Президент ҳарбий хизматчиларга тўланадиган компенсациялар ва Мудофаа вазирлиги тизимидаги фуқаролик ходимлари маошини ошириш, шунингдек ҳарбий ҳисоб ишларини такомиллаштиришга қаратилган фармонни имзолади.
Шавкат Мирзиёев имзолаган фармонга кўра, 16 ёшга тўлиб, ID-карта олган ўғил болалар ҳақидаги маълумотлар Ички ишлар вазирлигининг ахборот тизимидан автоматик тарзда олиниб, ҳарбий ҳисобга қўйилади.
Шунингдек, мудофаа ишлари бўлимларида тиббий комиссиядан ўтиш тартиби бекор қилинади. Энди тиббий кўриклар туман ва шаҳарлардаги марказий кўп тармоқли поликлиникаларда ўтказилади.
Фармонга мувофиқ, 2026 йил 10 июндан бошлаб Тошкент ва Самарқанд шаҳарларида ҳарбий хизматчиларга уй-жой ижараси учун тўланадиган ойлик пул компенсацияси 25 фоизга оширилади.
Бундан ташқари, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри мудофаа бошқармалари ҳамда туман ва шаҳар мудофаа бўлимларида фаолият юритувчи фуқаролик ходимларининг, чақирувга қадар бошланғич тайёргарлик раҳбарларидан ташқари, иш ҳақи 20 фоизга оширилади. 2027 йил 1 январдан эса уларнинг маоши 50 фоизга кўтарилади.
Маълум қилинишича, ошириш амалдаги Ягона тариф сеткаси асосида тариф ставкаларини ҳисоблашда қўлланиладиган коэффициентларни кўпайтириш орқали амалга оширилади. Хусусан, 2026 йил 10 июндан коэффициент 1,2 ни, 2027 йил 1 январдан эса 1,7 ни ташкил этади.

• 101 количество просмотров
Президент подписал указ, направленный на увеличение компенсаций военнослужащим, повышение заработной платы гражданских работников системы Министерства обороны, а также совершенствование порядка ведения воинского учёта.
Согласно указу, подписанному Президентом Республики Узбекистан Shavkat Mirziyoyev, сведения о юношах, достигших 16-летнего возраста и получивших ID-карту, будут автоматически передаваться из информационной системы Министерства внутренних дел и использоваться для постановки на воинский учёт.
Кроме того, отменяется порядок прохождения медицинской комиссии в отделах по делам обороны. Теперь медицинские осмотры будут проводиться в центральных многопрофильных поликлиниках районов и городов.
В соответствии с указом, с 10 июня 2026 года размер ежемесячной денежной компенсации за аренду жилья для военнослужащих в Tashkent и Samarkand будет увеличен на 25 процентов.
Также на 20 процентов повышается заработная плата гражданских работников управлений по делам обороны Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, а также районных и городских отделов по делам обороны (за исключением руководителей допризывной начальной подготовки). С 1 января 2027 года их зарплата будет увеличена уже на 50 процентов.
Сообщается, что повышение будет осуществляться путём увеличения коэффициентов, применяемых при расчёте тарифных ставок на основе действующей Единой тарифной сетки. В частности: