• 34126 марта ўқилди
Биргаликда фарзандлар бўлган тақдирда никоҳни бекор қилиш учун фуқаролик ишлари бўйича туманлараро судга даъво аризаси билан мурожаат қилиш керак.
Керакли ҳужжатлар:
• паспорт нусхалари (ID-карта);
• болаларнинг туғилганлик ҳақидаги гувоҳномаси (нусхаси);
• никоҳни рўйхатдан ўтказиш тўғрисидаги гувоҳнома (асл нусхаси);
• давлат божи тўланганлиги тўғрисидаги квитанция (2 БҲМ). Такрорий никоҳ бекор қилинган тақдирда (4 БҲМ).
Агар суд эр ва хотиннинг бундан буён биргаликда яшашига ва оилани сақлаб қолишга имконият йўқ деб топса, уларни никоҳдан ажратади.
Суд ишнинг кўрилишини кейинга қолдириб, эр-хотинга ярашиш учун олти ойгача муҳлат тайинлашга ҳақли.
Никоҳдан ажралишни суднинг қонуний кучга кирган ҳал қилув қарори асосида ФҲДЁ органида қайд этиш эр ёки хотиннинг ёхуд эр ёки хотиндан бирининг ишончнома асосида ҳаракат қилувчи вакилининг никоҳдан ажралишни қайд этиш тўғрисидаги аризаси асосида амалга оширилади. Бунда аризага суднинг ҳал қилув қарори илова қилинади.
Суд қарори билан никоҳдан ажратиш тўғрисидаги гувоҳномани олиш учун никоҳни рўйхатдан ўтказиш жойидаги ФҲДЁ бўлимига мурожаат қилишингиз керак.

• 34003 количество просмотров
Для расторжении брака при наличии совместных детей необходимо обратиться с исковым заявлением в межрайонный суд по гражданским делам
• паспорта копии (ID-карта);
• свидетельство о рождении детей (копии);
• свидетельство о регистрации брака (оригинал);
• квитанция об оплате государственной пошлины (2 БРВ). При расторжении повторного брака (4 БРВ).
Брак расторгается, если судом будет установлено, что дальнейшая совместная жизнь супругов и сохранение семьи стали невозможными.
Суд вправе, отложив разбирательство дела, назначить супругам срок в пределах до 6 месяцев для примирения.
Регистрация расторжения брака на основании вступившего в законную силу решения суда в органах ЗАГС производится по заявлению одного из супругов или представителя одного из супругов, действующего на основании доверенности. При этом решение суда прилагается к заявлению.
С решением суда необходимо обратиться в ЗАГС по месту регистрации брака для получения свидетельства о расторжении брака.