• 12934 марта ўқилди
• Мазкур Регламентнинг амал қилиши бино ва иншоотнинг ҳажми ва майдонини ўзгартирмасдан туриб кўча (кўчалар)дан кўринадиган олд ва ён фасадлар (фасад майдонининг 25 фоизидан ортиқ қисми)даги архитектуравий элементлар (цоколи, қуёшдан ҳимоялаш элементлари, парапетлари, устунлари, томи, деразалари, пешайвони, айвонлари ва шу кабилар)нинг ранги, конфигурацияси ва ўлчамлари ўзгартирилишига татбиқ этилади.
• Бино ва иншоотнинг, якка тартибдаги уй-жойнинг ташқи кўринишини ўзгартириш бўйича агар бино ва иншоот, якка тартибдаги уй-жой магистрал кўчалар, халқаро, давлат аҳамиятига эга бўлган автомобиль йўллари бўйлаб жойлашган ҳолларда фасад майдонининг 25 фоизидан ортиқ қисмидан қатъи назар келишиш талаб этилади.
Якка тартибдаги уй-жойлар, туманларнинг маъмурий маркази бўлмаган шаҳарчаларда, қишлоқ аҳоли пунктлари (қишлоқ ва овуллар)да ҳамда аҳоли пунктлари ташқарисида жойлашган бино ва иншоотларнинг ташқи кўринишини ўзгартириш учун келишиш талаб этилмайди.
Бино ва иншоот фасадининг эскиз лойиҳаси тегишли лицензияси бўлган лойиҳа ташкилоти томонидан ишлаб чиқилади.
• Бино ва иншоотнинг ташқи кўринишини ўзгартиргандан сўнг объектни фойдаланишга қабул қилиш талаб этилмайди.
Давлат хизмати кўрсатиш тартиби
• Ариза берувчилар бино ва иншоот ташқи кўринишини ўзгартиришни келишиш учун Давлат хизматлари марказларига ўзи келиб мурожаат этади ёки Ўзбекистон Республикаси Ягона интерактив давлат хизматлари порталида (ЯИДХП) давлат хизматидан электрон тарзда фойдаланиш учун рўйхатдан ўтади.
• Бино ва иншоот ташқи кўринишини ўзгартиришни келишиш учун аризалар ЯИДХП орқали дам олиш ва байрам кунларидан қатъий назар, ҳар куни 24 соат давомида юборилиши мумкин.
• Бунда аризалар иш вақтидан кейин ёки дам олиш ва байрам кунлари келиб тушганда навбатдаги иш куни аризаларнинг ваколатли органга келиб тушган ва қабул қилинган кун ҳисобланади.
• Ариза берувчи давлат хизматидан фойдаланишдан уни кўрсатишнинг ҳар қандай босқичида бош тортиш ҳуқуқига эга.
• Ариза берувчи давлат хизматидан фойдаланишдан бош тортганда унинг сўровномаси кўрмасдан қолдирилади. Бунда тўланган йиғим суммаси қайтарилмайди.
Қуйидагилар бино ва иншоотнинг ташқи кўринишини ўзгартиришни келишишни рад этиш учун асос бўлади
2. давлат хизматлари кўрсатиш учун йиғимни тўламаслик;
3. лойиҳада бино ва иншоотнинг ҳажми ва майдони ўзгарганлиги;
4. бино ва иншоотнинг авария ҳолатида эканлиги;
5. бино ва иншоотга бўлган ҳуқуқнинг давлат рўйхатидан ўтказилмаганлиги;
6. лойиҳа тегишли лицензияси бўлган лойиҳа ташкилоти томонидан ишлаб чиқилмаганлиги;
7. бинолар ва иншоотларнинг мустаҳкамлиги, зилзилабардошлилигига таъсир қилувчи юк кўтарувчи қисмларининг ўзгариши назарда тутилганлиги;
8. бино ва иншоот фасади эскиз лойиҳасининг қонунчилик талабларига, шу жумладан, шаҳарсозлик нормалари ва қоидаларига мос келмаслиги;
9. ваколатли органга ариза берувчи томонидан объектни ўрганиш учун имконият яратилмаганлиги;
10. тақиқда турган объектлар;
11. бино ва иншоотларни улушдорларидан бирининг розилиги бўлмаса;
12. давлат рўйхатидан ўтказувчи органда ушбу ер участкаси қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда олиб қўйилганлиги ҳақидаги маълумотларнинг мавжудлиги.
• Давлат хизматларини кўрсатишни бошқа асосларга кўра рад этиш тақиқланади.
• Ариза берувчи бино ва иншоот ташқи кўринишини ўзгартиришни келишиш рад этилган кундан бошлаб 10 (ўн) иш куни мобайнида давлат хизмати кўрсатиш учун йиғим тўламасдан кўрсатилган камчиликни бартараф этган ҳолда бино ва иншоотнинг ташқи кўринишини ўзгартиришни келишиш учун такроран мурожаат қилиш ҳуқуқига эга.
• Бино ва иншоот ташқи кўринишини ўзгартиришни келишишни рад этиш учун асос бўлган сабаблар ариза берувчи томонидан бартараф қилинган тақдирда, такроран келишиш сўровнома такроран тушган кундан бошлаб 3 (уч) иш кунидан ортиқ бўлмаган муддатда амалга оширилади.

• 12933 количество просмотров
Действие Регламента распространяется на видимые с улицы архитектурные элементы (балки, солнцезащитные элементы, парапеты, колонны, крыши, окна, крыльцо) на фасадах парадных и боковых (более 25 % площади фасада) без изменения размеров, площадь здания и сооружения, навесы и др.) изменение цвета, конфигурации, размера.
Изменение внешнего вида здания или сооружения, индивидуального жилья требуется, если здание и сооружение, индивидуальное жилье расположены вдоль автомобильных дорог, международного, государственного значения независимо от площади фасада более 25 %.
Для изменения внешнего вида индивидуальных жилых домов, зданий и сооружений, расположенных в населенных пунктах, не являющихся административным центром районов, в сельских населенных пунктах (селах и аулах) и вне населенных пунктов согласования не требуется.
• Эскизный проект фасада здания и сооружения должен быть разработан проектной организацией, имеющей соответствующую лицензию.
• Не требуется принимать объект в эксплуатацию после изменения внешнего вида здания и сооружения.
• Заявители могут обратиться в Центры гос услуг лично для согласования изменения внешнего вида здания или сооружения, либо зарегистрироваться для электронного пользования госуслугой на ЕПИГУ.
• Заявки на согласование изменения внешнего вида здания и сооружения можно отправлять через ЕПИГУ 24 часа в сутки, независимо от выходных и праздничных дней.
• При этом при поступлении заявлений в нерабочее время или в выходные и праздничные дни днем ​​поступления и приема заявлений в компетентный орган является следующий рабочий день.
• Заявитель вправе отказаться от использования государственной услуги на любом этапе ее оказания.
• Когда заявитель отказывается от использования государственной услуги, его заявление остается без рассмотрения. В этом случае сумма уплаченного сбора возврату не подлежит.
Основаниями для отказа в изменении внешнего вида здания и сооружения:
• изменение размеров и площади здания и сооружения в проекте;
• здание и сооружение находятся в аварийном состоянии;
• отсутствие регистрации права на здание и сооружение;
• проект не был разработан проектной организацией, имеющей соответствующую лицензию;
• возможность изменения несущих частей зданий и сооружений, влияющих на прочность, сейсмичность;
• несоответствие эскизного проекта фасада здания и сооружения требованиям законодательства, в том числе нормам и правилам градостроительства;
• неявка заявителя в компетентный орган для изучения объекта;
• запрещенные объекты;
• без согласия одного из дольщиков здания и сооружения;
• наличие сведений в органе государственной регистрации об изъятии земельного участка в установленном законодательством порядке.
• Отказ в предоставлении государственных услуг по иным основаниям не допускается.
• Заявитель вправе повторно обратиться за получением согласия на изменение внешнего вида здания и сооружения, в течение 10 рабочих дней со дня отказа в согласовании изменения внешнего вида здания и сооружения, без уплаты государственной пошлины.
В случае устранения заявителем причин отказа в согласовании изменения внешнего вида здания и сооружения согласование проводится в срок, не превышающий 3 рабочих дней со дня повторного поступления запроса.