Улар ҚҚСни ноқонуний қайтариб олиш схемасини ташкил этганликда айбланмоқда.
Бош прокуратура ҳузуридаги департамент ҳамда Солиқ қўмитасининг комплаенс ва коррупцияга қарши курашиш бошқармаси томонидан 640 млрд сўмдан ортиқ маблағни талон-торож қилиш ҳолати аниқланди.
Маълум бўлишича, Солиқ қўмитаси, Бухоро вилояти солиқ бошқармаси, Uzbekneftegaz АЖ, «SH. G.» МЧЖ, «S. E.» қўшма корхонаси МЧЖ, «A.» МЧЖ ҳамда Ўзбекистондаги «E. E.» қўшма корхонасининг доимий муассасаси масъул шахслари олдиндан тил бириктириб, давлат бюджети маблағларидан 643,2 млрд сўмни ноқонуний ўзлаштирган.
Тергов маълумотларига кўра, Шўртан газ-кимё мажмуасининг ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш лойиҳаси доирасида 5,3 трлн сўмлик хизматлар қўшилган қиймат солиғидан озод этилган бўлган. Шунга қарамасдан, схемада иштирок этган шахслар электрон ҳисобварақ-фактураларга ҚҚС суммаларини ноқонуний киритиб, бюджетдан ҚҚСни қайтариб олиш ҳуқуқини сунъий равишда шакллантирган.
Натижада мазкур маблағлар «A.» МЧЖ ҳисоб рақамига қайтарилишига, шунингдек «S. E.» қўшма корхонасининг давлат олдидаги қарздорлиги ҳисобдан чиқарилишига эришилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 167-моддаси (ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш) билан жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

• 309 количество просмотров
Департамент при Генпрокуратуре совместно с Управлением комплаенса и противодействия коррупции Налогового комитета выявил хищение более 640 млрд сумов.
Выяснилось, что ответственные лица Налогового комитета, Налогового управления Бухарской области, АО «Узбекнефтгаз», ООО «SH. G.», СП ООО «S. E.», ООО «A.» и постоянного учреждения СП ООО «E. E.» в Узбекистане, действуя по предварительному сговору, незаконно присвоили бюджетные средства в размере 643,2 млрд сумов.
В рамках проекта по расширению производственных мощностей Шуртанского газохимического комплекса услуги на сумму 5,3 трлн сумов были освобождены от НДС. Несмотря на это, участники схемы незаконно включили суммы НДС в электронные счета-фактуры, искусственно сформировав право на возмещение НДС из бюджета.
В результате они добились возврата этих средств на расчётный счёт ООО «A.», а также списания задолженности СП ООО «S. E.» перед государством.
По данному факту возбуждено уголовное дело по ст. 167 УК РУз (Хищение путём присвоения или растраты), ведётся следствие.