Жанубий Африка давлати Ўзбекистон билан расмий давлатлараро алоқалар ўрнатган 166-давлат бўлди.
Кеча, 27 март куни Нью-Йорк шаҳрида Ўзбекистон ва Лесото ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатиш тўғрисида Қўшма коммюнике имзоланди.
Икки мамлакат ҳукуматлари номидан ҳужжатни Ўзбекистоннинг БМТдаги доимий вакили Улуғбек Лапасов ва Лесотонинг БМТдаги миссияси раҳбари Матете Нена имзолади.
Суҳбат чоғида томонлар халқаро ташкилотлар, жумладан, БМТ ва унинг ихтисослашган муассасалари доирасидаги яқин ҳамкорликни мустаҳкамлаш муҳимлигини қайд этдилар.
Лесото - Жанубий Африкадаги анклав давлат бўлиб, бутунлай Жанубий Африка Республикаси ҳудуди билан ўралган. Шунингдек, у бутун ҳудуди денгиз сатҳидан 1400 м дан баланд бўлган дунёдаги ягона давлатдир. Лесото Қироллиги Ўзбекистон билан дипломатик муносабатлар ўрнатган 166-қироллик бўлди.

• 854 количество просмотров
Южноафриканское государство стало 166-й страной, с которой Узбекистан наладил официальные межгосударственные контакты.
27 марта в городе Нью-Йорке было подписано Совместное коммюнике об установлении дипломатических отношений между Узбекистаном и Лесото.
От имени правительств двух стран документ подписали постоянный представитель Узбекистана при ООН Улугбек Лапасов и глава миссии Лесото при ООН Матете Нена.
В ходе состоявшейся беседы стороны отметили важность укрепления тесного взаимодействия в рамках международных организаций, включая ООН и её специализированные учреждения.
Лесото – государство-анклав в Южной Африке, полностью окружённое территорией Южно-Африканской Республики. Также это единственная в мире страна, вся территория которой находится выше 1400 м над уровнем моря. Королевство Лесото стало 166-м по счёту, с которым Узбекистан установил дипломатические отношения.