• 26101 марта ўқилди
Стационарда тиббий ёрдам – бу кечаю кундуз кузатув остида бўлиш, даволаниш ва ўзгалар парваришига муҳтож бўлган беморларга кўрсатиладиган тиббий ёрдам.
Стационар тиббий ёрдам тиббий-танлов комиссиясининг хулосаси асосида кўрсатилади. Стационар тиббий ёрдам кўрсатилиши зарурлиги тасдиқланган ҳолда — тиббий танлов комиссияси хулосаси асосида мижозга тегишли тиббиёт ташкилотига йўлланма (ордер) берилади.
Беморларни ихтисослаштирилмаган стационарда даволаш шифохоналар, республика кўп тармоқли клиникалар, тиббиёт йўналишидаги илмий текшириш институтлари ва олий таълим муассасалари клиникалари томонидан амалга оширилади.
Беморнинг яқинлари шифохона ва поликлиникада белгиланган соатларда тўсқинликсиз уни кўргани келиши мумкин, агарда бемор ташриф буюриш тақиқланган бўлимда бўлмаса.
Уч ёшга тўлмаган болалар, шунингдек шифокорларнинг хулосасига кўра қўшимча қаровга муҳтож бўлган катта ёшдаги касали оғир болалар стационар шифохонада даволанаётганида уларнинг отаси ёки онасига ёхуд оиланинг болани бевосита парваришлаётган бошқа аъзосига даволаш муассасасида унинг ёнида бирга бўлиши учун имконият яратилади ва меҳнатга лаёқатсизлик варақаси берилади.

• 26021 количество просмотров
Стационарная медицинская помощь - это медицинская помощь, оказываемая пациентам, нуждающимся в круглосуточном наблюдении, лечении и уходе.
Стационарная медицинская помощь оказывается на основании заключения врачебно-отборочной комиссии. При подтверждении необходимости получения медицинской помощи в стационарных условиях, пациенту выдается направление (ордер) в соответствующее медицинское учреждение.
Стационарное лечение больных осуществляют больницы, республиканские многопрофильные клиники, клиники, научно исследовательские институты, высшие учебные заведения.
Близкие больного беспрепятственно могут посещать его в установленные больницей и клиникой часы, если он не находится в отделении с ограниченным режимом для посещения.
При стационарном лечении детей в возрасте до трех лет, а также тяжелобольных детей старшего возраста, нуждающихся по заключению врача в дополнительном уходе, одному из родителей или иному члену семьи, непосредственно осуществляющему уход за ребенком, предоставляется возможность находиться вместе с ним в лечебном учреждении и выдается листок нетрудоспособности.