• 128546 марта ўқилди
Оилавий поликлиника ва қишлоқ врачлик пункти ўзига бириктирилган маҳалла, қишлоқ, даҳа ва бошқа жойлардаги аҳолига тиббий хизмат кўрсатадиган соғлиқни сақлашнинг бирламчи бўғинлари бўлиб ҳисобланади.
Умумий амалиёт шифокорининг мажбуриятлари:
• аҳолига энг кўп учрайдиган касалликларни профилактика қилиш ва даволаш бўйича алоҳида беморлар ҳамда бутун оила даражасида тиббий хизматлар кўрсатиш;
• беморларни ўз вақтида ихтисослаштирилган тиббий муассасаларга маслаҳат ва касалхонага ётқизиш учун юбориш;
• хизмат кўрсатиладиган ҳудуд аҳолисига стандартлар ва мавжуд жиҳозларга мувофиқ касалхонага қадар шошилинч тиббий ёрдам кўрсатиш;
• хизмат кўрсатиладиган аҳоли ўртасида шикастланишлар, ногиронликлар, ўлимнинг олдини олиш бўйича чораларни кўриш;
• соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш (тўғри овқатланишни, чекиш ва спиртли ичимликларни истеъмол қилишга қарши курашиш, жисмоний тарбия ва спорт билан шуғулланишни тавсия қилиш);
• санитария-эпидемиолигия қарши тадбирларни ташкил этиш ва ўтказиш (профилактик эмлашлар, бириктирилган ҳудудлар ва хонадонларнинг санитария ҳолатини умумий мониторинг қилиш, юқумли касалликлар ўчоқларида кузатув тадбирларини ўтказиш, хизмат кўрсатиладиган ҳудудда эпидемик вазиятни таҳлил қилиш, бириктирилган аҳолини эпидемиологик хавфли ҳолатлар тўғрисида огоҳлантириш) ва бошқалар.

• 128442 количество просмотров
Семейная поликлиника и сельский врачебный пункт являются первичными звеньями здравоохранения, которые оказывают медицинские услуги населению прикрепленных за ними махалли, села, квартала и др.
Обязанностями врача общей практики являются:
• оказание прикрепленному населению медицинских услуг по охране их здоровья, профилактике и лечению наиболее часто встречающихся заболеваний, как на уровне отдельных пациентов, так и всей семьи;
• своевременное направление на консультацию и госпитализацию пациентов в специализированные медицинские учреждения;
• оказание до- госпитальной экстренной медицинской помощи населению обслуживаемой территории в соответствии со стандартами и имеющимся оснащением;
• проведение мероприятий по профилактике травматизма, инвалидности, смертности среди обслуживаемого населения;
• пропаганда здорового образа жизни (рекомендация рационального питания, борьбы с курением, злоупотреблением алкоголя, занятий физической культуры и спортом);
• организация и проведение комплекса санитарно-противоэпидемических мероприятий (профилактические прививки, общий контроль санитарного состояния прикрепленной территории и домохозяйств, проведение обсервационных мероприятий в очагах инфекционных заболеваний, анализ эпидемической ситуации на обслуживаемой территории, предупреждение прикрепленного населения об эпидемиологически опасных ситуациях) и другое.