• 11313 марта ўқилди
“Давлат тиббий суғуртаси механизмларини жорий этишга оид чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент Қарори (ПҚ-311-сон, 05.09.2024 й.) қабул қилинди
Қарорга кўра, давлат тиббий суғуртаси доирасида бепул тиббий хизматлар кўрсатиш ва дори воситаларини тақдим этиш Давлат бюджетига тўланаётган солиқлар ҳисобидан амалга оширилади. Бунда аҳолидан давлат тиббий суғуртаси учун қўшимча тўлов ундирилмайди.
Қуйидагиларни назарда тутувчи давлат тиббий суғуртаси механизмлари босқичма-босқич жорий этилади, жумладан:
• давлат бюджети маблағлари ҳисобидан қопланадиган тиббий ёрдамнинг кафолатланган ҳажмлари тасдиқланади ва ушбу пакетга киритилган тиббий хизматлар ва дори воситалари Давлат тиббий суғуртаси жамғармаси маблағлари ҳисобидан тақдим этилади;
• кафолатланган пакетга киритилган тиббий хизматлардан бепул фойдаланиш учун белгиланган муддатларда тегишли тиббий кўриклардан ўтиш, оилавий шифокорга ёки тиббиёт бригадасига мурожаат қилиш талаб этилади;
• шифокор расмийлаштирган электрон рецепт асосида дори воситалари кафолатланган пакет доирасида беморларга дорихоналар томонидан бепул берилади ва дорихоналарнинг тегишли сарф-харажатлари Жамғарма маблағлари ҳисобидан қопланади (реимбурсация дастури);
• тиббиёт ташкилотлари фаолиятидаги жараёнларни ўз ичига олувчи “Электрон соғлиқни сақлаш” ахборот тизими яратилади ҳамда ишга туширилади;
• кафолатланган пакетга киритилган тиббий хизматларни кўрсатишга давлат ва нодавлат тиббиёт ташкилотлари жалб этилади;
• туман (шаҳар), вилоят ва республика шифохоналарида тиббий ёрдам кўрсатишда касалликнинг оғирлик даражасидан келиб чиқиб, бепул даволанадиган касалликлар рўйхати тасдиқланади ва амалиётга жорий этилади;
• имтиёзли тоифадаги шахслар шифокор кўрсатмасига биноан ахборот тизими орқали шакллантириладиган йўлланма асосида Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан бепул даволанади.

• 11252 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О мерах по внедрению механизмов государственного медицинского страхования» (ПП №311 от 05.09.2024 года)
Согласно Постановлению, предоставление бесплатных медицинских услуг и лекарственных средств в рамках государственного медицинского страхования осуществляется за счет налогов, уплачиваемых в Государственный бюджет. При этом с населения не взимается дополнительная плата за государственное медицинское страхование.
Поэтапно будут введены механизмы государственного медицинского страхования, в соответствии с которыми:
• утверждаются гарантированные объемы медицинской помощи, покрываемые за счет средств Государственного бюджета, и включенные в этот пакет медицинские услуги и лекарственные средства предоставляются за счет средств Фонда государственного медицинского страхования;
• для бесплатного пользования включенными в гарантированный пакет медицинскими услугами требуется прохождение соответствующих медицинских осмотров в установленные сроки, обращение к семейному врачу или медицинской бригаде;
• лекарственные средства в рамках гарантированного пакета аптеками предоставляются больным бесплатно на основании оформленного врачом электронного рецепта, соответствующие затраты аптек покрываются за счет средств Фонда (программа реимбурсации);
• создается и запускается информационная система «Электронное здравоохранение», включающая в себя процессы деятельности медицинских организаций;
• к оказанию медицинских услуг, включенных в гарантийный пакет, привлекаются государственные и негосударственные медицинские организации;
• при оказании медицинской помощи в районных (городских), областных и республиканских больницах, исходя из степени тяжести заболевания, утверждается и внедряется в практику перечень заболеваний, подлежащих бесплатному лечению;
• лечение льготной категории лиц осуществляется по назначению врача бесплатно за счет средств Государственного бюджета на основании направления формируемого посредством информационной системы.