• 20693 марта ўқилди
Ҳукумат қарори билан (119-сон, 23.03.2023 й.) “Ижтимоий ҳимояга муҳтож бўлган айрим тоифадаги шахсларга нафақа тайинлаш ва тўлаш тартиби тўғрисида низом” тасдиқланди
Низом билан қуйидаги ижтимоий ҳимояга муҳтож айрим тоифадаги шахсларга нафақаларни тайинлаш тартиблари белгиланди:
• ногиронлиги бўлган 18 ёшгача болаларга;
• ўзгалар парваришига муҳтож ногиронлиги бўлган 18 ёшгача боланинг парвариши билан банд бўлган қонуний вакилга;
• давлат пенсиясини тайинлаш учун зарур иш стажига эга бўлмаган I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларга;
• давлат пенсиясини олиш ҳуқуқига эга бўлмаган вафот этган шахснинг қарамоғидаги оиланинг меҳнатга лаёқатсиз аъзоларига;
• давлат пенсиясини тайинлаш учун зарур иш стажига эга бўлмаган кекса ёшдаги шахслар ҳамда болаликдан ногиронлиги бўлган фарзанди бор (бўлган) оналарга.
Шунга кўра, қуйидаги нафақалар тайинланади:
• ногиронлиги бўлган 18 ёшгача болаларга ногиронлик нафақаси;
• ногиронлик нафақаси;
• боқувчисини йўқотганлик нафақаси;
• ёшга доир нафақа.
Ногиронлиги бўлган 18 ёшгача болаларга нафақа ҳамда парваришлаш нафақаси Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги томонидан “проактив шакл”да тайинланади.
Ногиронлик, боқувчисини йўқотганлик ва ёшга доир нафақалар тайинланиши учун давлат хизматлари марказлари ёки ЯИДХП (my.gov.uz) орқали мурожаат қилинади.
ДХМ маълумот олингандан сўнг 5 дақиқа ичида:
• нафақа тайинланган тақдирда, нафақани қачон ва қаердан олиш тўғрисида мурожаат қилувчини хабардор қилади.
Нафақалар нафақа олувчининг хоҳишига кўра нафақани етказиб бериш (топшириш) ваколати юкланган ташкилот ёки фуқароларнинг депозит ҳисобварақларига пул ўтказиш йўли билан банк филиали орқали тўланади.
Нафақалар ҳар ойда белгиланган муддатларда, бироқ жорий тўлов ойидан кечикмай тўланади.
Нафақа олувчи Ўзбекистон ҳудудида доимий яшаш учун бошқа туман (шаҳар)га кўчганда, нафақани тўлаш янги яшаш жойи бўйича давом эттирилади. Бундай ҳолатда нафақа тўлаш аввалги яшаш жойи бўйича нафақа тўлаш тўхтатилган вақтдан бошлаб давом эттирилади.

• 20698 количество просмотров
Постановлением Правительства (№119 от 23.03.2023 года) утверждено «Положение о порядке назначения и выплаты пособий отдельным категориям лиц, нуждающихся в социальной защите»
Положением установлен порядок назначения пособий следующим категориям лиц, нуждающихся в социальной защите:
• детям до 18 лет с инвалидностью;
• законному представителю, осуществляющему уход за ребенком с инвалидностью в возрасте до 18 лет, нуждающемся в постороннем уходе;
• лицам с инвалидностью I и II групп, не имеющим необходимого стажа работы для назначения государственной пенсии;
• нетрудоспособным членам семьи, находившихся на иждивении умершего лица, не имеющим права на получение государственной пенсии;
• лицам пожилого возраста, не имеющим необходимого стажа работы для назначения государственной пенсии, а также матерям, имеющим (имевшим) ребенка с инвалидностью с детства.
Соответственно, назначаются следующие пособия:
• пособие по инвалидности детям до 18 лет с инвалидностью;
• пособие по уходу;
• пособие по инвалидности;
• пособие по случаю потери кормильца;
• пособие по возрасту.
Пособие детям до 18 лет с инвалидностью, а также пособие по уходу назначаются Пенсионным фондом в «проактивной» форме.
Для назначения пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту необходимо обращаться в центры государственных услуг или ЕПИГУ (my.gov.uz).
ЦГУ в течение 5 минут после получения информации:
• предоставляет заявителю информацию о том, когда и где получать пособие в случае его назначения.
Пособия выплачиваются по усмотрению получателя через отделение банка путем перечисления денежных средств на депозитные счета граждан или организации, на которую возложены полномочия по выдаче (перечислению) пенсии.
Пособия выплачиваются ежемесячно в установленные сроки, но не позднее текущего месяца выплаты.
При переезде получателя пособия в другой район (город) на постоянное место жительства на территории Узбекистана выплата пособия продолжается по новому месту жительства. В этом случае выплата пособия продолжается с момента прекращения выплаты пособия по предыдущему месту жительства.