Оммавий ахборот воситаси рўйхатдан ўтказувчи орган томонидан давлат рўйхатидан ўтказилади. Оммавий ахборот воситаларини рўйхатдан ўтказиш тартиби Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланади.
• Оммавий ахборот воситасини рўйхатдан ўтказиш тўғрисидаги ариза рўйхатдан ўтказувчи органга белгиланган тартибда муассис томонидан берилади.
• Муассиснинг оммавий ахборот воситасини рўйхатдан ўтказиш тўғрисидаги аризаси рўйхатдан ўтказувчи орган томонидан 10 кунлик муддатда кўриб чиқилиши керак.
• Оммавий ахборот воситасини рўйхатдан ўтказганлик ҳамда қайта рўйхатдан ўтказганлик учун қонунчиликда белгиланган тартибда ва миқдорларда рўйхатдан ўтказиш йиғими олинади.
Қуйидагиларнинг рўйхатдан ўтказилиши талаб этилмайди:
• фақат ўз расмий хабарлари ва материалларини, шунингдек норматив-ҳуқуқий ҳужжатларини эълон қилиш учун давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари томонидан таъсис этиладиган оммавий ахборот воситалари;
• корхона, муассаса, ташкилотнинг (шу жумладан ўқув ва илмий муассасанинг) ўз эҳтиёжларини қондириш учун адади 100тагача нусхада чоп этиладиган даврий босма нашрлар;
• кабель тармоқлари орқали олиб бериладиган (кўрсатиладиган) теле-, радио-, видео, кинохроникал дастурлар, шунингдек тарқатилиши бир корхона, муассаса, ташкилот (шу жумладан ўқув ва илмий муассаса) биноси ва (ёки) ҳудуди билан чекланадиган аудио-, аудиовизуал хабар ва материаллар.

• 9594 количество просмотров
Государственная регистрация СМИ осуществляется регистрирующим органом. Порядок регистрации СМИ устанавливается Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
• Заявление о регистрации СМИ подается учредителем в регистрирующий орган в установленном порядке.
• Заявление учредителя о регистрации СМИ подлежит рассмотрению регистрирующим органом в 10-дневный срок.
• За регистрацию и перерегистрацию СМИ взимается регистрационный сбор в порядке и размерах, установленных законодательством.
Регистрация не требуется для:
• СМИ, учреждаемых органами государственной власти и управления исключительно для публикации их официальных сообщений и материалов, а также нормативно-правовых актов;
• периодических печатных изданий тиражом до 100 экземпляров для удовлетворения собственных нужд предприятия, учреждения, организации (в том числе учебного и научного учреждения);
• теле-, радио-, видео-, кинохроникальных программ, транслируемых по кабельным сетям, аудио-, аудиовизуальных сообщений и материалов, распространение которых ограничивается помещением и (или) территорией одного предприятия, учреждения, организации (в том числе учебного и научного учреждения).