Адлия вазирлиги Хорижий давлатларнинг ойналари туси ўзгартирилган (қорайтирилган) енгил автотранспорт воситаларининг Ўзбекистон ҳудудига вақтинча кириши ва транзит ҳаракатланиши учун йиғимларни ундириш тартиби тўғрисидаги низомга ўзгартиришларни давлат рўйхатидан ўтказди (рўйхат рақами 3091-1, 04.03.2026 й.).
Унга кўра, хорижий давлат автотранспортларини Ўзбекистонга вақтинча киришида (транзит ўтишида) олд, орқа ёки орқа ён ойналари тусини ўзгартирганлик учун йиғим тўлаш бекор қилиниб, фақат олд ён ойналарининг туси ўзгартирилганлиги учун йиғим тўланиши белгиланди.
Хорижий фуқароларга қўшимча қулайлик яратиш мақсадида йиғимларни божхона постидаги банк кассаларидан ташқари “Э-транзит” автоматлаштирилган ахборот тизимида шакллантириладиган QR-код ёрдамида онлайн тўлаш имконияти яратилди.

• 1317 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало в государственном реестре изменения в Положение о порядке взимания сборов за временный въезд и транзитное передвижение по территории Узбекистана легковых автотранспортных средств иностранных государств с изменённой (затемнённой) тонировкой стекол (регистрационный № 3091-1 от 04.03.2026).
Согласно изменениям, при временном въезде иностранных автотранспортных средств в Узбекистан (или их транзитном проезде) отменена уплата сбора за изменение тонировки переднего, заднего и задних боковых стекол. Теперь сбор взимается только за тонировку передних боковых стекол.
Кроме того, для создания дополнительных удобств иностранным гражданам введена возможность онлайн-оплаты сборов с помощью QR-кода, формируемого в автоматизированной информационной системе «E-tranzit», помимо оплаты через банковские кассы на таможенных постах.