• 10728 марта ўқилди
Саноат мулки объектига бўлган ҳуқуқ муаллифга (ҳаммуаллифларга) ёки унинг (уларнинг) ҳуқуқий ворисига (ҳуқуқий ворисларига) тегишли бўлади ва патент билан тасдиқланади.
Агар саноат мулки объектини бир нечта шахс бир-биридан мустақил равишда яратган бўлса, патент олиш ҳуқуқи патент бериш ҳақидаги талабномани Вазирликка биринчи бўлиб топширган шахсга тегишли бўлади.
Муаллиф (ҳаммуаллифлар), агар ўзи (ўзлари) яратган саноат мулки объектини бошқалар ғайриқонуний ўзлаштириб олиши натижасида бу объектга талабнома топширилган ёки патент олинган бўлса, патент берилганлиги юзасидан низолашиш ёхуд патент эгаси сифатида ўзига (ўзларига) патентнинг ўтказилишини суд тартибида талаб қилиш ҳуқуқига эга.
• Саноат мулки объектининг патенти давлат экспертизаси ўтказилганидан кейин берилади.
• Саноат мулки объектининг патенти саноат мулки объекти устуворлигини, унга муаллифликни ва патент эгасининг саноат мулки объектига эгалик қилиш, ундан фойдаланиш ҳамда уни тасарруф этишга доир мутлақ ҳуқуқини тасдиқлайди.
Патент эгасининг мутлақ ҳуқуқи саноат мулки объекти рўйхатга олинганлиги тўғрисидаги маълумотлар Вазирликнинг расмий ахборотномасида эълон қилинган санадан эътиборан амалда деб ҳисобланади.
Вазирликка патент бериш ҳақидаги талабнома топширилган санадан эътиборан ҳисоблаганда ихтиро патенти йигирма йил мобайнида, саноат намунаси патенти 10 йил мобайнида, фойдали модель патенти 5 йил мобайнида амал қилади.
Ихтиро патентининг амал қилиши қонунчиликда назарда тутилган ҳолларда патент эгасининг илтимосномасига биноан Вазирлик томонидан кўпи билан 5 йил муддатга узайтирилиши мумкин. Бундай ихтиро патентининг амал қилишини узайтириш тартиби Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланадиган маъмурий регламент билан белгиланади.
Саноат намунаси патентининг ва фойдали модель патентининг амал қилиш муддати патент эгасининг илтимосномасига биноан Вазирлик томонидан тегишинча 5 йилга ҳамда 3 йилга узайтирилиши мумкин.
• Ихтиро ҳамда фойдали модель патенти таъминлайдиган ҳуқуқий муҳофаза ҳажми уларнинг формуласи билан, саноат намунаси патенти таъминлайдиган ҳуқуқий муҳофаза ҳажми эса буюмнинг (макетнинг, расмнинг) тасвирида акс эттирилган муҳим белгилари ва (ёки) уларнинг комбинацияси (бундан буён матнда унинг муҳим белгилари мажмуи деб юритилади) билан белгиланади.

• 10727 количество просмотров
Право на объект промышленной собственности принадлежит автору (соавторам) или его правопреемнику (правопреемникам) и удостоверяется патентом.
Если несколько лиц создали объект промышленной собственности независимо друг от друга, то право на патент принадлежит тому, кто первым подал заявку на выдачу патента в Министерство.
Автор (соавторы), на объект промышленной собственности которого в результате противоправного заимствования подана заявка либо получен патент, имеет право оспаривать выдачу патента либо потребовать передачи ему как патентообладателю патента в судебном порядке.
• Патент на объект промышленной собственности выдается после проведения государственной экспертизы.
• Патент на объект промышленной собственности удостоверяет приоритет, авторство объекта промышленной собственности и исключительное право патентообладателя на владение, пользование и распоряжение объектом промышленной собственности.
Исключительное право патентообладателя считается действующим с даты публикации сведений о регистрации объекта промышленной собственности в официальном бюллетене Министерства.
Патент на изобретение действует в течение двадцати лет, патент на промышленный образец — в течение 10 лет, патент на полезную модель — в течение 5 лет, считая с даты подачи заявки на выдачу патента в Министерство.
Действие патента на изобретение в случаях, предусмотренных законодательством, может быть продлено Министерством по ходатайству патентообладателя, но не более чем на 5 лет. Порядок продления действия патента на такое изобретение устанавливается административным регламентом, утверждаемым Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
Действие патента на промышленный образец и патента на полезную модель может быть продлено Министерством по ходатайству патентообладателя на 5 лет и 3 года соответственно.
• Объем правовой охраны, предоставляемой патентом на изобретение и полезную модель, определяется их формулой, а патентом на промышленный образец — совокупностью его существенных признаков и (или) их комбинацией, отображенных на изображениях изделия (макета, рисунка).
• Патент на объект промышленной собственности, а также право на его получение переходят по наследству.