Қонун (ЎРҚ–1119-сон, 04.03.2026 й.) билан айрим қонун ҳужжатларига қўшимчалар киритилди.
Унга кўра, агар ундирувчи реализация қилинмаган мол-мулкни ўзида қолдириш таклифга розилик берса, мулк ҳуқуқи ва бошқа ашёвий ҳуқуқларни давлат рўйхатидан ўтказувчи идоралар томонидан мол-мулкка нисбатан қўйилган тақиқлар давлат ижрочисининг қарори асосида бекор қилинади.
Давлат ижрочисининг қарори унда кўрсатилган шахсга мол-мулкка бўлган ҳуқуқни давлат рўйхатидан ўтказиш (ҳисобга қўйиш) учун асос бўлади.
Бунда мол-мулк бўйича мавжуд мажбуриятлар унинг собиқ эгаси бўлган қарздор зиммасида қолади, бундан ундирувчи мазкур мажбуриятларни бажаришни ихтиёрий равишда ўз зиммасига олган ҳоллар мустасно.

• 1136 количество просмотров
Согласно изменениям, если взыскатель соглашается принять нереализованное имущество в свою собственность, запреты, наложенные на имущество, отменяются органами государственной регистрации прав собственности и иных вещных прав на основании постановления государственного исполнителя.
Постановление государственного исполнителя является основанием для государственной регистрации (постановки на учет) права на имущество за лицом, указанным в этом постановлении.
При этом существующие обязательства по данному имуществу сохраняются за прежним владельцем — должником, за исключением случаев, когда взыскатель добровольно принимает на себя исполнение этих обязательств.