Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг "2022 — 2026 йилларда Хоразм вилоятининг туризм салоҳиятини комплекс ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарори қабул қилинди. (28.09.2022 йилдаги 546-сон)
Қарорга асосан, Хоразм вилоятида янги иш ўринларини яратишда туризм асосий драйвер соҳаси бўлиши, ҳудудда келгуси беш йилда туризм хизматларини камида беш бараварга ошириш ва шу мақсадда туризм объектларининг инфратузилмасини тубдан яхшилаш, янги оилавий меҳмон уйлари, «туризм кўчалари»ни ташкил этиш ҳамда ички ва чет эллик сайёҳларни вилоятнинг бой моддий ва номоддий маданий мероси билан яқиндан таништириш чораларини кўрилади.
Сайёҳлик масканларининг инфратузилмасини ривожлантириш юзасидан уларни йўллар, ичимлик суви, табиий газ, электр энергияси билан таъминлаб, вилоятда янги туристик йўналишлар ва маҳсулотларни жорий қилиб, соҳадаги илғор хорижий тажрибани татбиқ этиб, туризмни ривожлантириш учун ҳудуддаги истиқболли маҳаллаларни белгилаган холда, Урганч ва Хива шаҳарларини етакчи сайёҳлик нуқталари сифатида ривожлантирилади.
Урганч шаҳридаги Паҳлавон Маҳмуд кўчаси ва Хива шаҳридаги «Аллея» майдони ҳудудларида «туризм кўчалари» ташкил этилади. Хусусан, сайёҳларга хизмат кўрсатишга мўлжалланган озиқ-овқат дўконларини, шоппинг туризм объектлари, ҳунармандчилик маҳсулотлари савдо растаси, сайёҳларга қўшимча қулайликлар яратиш мақсадида чет эл валюта айирбошлаш шохобчалари, 2 та туризм ахборот маркази ва санитария-гигиена шохобчалари ташкил этилади.

• 9060 количество просмотров
Принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по комплексному развитию туристического потенциала Хорезмской области на 2022-2026 годы». (№ 546 от 28.09.2022)
Согласно постановлению, сфера туризма станет основным движущим драйвером в создании новых рабочих мест в Хорезмской области, туристические услуги в регионе будут увеличены не менее чем в пять раз в ближайшие пять лет, и с этой целью коренным образом будет улучшена инфраструктура объектов туризма, созданы новые семейные гостевые дома, «туристические улицы», а также будут приняты меры по ознакомлению внутренних и иностранных туристов с богатым материальным и нематериальным культурным наследием региона.
Развитие инфраструктуры туристических мест, обеспечения их дорогами, питьевой водой, природным газом и электроэнергией, внедрения в регион новых туристических направлений и продуктов, применения передового зарубежного опыта в данной сфере, определение перспективных микрорайонов в регионе для развитие туризма будут перспективными направления развития туризма вцелом. Города Ургенч и Хива будут ведущими туристическими центрами Хорезмской области.
Будут организованы «туристические улицы» в районах улицы Пахлавона Махмуда в Ургенче и площади "Аллея" в Хиве. В частности, для создания дополнительных удобств для туристов будут созданы продовольственные магазины, объекты шопинг-туризма, торговые киоски с изделиями кустарного ремесла, пункты обмена валюты, 2 информационных центра для туристов и санитарно-гигиенические помещения.