• 8215 marta o'qildi
Jismoniy shaxslar tomonidan shaxsiy iste’mol uchun mo‘ljallangan ko‘char mol-mulklarni (ashyolarni) lombardda garovga qo‘yish, saqlash, lombarddan talab qilib olinmagan ashyolarni sotish hamda undiruvni garovga qo‘yilgan mol-mulkka qaratish O‘zbekiston Respublikasining Fuqarolik kodeksi, «Garov to‘g‘risida»gi Qonuni va mazkur Nizomga muvofiq amalga oshiriladi.
Lombard shaxsni tasdiqlovchi hujjat (pasport yoki identifikatsiyalovchi ID-karta yoxud milliy haydovchilik guvohnomasi, chet el fuqarolarining va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning yashash guvohnomasi yoki ID-kartasi, harbiy xizmatchining shaxsiy guvohnomasi) taqdim etilganida, jismoniy shaxslar bilan shartnomalar tuzadi.
• Lombard, zarur hollarda, garovga yoki vaqtinchalik saqlashga topshirilayotgan mol-mulkka (ashyoga) egalik huquqini tasdiqlovchi hujjatlarni yoki boshqa dalillarni talab qilishga haqli.
• Lombardlar tomonidan mikroqarzlarni rasmiylashtirish va berish tartibi
• Garov asosida mikroqarzning berilishi lombard bilan jismoniy shaxs o‘rtasida tuziladigan mikroqarz shartnomasi va garov shartnomasi asosida amalga oshiriladi.
Lombardda mol-mulklarni garovga qo‘yish haqidagi shartnoma lombard tomonidan mazkur Nizomning 1-ilovasiga muvofiq shakldagi garov pattasini berish yo‘li bilan rasmiylashtiriladi.
Mikroqarz olish uchun lombardga garovga topshiriladigan mol-mulk tomonlar kelishuviga asosan baholanadi.
Lombard quyidagilarni bajarishi shart:
• garov narsasini xavfsiz saqlash uchun choralar ko‘rishi;
• garov narsasi yo‘qolishi xavf-xatari paydo bo‘lganligi yoki shikast etkazilganligi to‘g‘risida garovga qo‘yuvchiga darhol xabar berishi;
• mikroqarz shartnomasining shartlari bajarilganida garov narsasini mulk egasiga yoki uchinchi shaxsga belgilangan tartibda rasmiylashtirilgan mulk egasining ishonchnomasi asosida darhol qaytarishi;
• garovga qabul qilingan ashyolarni garovga qabul qilish paytida shunga o‘xshash va shunday sifatli ashyolarning narxlariga mos bahodagi to‘liq summasida o‘z hisobidan garovga qo‘yuvchi foydasiga sug‘urtalashi;
• garovga qo‘yuvchining talabiga asosan mikroqarz shartnomasidan kelib chiqqan majburiyatlarning garovga qo‘yuvchi yoki uchinchi shaxs tomonidan qisman yoki to‘liq bajarilganligini tasdiqlovchi ma’lumotnoma berishi.
Garovga qo‘yilgan ashyolarni sotishdan tushgan summa, agar shartnomada boshqa hollar ko‘zda tutilmagan bo‘lsa, mikroqarz, u bo‘yicha hisoblangan foizlar, neustoyka, ijro muddati o‘tganligi natijasida yuzaga kelgan zararlarni qoplash, shuningdek, saqlash va sug‘urta uchun to‘lov, garovga olingan mol-mulkni sotish bo‘yicha xarajatlarni qoplashga qaratiladi. Agar garovga qo‘yilgan mol-mulkning sotilishidan tushgan summa lombardning talablari miqdoridan oshsa, tafovuti garovga qo‘yuvchiga qaytariladi.
Lombardda mol-mulklarni vaqtincha saqlash
• Lombardda ashyolarni vaqtincha saqlash shartnomasi lombard tomonidan yuk topshiruvchiga (mijozga) Nizomning 2-ilovasiga muvofiq shakldagi egasining nomi yozilgan saqlov pattasi berish yo‘li bilan rasmiylashtiriladi.
• Agar mijoz tez alangalanadigan, portlash xavfi bo‘lgan yoki o‘zi tabiatan xavfli ashyolarni saqlashga topshirish vaqtida ularning xususiyatlari to‘g‘risida lombardni ogohlantirmagan bo‘lsa, lombard ashyolarni topshirgan mijozga ko‘rilgan zararlarni qoplamagan holda, ularni xohlagan vaqtda xavfsizlantirishi yoki yo‘q qilishi mumkin. Ushbu ashyolarni saqlash natijasida lombardga va (yoki) uchinchi shaxslarga etkazilgan zararlarni qoplash mijozning zimmasiga yuklatiladi.
• Lombardga garovga yoki saqlash uchun topshirilgan ashyolar yo‘qolganda yoki shikastlanganda, agar lombard yo‘qotish yoki shikastlanish engib bo‘lmas kuch oqibatida yuz berganligini isbotlay olmasa, etkazilgan mulkiy zarar ashyolar egasiga tomonlar kelishuviga ko‘ra qoplab beriladi. Tomonlar kelishuvga erishmaganda mulkiy zararni qoplash sud tartibida amalga oshiriladi.

• 8218 количество просмотров
Физическими лицами залог, хранение, продажа невостребованных вещей и обращение взыскания на движимое имущество (вещи), предназначенные для личного потребления, в ломбарде осуществляются в соответствии с Гражданским кодексом Республики Узбекистан, Законом «О залоге» и настоящим Положением.
• Ломбард заключает договоры с физическими лицами при предъявлении документа, удостоверяющего личность (паспорт или идентификационная ID-карта, либо национальное водительское удостоверение, вид на жительство или ID-карта иностранного гражданина или лица без гражданства, личное удостоверение военнослужащего).
• Предоставление микрозайма на основании залога осуществляется на основании договора микрозайма и договора залога, заключаемых между ломбардом и физическим лицом.
• Договор о передаче имущества в залог оформляется ломбардом посредством выдачи залогового билета, форма которого установлена в приложении №1 к настоящему Положению.
Имущество, передаваемое в залог в ломбард для получения микрозайма, оценивается по соглашению сторон.
Ломбард обязан:
• – принимать меры по обеспечению сохранности заложенного имущества;
• – немедленно уведомить залогодателя в случае возникновения угрозы утраты или повреждения предмета залога;
• – возвратить предмет залога собственнику или третьему лицу на основании надлежаще оформленной доверенности собственника немедленно после исполнения условий договора микрозайма;
• – застраховать за свой счёт, в полном объёме, в пользу залогодателя имущество, принимаемое в залог, исходя из стоимости аналогичных по качеству предметов на момент приёма;
• – по требованию залогодателя выдать справку, подтверждающую полное или частичное исполнение обязательств по договору микрозайма залогодателем или третьим лицом.
Если иное не предусмотрено договором, сумма, вырученная от продажи заложенного имущества, направляется на погашение микрозайма, начисленных процентов, неустойки, убытков, возникших в связи с просрочкой исполнения, а также на оплату хранения, страхования и расходов, связанных с реализацией заложенного имущества. Если сумма от продажи имущества превышает требования ломбарда, разница возвращается залогодателю.
Договор временного хранения вещей в ломбарде оформляется путём выдачи клиенту (грузоотправителю) ломбарда хранительного билета с указанием имени владельца, форма которого установлена в приложении №2 к настоящему Положению.
Если клиент при сдаче на хранение легковоспламеняющихся, взрывоопасных или по своей природе опасных предметов не предупредил ломбард об их свойствах, ломбард вправе в любое время обезвредить или уничтожить такие предметы без возмещения причинённого ущерба клиенту. Ущерб, причинённый ломбарду и/или третьим лицам в результате хранения таких предметов, возмещается за счёт клиента.
При утрате или повреждении имущества, переданного в залог или на хранение в ломбард, если ломбард не сможет доказать, что утрата или повреждение произошли вследствие непреодолимой силы, причинённый имущественный ущерб возмещается владельцу имущества по соглашению сторон. При недостижении соглашения ущерб возмещается в судебном порядке.
Ломбард вправе в необходимых случаях требовать документы или иные доказательства, подтверждающие право собственности на имущество (вещи), передаваемое в залог или на временное хранение.