• 25002 марта ўқилди
Президент томонидан имзоланган Қонун (ЎРҚ-914-сон, 27.02.2024 й.) айрим қонун ҳужжатларга ўзгартиришлар ва қўшимча киритилди
Фуқаролик кодексига киритилган ўзгартиришга кўра:
Агар амалга оширилган тўлов суммаси қарз олувчи жисмоний шахсга ёки қарз олувчи тадбиркорга ажратилган микроқарз ёки кредит бўйича мажбуриятларни бажариш учун етарли бўлмаса, қарз олувчининг қарзи қуйидаги навбатда қопланади:
• асосий қарз бўйича муддати ўтган қарздорлик ва муддати ўтган фоиз тўловлари мутаносиб равишда;
• жорий давр учун ҳисобланган фоизлар ва жорий давр учун асосий қарз бўйича қарздорлик;
• неустойка (жарима, пеня);
• кредиторнинг қарздорликни узиш билан боғлиқ бўлган бошқа харажатлари.
Шунингдек, кредит бўйича қарздорликни ундириш тўғрисида суднинг ҳал қилув қарори чиқарилганда суд қарорида кўрсатилган, кредит бўйича ундириладиган суммага нисбатан белгиланган тартибда фоизлар, шунингдек неустойка ҳисобланиши тўхтатилади.
Бундан ташқари, “Нобанк кредит ташкилотлари ва микромолиялаштириш фаолияти тўғрисида”ги Қонунга киритилган ўзгартиришга кўра, микроқарзнинг энг юқори миқдори 50 миллион сўмдан 100 миллион сўмгача оширилди.

• 25040 количество просмотров
Законом, подписанным Президентом (ЗРУ №914 от 27.02.2024 года), внесены изменения и дополнения в некоторые законодательные акты
Согласно внесенным изменениям в Гражданский кодекс:
Если сумма произведенного платежа недостаточна для исполнения обязательств по микрозайму или кредиту, выделенному заемщику ‒ физическому лицу или заемщику ‒ субъекту предпринимательства, то задолженность заемщика будет погашаться в следующей очередности:
• соразмерно - просроченная задолженность по основному долгу и просроченные процентные платежи;
• начисленные проценты за текущий период и задолженность по основному долгу за текущий период;
• неустойка (штраф, пеня);
• иные расходы кредитора, связанные с погашением задолженности.
Также, при вынесении решения суда о взыскании задолженности по кредиту прекращается начисление по отношению к взыскиваемой сумме по кредиту, указанной в решении суда, процентов, а также неустойки в установленном порядке.
Кроме того, согласно внесенным изменениям в закон «О небанковских кредитных организациях и микрофинансовой деятельности», максимальный размер микрозайма увеличен с 50 до 100 миллионов сумов.