• 17424 марта ўқилди
Конституциявий тузатишлар Ўзбекистон Республикасини сиёсати ижтимоий адолат ва бирдамлик тамойилига қаратилган, фуқароларнинг муносиб турмуш даражаси ва сифатига эришишга, муҳтожларга ёрдам кўрсатишга қаратилган ижтимоий давлатга айлантиради.
1. Давлат инсон фаровонлиги ва жамиятни барқарор ривожланишини таъминлаш мақсадида ўз фаолиятини қонунийлик, ижтимоий адолат ва бирдамлик принциплари асосида амалга оширади
2. Давлат бозор муносабатларини ривожлантириш ва ҳалол рақобат учун шарт-шароитлар яратади, барча мулк шаклларининг тенг ҳуқуқлилигини ва ҳуқуқий жиҳатдан ҳимоя қилинишини кафолатлайди.
3. Давлат:
• қулай инвестициявий ва ишбилармонлик муҳитини таъминлайди;
• тадбиркорларнинг қонунчиликка мувофиқ ҳар қандай фаолиятни амалга оширишга ва ўз фаолияти йўналишларини мустақил равишда танлашга бўлган ҳуқуқини кафолатлайди;
• Ўзбекистон Республикаси ҳудудида иқтисодий макон бирлиги, товарлар, хизматлар, меҳнат ресурслари ва молиявий маблағларнинг эркин ҳаракатланишини кафолатлайди.
4. Ҳар ким уй-жойли бўлиш ҳуқуқига эга. Ҳеч ким суднинг қарорисиз ва қонунга зид тарзда уй-жойидан маҳрум этилиши мумкин эмас. Уй-жойидан маҳрум этилган мулкдорга уй-жойнинг қиймати ҳамда у кўрган зарарларнинг ўрни қонунда назарда тутилган ҳолларда ва тартибда олдиндан ҳамда тенг қийматда қопланиши таъминланади.
5. Ер қонунда назарда тутилган ҳамда ундан оқилона фойдаланишни ва уни умуммиллий бойлик сифатида муҳофаза қилишни таъминловчи шартлар асосида ва тартибда хусусий мулк бўлиши мумкин.

• 17427 количество просмотров
Конституционные поправки преобразуют Республику Узбекистан в социальное государство, политика которого направлена на утверждение принципа социальной справедливости, достижение достойного качества и уровня жизни граждан, оказание помощи нуждающимся.
1. Государство осуществляет свою деятельность на принципах законности, социальной справедливости и солидарности в целях обеспечения благосостояния человека и устойчивого развития общества.
2. Государство создает условия для развития рыночных отношений и добросовестной конкуренции, обеспечивает равноправие и правовую защиту всех форм собственности.
3. Государство:
• обеспечивает благоприятный инвестиционный и деловой климат;
• гарантирует право предпринимателям в соответствии с законодательством осуществлять любую деятельность и самостоятельно выбирать ее направления;
• гарантирует на территории Республики Узбекистан единство экономического пространства, свободное перемещение товаров, услуг, трудовых ресурсов и финансовых средств.
4. Каждый имеет право на жилище. Никто не может быть лишен своего жилища иначе как по решению суда и в соответствии с законом. При этом, в случаях и порядке, предусмотренных законом, собственнику, лишенному своего жилища, обеспечивается предварительное и равноценное возмещение стоимости жилья и понесенных им убытков.
5. Земля может находиться в частной собственности на условиях и в порядке, предусмотренных законом и обеспечивающих ее рациональное использование и охрану, как общенационального богатства.