"Кредит бюроларининг ахборот хавфсизлиги ва киберхавфсизлигига доир минимал талаблар тўғрисида"ги низом Адлия вазирлигида давлат рўйхатидан ўтказилди (рўйхат рақами: 3679-сон, 23.09.2025 й).
Мазкур Низом кредит бюроларининг ахборот тизимларида ахборот хавфсизлиги ва киберхавфсизликни таъминлашга доир минимал талабларни белгилайди.
Низомга кўра, кредит бюроларида ахборот хавфсизлиги ва киберхавфсизликни таъминлаш мақсадида ахборот хавфсизлиги ва киберхавфсизликни таъминлаш хизмати ташкил этилади.
Шунингдек, кредит бюролари ахборот хавфсизлигига оид ички сиёсатни ишлаб чиқиши ва Марказий банк билан келишиши лозим.
Кредит бюролари фаолиятида ахборот хавфсизлиги ва киберхавфсизликнинг таъминланганлик даражасини баҳолаш бўйича рейтинг ахборот тизими Марказий банк томонидан юритилади.
Бундан ташқари, кредит бюролари ахборот тизимларидан маълумотларнинг рухсатсиз узатилиши ва тарқалишидан ҳимоялаш бўйича ДЛП (Дата Лосс Превентион) тизими жорий этилиши шарт.

• 2632 количество просмотров
«О минимальных требованиях к информационной безопасности и кибербезопасности кредитных бюро» (Зарегистрировано в Министерстве юстиции, № 3679, 23.09.2025 г.)
Данное Положение устанавливает минимальные требования по обеспечению информационной безопасности и кибербезопасности в информационных системах кредитных бюро.
Согласно Положению, в кредитных бюро с целью обеспечения информационной безопасности и кибербезопасности создаётся служба по обеспечению информационной и кибербезопасности.
Также кредитные бюро обязаны разработать внутреннюю политику по информационной безопасности и согласовать её с Центральным банком.
Система рейтинговой оценки уровня обеспечения информационной безопасности и кибербезопасности в деятельности кредитных бюро будет вестись Центральным банком.
Кроме того, кредитные бюро обязаны внедрить систему DLP (Data Loss Prevention) для защиты информации от несанкционированной передачи и распространения из их информационных систем.