“Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш” йилида устувор йўналишлар бўйича ислоҳотлар дастурлари ва “Ўзбекистон – 2030” стратегиясини амалга ошириш бўйича давлат дастури тўғрисида”ги Президент Фармони (ПФ–22-сон, 16.02.2026 й.) қабул қилинди.
Фармонга кўра, маҳаллани ривожлантириш бўйича амалга ошириладиган устувор ислоҳотларнинг асосий йўналишлари этиб қуйидагилар белгиланди, жумладан:
► маҳаллаларда 10 мингдан зиёд ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш лойиҳаларини ишга тушириш орқали қўшимча 100 мингта янги иш ўрнини яратиш;
► маҳаллалар инфратузилмасини такомиллаштиришга 20 трлн сўм маблағ йўналтириб, уларга Янги Ўзбекистон қиёфасини олиб кириш.
Қуйидагилар касбларни ривожлантириш бўйича устувор ислоҳотларнинг асосий йўналишлари этиб белгиланди:
♦ 2026/2027 ўқув йилидан 7 та ҳудудда илғор касбий маҳорат техникумларида “Касблар шаҳарчалари”ни ташкил этиб, улар орқали мактаб ўқувчиларини замонавий касбларга йўналтириш;
♦ 2026/2027 ўқув йилидан бошлаб техникумларда стипендия тўлаш амалиётини йўлга қўйиш;
♦ ҳудудларда 24 та малакани баҳолаш марказларини ташкил этиб, меҳнат бозорида тан олинадиган сертификат беришни жорий этиш.

• 2186 количество просмотров
Принят Указ Президента «О Государственной программе по реализации стратегии „Узбекистан – 2030“ и программ реформ по приоритетным направлениям в рамках Года развития махалли и повышения уровня общества» (№ УП–22 от 16.02.2026 г.).
Согласно Указу, основными приоритетными направлениями реформ по развитию махалли определены, в частности:
► создание дополнительно 100 тысяч новых рабочих мест путём запуска более 10 тысяч производственных и сервисных проектов в махаллях;
► направление 20 трлн сумов на развитие инфраструктуры махаллей и придание им облика Нового Узбекистана.
✅ Основными приоритетными направлениями реформ по развитию профессиональной деятельности определены:
♦ начиная с 2026/2027 учебного года организация «городков профессий» при техникумах передового профессионального мастерства в 7 регионах с целью ориентации школьников на современные профессии;
♦ внедрение практики выплаты стипендий в техникумах начиная с 2026/2027 учебного года;
♦ создание 24 центров оценки квалификации в регионах и внедрение выдачи сертификатов, признаваемых на рынке труда.