• ғамхўрлик кўрсатмаслик;
Давлат болаларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш учун тегишли ҳуқуқий, маъмурий, ижтимоий, иқтисодий ва бошқа чораларни кўради.
Қонунга мувофиқ:
• зўравонликдан жабрланувчиларнинг ҳуқуқлари белгиланмоқда;
• болаларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш бўйича якка тартибдаги чора-тадбирлар белгиланиб, жумладан, зўравонликдан жабрланганларга ҳимоя ордери бериш тартиби йўлга қўйилмоқда.
Шунга кўра, ҳимоя ордери ички ишлар органлари томонидан берилади ва зўравонликдан жабрланувчига ёки унинг қонуний вакилига ваколатли давлат органи иштирокида топширилади.
Ҳимоя ордери 30 кун муддатгача берилади ва расмийлаштирилган пайтдан эътиборан кучга киради.
Президент ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги болаларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш соҳасидаги ваколатли давлат органи ҳисобланади.
Агентлик ёрдам кўрсатиш, маслаҳат бериш механизми ва чора-тадбирлари тўғрисида ахборот олинишини, болаларга нисбатан зўравонлик ҳолларининг олди олинишини таъминлаш мақсадида Ўзбекистоннинг бутун ҳудудида туну кун ишлайдиган ишонч телефони ишлашини таъминлайди.

• отсутствие заботы;
Государство принимает соответствующие правовые, административные, социальные, экономические и иные меры для защиты детей от всех форм насилия.
В соответствии с Законом:
• устанавливаются права жертв насилия;
• устанавливаются индивидуальные меры по защите детей от всех форм насилия, в том числе порядок выдачи охранных ордеров жертвам насилия.
Соответственно, охранный ордер выдается органами внутренних дел и вручается жертве насилия или ее законному представителю при участии уполномоченного государственного органа.
Охранный ордер выдается сроком до 30 дней и вступает в силу с момента его оформления.
Национальное агентство социальной защиты при Президенте является уполномоченным государственным органом в сфере защиты детей от всех форм насилия
Агентство обеспечивает круглосуточную бесплатную сеть телефонной линии (телефон доверия) на всей территории Узбекистана в целях обеспечения получения информации о механизме и мерах по оказанию помощи, консультации, предупреждения случаев насилия в отношении детей.