• 31036 марта ўқилди
Йўловчи ташиш поезди жўнатилгач, кузатувчи йўловчилардан чипталарни олиб қўйиши ва фойдаланганлик белгисини қўйиши керак. Ҳаракат йўналишида тўхташни хоҳлаган йўловчилар бундан мустасно. Бундай чипталарга фойдаланганлик белгиси йўловчиларни бевосита манзил станциясига етиб келишидан олдин қўйилади.
Бланкли чипталарга фойдаланганлик белгисини қўйиш ташувчи томонидан белгилаган тартибда амалга оширилади.
• қайтариш учун кетган суммалар;
• воситачилик йиғими ушлаб қолинади.
Фойдаланилмаган чипталар 24 соатдан камроқ, бироқ йўловчи ташиш поезди жўнашига қадар 6 соатдан кечиктирмасдан қайтарилганда, чипта қиймати ва плацкартанинг 50% қиймати қайтарилади.
Бунда йўловчидан:
• воситачилик йиғими;
• плацкартанинг 50 фоиз қиймати ушлаб қолинади.
Фойдаланилмаган чипталар 6 соатдан камроқ, бироқ йўловчи ташиш поезди жўнагандан кейин 3 соатдан кечиктирмасдан қайтарилганда, чипта қиймати қайтарилади, плацкартанинг қиймати қайтарилмайди
• плацкартанинг 100 фоиз қиймати ушлаб қолинади.
Йўловчи, йўловчи ташиш поездини касаллиги туфайли тарк этганда, йўловчи ташиш поездида юришини тўхтатган станция далолатнома тузиши ва йўловчи талабига биноан ушбу далолатнома асосида унга плацкарта қиймати ва йўловчи томонидан босиб ўтилган масофа қийматини айириб, чипталар учун пулларни қайтариб берилади.
Тўловларни қайтарилмайдиган ҳолатлар
• йўловчи маст ҳолатда бўлганда;
• йўловчи кўздан кечиришдан ўтмаганда;
• бегона паспорт бўйича чипталарни қайтариш амалга оширилганда;
• чиптада багажни қабул қилиш тўғрисида штапм мавжуд бўлганда;
• чипта шикастланганда (йиртилган, ёпиштирилган ва ҳоказолар);
• йўловчининг поездга тиббиёт муассасаси ҳужжатисиз кечикиши 3 соат ва ундан ортиқни ташкил қилганда.
Пластик карточкалар бўйича сотилган чипталарга тўловларни қайтариш, ташувчи томонидан нақд пулсиз асосда, қонун ҳужжатларида назарда тутилган тартибда амалга оширилади.
Билетнинг нуқсони аниқланган тақдирда ҳаракатланиш
• Чипталар сотиш автоматлаштирилган тизими томонидан берилган, қўлда ёзилган маълумотларга эга чипта ҳақиқий деб ҳисобланмайди.
• Қўлда ёзиш усули билан компостерсиз, манзил станцияси кўрсатилмасдан, станцияларнинг номлари хато ва ташувчининг бошқа ходимлари айби билан йўл қўйилган ноаниқликлар билан расмийлаштирилган чипталар нуқсонли деб топилади ва олиб қўйилади. Бу ҳақда далолатнома тузилади, йўловчига эса янги чипта берилади.
• Нуқсонли чипта вокзалда поездда юриш бошланишдан олдин ёки нуқсонли чипта билан йўловчи чипта кассасида аниқланганда, бу ҳақда далолатнома тузилади, йўловчига эса янги чипта берилади.
Ички темир йўл йўналишларида қатновчи йўловчи ташиш поездларида йўловчи илтимосига биноан йўқотилган ёки яроқсиз ҳолга келган чипталар ўрнига дубликат тақдим этилади. Дубликат фақат Ўзбекистон Республикаси ҳудудида қатновчи йўловчи ташиш поездларига ва ташувчининг шакллантирилган йўловчи ташиш поездларига берилади.

• 21257 количество просмотров
Если у пассажира есть билет, но ему не представлено место в пассажирском поезде (кроме пригородного), то деньги за билеты возвращаются полностью и немедленно.
Если билет возвращается в билетную кассу не позднее 24 часов до отправления поезда, то выплачивается его полная стоимость.
При этом с пассажира удерживаются:
• сумма за операцию возврата;
• комиссионный сбор.
При возврате неиспользованного билета менее чем за 24 часа, но не позднее, чем за 6 часов до отправления поезда, то выплачивается стоимость билета и 50 процентов стоимости плацкарты.
• комиссионный сбор;
• 50 процентов стоимости плацкарты.
Когда неиспользованный билет возвращается менее, чем за 6 часов, но не более 3-х часов после отправления поезда - выплачивается только стоимость билета, без стоимости плацкарты.
При этом с пассажира удерживается:
• 100 процентов стоимости плацкарты.
При оставлении пассажиром поезда ввиду болезненного состояния станция, на которой пассажир прекратил поездку, обязана составить акт и по требованию пассажира на основании акта возвратить ему деньги за билет, за вычетом стоимости плацкарты и стоимости проезда за проследованное расстояние.
Случаи, когда возврат платежей не производится:
• пассажир находится в нетрезвом состоянии;
• пассажир не прошёл досмотр;
• возврат билетов производится по чужому паспорту;
• в билете имеется штамп о приеме багажа;
• билет имеет повреждения (разорван, подклеен и т.п.);
• опоздание пассажира на поезд составляет 3 и более часов без наличия документа медицинского учреждения.
Возврат платежей по билетам, реализованным по пластиковым карточкам, производится перевозчиком на безналичной основе.
Действия при дефекте билета:
• если в билет, выданный автоматизированной системой продажи билетов, вручную внесены исправления (дополнения), то он считается недействительным;
• если в билете, оформленном вручную не имеется компостер, не указана станция назначения, неверно указаны названия станций, а также имеются другие неточности, допущенные перевозчиком, то он считается дефектным и отбирается, о чем составляется акт. При этом пассажиру выдается новый билет;
• если дефект билета обнаружится на вокзале до начала поездки или в билетной кассе, то оформляется соответствующий акт,  пассажиру заменяют дефектный билет на новый.
Взамен утраченного или пришедшего в негодность билета в пассажирских поездах внутреннего сообщения (в пределах Республики Узбекистан) по просьбе пассажира выдается дубликат. За выдачу дубликата взимается сбор, кроме случаев утраты или порчи билета по вине перевозчика.
Билеты, оформленные в международном сообщении, восстановлению не подлежат.
При нарушении прав в данной сфере необходимо обратиться в Государственную инспекцию Республики Узбекистан по надзору за безопасностью железнодорожных перевозок «Узгосжелдорнадзор» по данной ссылке.