Қонун (ЎРҚ–1144-сон, 07.05.2026 й.) билан айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Киритилган қўшимчаларга кўра, комплекс экспертизадан ўтказилиши лозим бўлган давлат харидларини амалга ошириш бўйича тўғридан-тўғри шартномаларнинг комплекс экспертизадан ўтказилишини таъминламаганлик учун маъмурий жавобгарлик белгиланди.
Товар белгисига доир гувоҳноманинг амал қилиши ҳуқуқ эгаси бўлган юридик шахс тугатилганда, ҳуқуқ эгаси бўлган жисмоний шахс вафот этиб, унинг васиятнома ёки қонун бўйича меросхўрлари мавжуд бўлмаганда манфаатдор шахснинг аризасига биноан суд қарори асосида муддатидан олдин тугатилиши мумкин.
“Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги Қонунга ишонч телефони тушунчаси киритилди.
Унга кўра, ишонч телефони – жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини қабул қилиш учун мўлжалланган махсус телефон алоқа тизими ҳисобланади.
Бунда ишонч телефони орқали келиб тушадиган мурожаатларни марказлаштирилган ҳолда қабул қилиш ҳамда уларни ишловдан ўтказиш мақсадида давлат органлари ва ташкилотларида керакли техник ресурсларга эга бўлган бўлинмалар (колл-марказлар) фаолияти йўлга қўйилиши мумкинлиги белгиланди.

• 553 количество просмотров
Законом (№ ЗРУ–1144 от 07.05.2026 г.) внесены изменения и дополнения в некоторые законодательные акты.
Согласно внесённым дополнениям, установлена административная ответственность за необеспечение проведения комплексной экспертизы прямых договоров по государственным закупкам, которые подлежат обязательной комплексной экспертизе.
Действие свидетельства на товарный знак может быть прекращено досрочно на основании решения суда по заявлению заинтересованного лица в случаях:
• ликвидации юридического лица — правообладателя;
• смерти физического лица — правообладателя при отсутствии наследников по завещанию или по закону.
В Закон «Об обращениях физических и юридических лиц» введено понятие телефона доверия.
Согласно этому, телефон доверия — это специальная система телефонной связи, предназначенная для приёма обращений физических и юридических лиц.
Также установлено, что для централизованного приёма и обработки обращений, поступающих через телефон доверия, в государственных органах и организациях могут создаваться подразделения (колл-центры), оснащённые необходимыми техническими ресурсами.