• 12518 марта ўқилди
• унда меҳнат фаолиятини амалга ошираётган чет эллик ўқитувчи ва мутахассислар жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи ва ижтимоий солиқ тўламайди.
Шунингдек, 2030 йил 1 январга нодавлат мактабгача ва умумий ўрта таълим ташкилотларининг қуйидаги Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилмайдиган товар жиҳозларига божхона тўловлари тўланмайди (божхона расмийлаштируви учун йиғимлар бундан мустасно):
• замонавий ўқув ва лаборатория ускуналари;
• компьютер техникаси ва дастурий маҳсулотлар;
• ўқув ва илмий-методик адабиётлар, анжомлар ва моддий-техник ресурслар.
2025 йил 1 январдан бошлаб:
• нодавлат таълим ташкилотларига доимий жалб этиладиган педагог хорижий мутахассисларга “А-2” ўқитувчилар кириш визаларини бериш йўлга қўйилади;
• давлат ва нодавлат таълим ташкилотлари томонидан хориждан жалб қилинган мутахассисларга меҳнат қилиш ҳуқуқини берувчи тасдиқнома бериш йиғим миқдори БҲМнинг 30 бараваридан 1 бараваригача камайтирилади.

• 13685 количество просмотров
• при этом, зарубежные преподаватели и специалисты, осуществляющие трудовую деятельность, будут освобождены от налога на доходы физических лиц и социального налога.
Также, до 1 января 2030 года будет освобождено от уплаты таможенных платежей (за исключением сборов за таможенное оформление) следующее товарное оборудование негосударственных дошкольных и общих средних образовательных организаций, не производимое в Республике Узбекистан:
• современное учебное и лабораторное оборудование;
• компьютерная техника, программные продукты;
• учебная и научно-методическая литература, инвентарь и материально-технические ресурсы.
С 1 января 2025 года:
• будет внедрен порядок выдачи преподавательских въездных виз «А-2» зарубежным специалистам, привлекаемым негосударственными образовательными организациями на постоянной основе;
• будет уменьшен размер сбора, взимаемого при выдаче подтверждений на право осуществления трудовой деятельности специалистам, привлеченным из-за рубежа государственными и негосударственными образовательными организациями, с 30-кратного размера БРВ до однократного.