• 12671 марта ўқилди
Ҳарбий лавозимлар (ҳарбий хизматчилар эгаллаши лозим бўлган штат лавозимлари) ва уларга мувофиқ келадиган ҳарбий унвонлар ҳарбий қисмларнинг, ҳарбий хизмат назарда тутилган бошқарув органларининг вазирликлар ва идоралар муассасаларининг штатларида назарда тутилади.
Ҳарбий лавозимлар оддий аскарлар, сержантлар ва офицерлар таркиби лавозимларига бўлинади.
Қуролли Кучларда олий қўмондонлик лавозимларига тайинлаш ва лавозимидан озод қилиш Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан амалга оширилади.
Ҳарбий хизматчилар қонунчиликда белгиланган тартибда ҳарбий хизматда қолдирилган, шунингдек ҳарбий хизматчилар учун белгиланган таъминотнинг барча турлари, кафолатлар ва имтиёзлар сақланган ҳолда давлат-ҳуқуқ ҳамда мудофаа йўналишидаги ишларни бажариш учун давлат ҳокимияти ва бошқаруви органларига, бошқа ташкилотларга юборилиши мумкин.

• 12606 количество просмотров
Военные должности (штатные должности, подлежащие замещению военнослужащими) и соответствующие им воинские звания предусматриваются в штатах воинских частей, органов управления, учреждений министерств и ведомств, в которых предусмотрена военная служба.
Военные должности подразделяются на должности рядового, сержантского и офицерского составов.
Назначение и освобождение от должности высшего командования Вооруженных Сил осуществляется Президентом Республики Узбекистан.
Военнослужащие могут быть откомандированы в органы государственной власти и управления, иные организации для выполнения работ государственно-правового и оборонного характера с оставлением на военной службе, а также с сохранением всех видов довольствия, гарантий и льгот, установленных для военнослужащих, в порядке, определяемом законодательством.