"2022 — 2026 йилларида Бухоро вилоятида туризм соҳасини янада ривожланитриш чора-тадбирлари тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарори қабул қилинди. (28.09.2022 йилдаги 543-сонли)
Қарорга мувофиқ, Бухоро вилоятидаги 800 дан зиёд маданий объектларни бирма-бир реставрация қилиш билан боғлиқ чора-тадбирлар амалга оширилади.
Бухоро шаҳрида «Street Food» гастрономик кўчаси ташкил этилади ва гастрономик кўчани ташкил қилиш учун мўлжалланган кўча ва ер майдонларини тадбиркорларга муайян муддатга ўрнатилган тартибда вақтинчалик ижарага бериш чоралари кўрилади
«Қадимги Пойкент» археология мероси объектини муҳофаза қилиш, тадқиқ этиш, музейлаштириш чоралари кўрилиб, археология парки яратилади. Бухоро давлат музей қўриқхонаси ҳамда Бухоро вилоят ахборот кутубхона маркази фондидаги ноёб ва алоҳида қийматга эга бўлган нашрларни алоҳида коллекция ҳолида Бухорода сақланади ва муҳофаза қилинади.
Бухоро давлат музей қўриқхонаси ҳамда Бухоро вилоят ахборот кутубхона маркази фондидаги қўлёзмалар, ноёб ва алоҳида қийматга эга бўлган нашрларни таҳлил қилган холда, ЮНЕСКОнинг «Жаҳон хотираси» рўйхатига киритилиши бўйича зарур чораларнинг кўрилади.
Бухоро вилояти ҳокимлиги Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Қурилиш вазирлиги билан биргаликда «Туризм маҳалласи», «Туризм овули», «Туризм қишлоқлари»нинг ички йўллари, ичимлик суви ва бошқа инфратузилма объектларини таъмирлаш ишларини кейинги йиллардаги «Обод қишлоқ» ва «Обод маҳалла» дастурларига киритилади ҳамда унинг доирасида тегишли чора-тадбирлар амалга оширилади.
Қарорга асосан, 2026 йилга қадар Бухоро вилоятида туризм соҳасини ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичлари қўйидагича:

• 9595 количество просмотров
Принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию сферы туризма в Бухарской области в 2022-2026 годах». (№ 543 от 28.09.2022)
В соответствии с постановлением, более 800 объектов культуры в Бухарской области будут поочередно реставрированы.
В городе Бухара будет создана гастрономическая улица «Street Food», также будут приняты меры по временной сдаче в аренду предпринимателям на определенный срок улиц и земельных участков, предназначенных для создания "гастрономической улицы".
Будут приняты меры по охране, исследованию и музеизации археологического наследия «Древний Пайкент», также будет создан археологический парк.
Издания, представляющие уникальную ценность в фонде Бухарского государственного музея и Бухарского областного информационно-библиотечного центра, будут хранится в Бухаре как отдельная коллекция.
Путем проведения анализа рукописей, редких и ценных изданий в фондах Бухарского государственного музея и Бухарского областного информационно-библиотечного центра будут приняты необходимые меры для включения их в список ЮНЕСКО «Память мира».
Правительство Бухарской области совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности и Министерством строительства в ближайшие годы отремонтирует внутренние дороги, питьевую воду и другие объекты инфраструктуры «Туристической махалли», «Туристического хутора», «Туристической деревни». В последующем данные мероприятия будут включены в программы «Обод кишлок» и «Обод махалля», в рамках которых будут реализованы соответствующие меры.
Согласно постановлению, до 2026 года целевые показатели развития туризма в Бухарской области будут выглядеть следующим образом: