• 13026 марта ўқилди
Ижарага берувчи билан оғзаки ижара шартномаси тузганман, келгусида қандайдир тушунмовчилик бўладиган бўлса, бу холатда масала қандай тартибда хал этилади?
Бундан ташқари, уй эгасига маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 159-1-моддасида фуқаролар ўртасида турар жойни ижара шартномасисиз ижарага берганлиги учун айбдор шахсларга нисбатан базавий ҳисоблаш миқдорининг 5 бараваридан 10 бароваригача миқдорда жарима солинишга сабаб бўлишини эслатиб қойиш мақсадга мувофиқ.
Бир корхона биносини ижарага олганман, ушбу корхона биносини ремонт қилсам бўладими?
Корхонани ижарага олиш шартномасида бошқача тартиб назарда тутилган бўлмаса, корхонани ижарага олувчи ижарага берувчининг рухсатидан қатъи назар, ижарага олинган мол-мулкни ажратиб бўлмайдиган тарзда яхшилаш қийматини олишга ҳақли.
Агар ижарага берувчи ижарага олувчининг бундай яхшилашга қилган харажатлари ижарага олинган мол-мулкнинг қийматини унинг сифати ва (ёки) ундан фойдаланиш хусусиятларини яхшилашга қараганда беқиёс даражада ошириб юборганлигини ёки бундай яхшилашни амалга ошириш вақтида ҳалоллик ва оқилоналик тамойиллари бузилганлигини исботласа, суд уни бундай яхшилаш ҳақини ижарага олувчига тўлаш мажбуриятидан озод қилиши мумкин.
Талаба-дўстларим билан бир хонадонда ижарада турамиз, ижара берувчи бир неча ойдан буён ижара пулини шартномада кўрсатилган нархдан анча юқори қилиб олиябди, бу холатда қандай йўл тутсак бўлади?
1 йилдан буён ижара шартномаси асосида ижарада тураман, уй эгаси 10 кунда уйни бўшатиб қойишимни талаб қилмоқда, бу қанчалик тўғри, уй эгасининг бундай хуқуқи борми?
Йўқ, ижарага берувчининг бундай хуқуқи йўқ. Фуқаролик кодексининг 615-моддасига кўра, уй-жойни ижарага бериш шартномаси тарафларнинг келишуви билан бекор қилинади.
Баъзи бир холатлар бундан мустасно:
Агарда Сиз юқоридаги холатларга йўл қоймаган бўлсангиз, ижарага берувчининг  уй-жойдан чиқиб кетиш тўғрисидаги талаби устидан фуқаролик ишлар бўйича судларга мурожаат қилиш орқали бузилган ҳуқуқларингизни тиклашингиз мумкин.
Мен ижарада тураман, хозирда маълум бир муддатга бошқа вилоятга кетишим керак бўлиб қолди, шу вақт мобайнига уйни ўзим бошқа шахсга ижарага берсам бўладими, иккиламчи ижарага?
Уй-жойни иккиламчи ижарага бериш шартномасига биноан ижарага олувчи ижарага берувчининг розилиги билан ўзи ижарага олган бинонинг бир қисмини ёки ҳаммасини муайян муддатга иккиламчи ижарага олувчига беради. Иккиламчи ижарага олувчи уй-жойдан мустақил фойдаланиш ҳуқуқига эга бўлмайди. Уй-жойни ижарага бериш шартномасига биноан ижарага олувчи ижарага берувчи олдида жавобгар бўлиб қолаверади.
Уй-жойни иккиламчи ижарага бериш шартномаси қонунчиликнинг жон бошига тўғри келадиган уй-жой майдони нормаси ҳақидаги талабларига риоя этилган тақдирдагина тузилиши мумкин.
Уй-жойни иккиламчи ижарага бериш шартномаси ҳақ эвазига амалга оширилади.
Уй-жойни иккиламчи ижарага бериш шартномасининг муддати уй-жойни ижарага бериш шартномасининг муддатидан кўп бўлиши мумкин эмас.
Уй-жойни ижарага бериш шартномаси муддатидан олдин бекор қилинган тақдирда бир вақтнинг ўзида уй-жойни иккиламчи ижарага бериш шартномаси ҳам бекор қилинади.
Янги муддатга шартнома тузишга бўлган имтиёзли ҳуқуқ тўғрисидаги қоида уй-жойни иккиламчи ижарага бериш шартномасига нисбатан татбиқ этилмайди.

• 12976 количество просмотров
Я подписал с арендодателем устный договор аренды, если возникнут недопонимания в дальнейшем, как будет решаться вопрос?
Кроме того, уместно напомнить наймодателю, что в статье 159-1 КоАО РУз за отсутствие договора аренды (найма), договора предоставления в безвозмездное пользование здания, сооружения или их части, жилого помещения между гражданами либо несоблюдение обязательной постановки на учет договора аренды (найма) в государственных налоговых органах будет наложен штраф в размере от 5 до 10-кратного размера базового расчета.
Я арендовал здание предприятия, могу ли я отремонтировать это здание предприятия?
Арендатор предприятия имеет право на возмещение ему стоимости неотделимых улучшений арендованного имущества независимо от разрешения арендодателя на такие улучшения, если иное не предусмотрено договором аренды предприятия.
Арендодатель может быть освобожден судом от обязанности возместить арендатору стоимость таких улучшений, если докажет, что издержки арендатора на эти улучшения повышают стоимость арендованного имущества несоразмерно улучшению его качества и (или) эксплуатационных свойств или при осуществлении таких улучшений были нарушены принципы добросовестности и разумности.
Мы с друзьями-студентами снимаем квартиру, арендодатель уже несколько месяцев берет арендную плату намного выше указанной в договоре, что делать в этой ситуации?
Больше года снимаю квартиру по договору найма, арендодатель требует от меня освободить дом через 10 дней, насколько это правильно, имеет ли арендодатель такое право?
Я живу на съемной квартире, сейчас мне нужно уехать в другой регион на определенный период времени, могу ли я на время своего отъезда сдать дом другому человеку?
По договору поднайма жилого помещения наниматель с согласия наймодателя передает на срок часть или все нанятое им помещение в пользование поднанимателю. Поднаниматель не приобретает самостоятельного права пользования жилым помещением. Ответственным перед наймодателем по договору найма жилого помещения остается наниматель.
Договор поднайма жилого помещения может быть заключен при условии соблюдения требований законодательства о норме жилой площади на одного человека.