавирус инфекцияси қайд этилган. Бу 11 январга нисбатан қарийб 9 минг, 14 январга нисбатан эса 1,2 мингта кўп кўрсаткичдир.
Ўз навбатида, Қозоғистон  Республикаси ҳам 2020 йилнинг март ойидан буён пандемия тўлқини кучайган даврларда худди шу каби тақиқларни амалиётда қўллаб келмоқда.
Шунга қарамай, Ўзбекистоннинг Қозоғистон билан чегарасини икки давлат фуқароларининг кесиб ўтиши билан боғлиқ чекловлар қуйидаги шахсларга татбиқ этилмайди:
ҳаво йўллари орқали кирувчи барча тоифадаги фуқаролар;
чегарадош темир йўл станциялари ва автомобиль ўтказиш чегара пунктлари орқали ватанига қайтган Ўзбекистон ва Қозоғистон фуқаролари (кейинги ўринларда томонларнинг фуқаролари деб юритилади);
ҳукуматлараро курьерлик алоқаси ходимлари;
халқаро юк ташишни амалга оширувчи ҳайдовчилар;
расмий (ҳукумат) делегациялари таркибида бўлган шахслар;
дипломатик ваколатхоналар, консуллик муассасалари ва халқаро ташкилотлар ходимлари, шунингдек, уларнинг оила аъзолари;
Қозоғистон ҳудудида жойлашган Ўзбекистон объектлари, шунингдек, Ўзбекистон ҳудудида жойлашган Қозоғистон объектларига хизмат кўрсатувчи ходимлар;
ушбу давлатларда инвестиция лойиҳаси доирасида ўз фаолиятини амалга ошираётган Ўзбекистон, шунингдек, Қозоғистон фуқаролари;
Ўзбекистонда доимий яшовчи Қозоғистон фуқаролари, шунингдек, Қозоғистонда доимий яшовчи Ўзбекистон фуқаролари;
мазкур давлатларда таълим оладиган томонларнинг фуқаролари;
оғир касал бўлган яқин қариндошларини кўриш ёки яқин қариндошларининг дафн маросимида қатнашиш зарурати туфайли тиббий мақсадда кирувчи (кетаётган) томонларнинг фуқаролари;
вафот этган Ўзбекистон фуқароларининг жасадини олиб боришда Қозоғистон ҳудудида ва Қозоғистон фуқароларининг Ўзбекистон ҳудудида ҳамроҳлик қилаётган томонлар фуқаролари.

• 12391 количество просмотров
По предложению профильных министерств и ведомств, согласно очередному постановлению Республиканской специальной комиссии, со вчерашнего дня, 15 января, приостановлено пересечение границы между Узбекистаном и Казахстаном гражданами двух стран.
В последние дни число случаев заболевания COVID-19 в этой стране резко возросло. По данным Министерства здравоохранения Республики Казахстан, только на 15 января коронавирусная инфекция диагностирована у 13,6 тыс. человек. Это примерно на 9 тысяч больше, чем 11 января, и на 1200 больше, чем 14 января.
В свою очередь Республика Казахстан реализует аналогичные запреты на практике с марта 2020 года, в период усиления волны пандемии.
Однако ограничения на пересечение узбекско-казахстанской границы гражданами двух стран не распространяются на:
• все категории граждан, въезжающих воздушным транспортом;
• граждан Узбекистана и Казахстана, вернувшиеся на родину через приграничные железнодорожные станции и пограничные пункты пропуска;
• курьерские службы;
• водители, осуществляющие международные перевозки;
• лица в составе официальных (правительственных) делегаций;
• сотрудники дипломатических представительств, консульских учреждений и международных организаций, а также члены их семей;
• узбекские объекты, расположенные на территории Казахстана, а также персонал, обслуживающий казахстанские объекты, расположенные на территории Узбекистана;
• граждане Узбекистана, а также Казахстана, работающие в этих странах по инвестиционным проектам;
• граждане Казахстана, постоянно проживающие в Узбекистане, а также граждане Узбекистана, постоянно проживающие в Казахстане;
• граждане сторон, обучающиеся в этих странах;
• граждане сторон, въезжающих (выезжающих) с лечебной целью в связи с необходимостью свидания с тяжелобольными близкими родственниками или присутствия на похоронах близких родственников;
• граждане сторон, сопровождающих тела казахстанских граждан на территории Казахстана и граждан Казахстана на территории Узбекистана при перевозке тел умерших граждан Узбекистана.