• 40468 marta o'qildi
mediatsiyani qo‘llash to‘g‘risidagi kelishuv — nizo kelib chiqquniga qadar yoki u kelib chiqqanidan so‘ng taraflarning nizoni mediatsiya tartib-taomilini amalga oshirgan holda hal etish zarurligi to‘g‘risida tuzilgan kelishuvi.
mediatsiya tartib-taomilini amalga oshirish to‘g‘risidagi kelishuv — taraflarning tuzilgan paytdan e’tiboran mediatsiya tartib-taomili amalga oshiriladigan kelishuvi;
mediativ kelishuv — mediatsiyani qo‘llash natijasida mediatsiya taraflari tomonidan erishilgan kelishuv.
Mediatsiyani qo‘llash to‘g‘risidagi kelishuv
Mediatsiyani qo‘llash to‘g‘risidagi kelishuv shartnomadagi uning tarkibiy qismi bo‘lgan shart tarzida yoki alohida kelishuv tarzida yozma shaklda tuziladi.
Mediatsiyani qo‘llash to‘g‘risidagi kelishuvda taraflar o‘rtasida kelib chiqqan yoki kelib chiqishi mumkin bo‘lgan barcha yoki muayyan nizolar mediatsiya tartib-taomilini amalga oshirish yo‘li bilan hal etilishi kerakligi haqidagi qoida bo‘lishi lozim.
Mediatsiyani qo‘llash to‘g‘risidagi kelishuvda nizo predmeti haqidagi, mediatsiya tartib-taomilini amalga oshirish tartibi to‘g‘risidagi, mediatsiya tartib-taomilini amalga oshirish bilan bog‘liq xarajatlarda taraflarning ishtirok etish shartlari haqidagi, mediatsiya tartib-taomilini amalga oshirish muddatlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar bo‘lishi mumkin.
Mediatsiyani qo‘llash to‘g‘risidagi kelishuv mazmuni
• taraflar;
• nizo predmeti;
• mediatsiyani amalga oshirish tartibi, mediator, kelishilgan majburiyatlar, ularni bajarish shartlari va muddatlari;
• mediatsiya amalga oshiriladigan til, joy va sana;
• mediatsiya muddati.
Mediativ kelishuv
Mediatsiya tartib-taomilini amalga oshirish natijalari bo‘yicha taraflar kelib chiqqan nizo yoxud majburiyatlarni bajarish shartlari va muddatlari xususida o‘zaro maqbul qarorga erishgan taqdirda, taraflar o‘rtasida yozma shaklda mediativ kelishuv tuziladi.
Davlat organi yoki boshqa organ tomonidan qaysi shaxsning manfaatlarini ko‘zlab da’vo taqdim etilgan bo‘lsa, o‘sha shaxs mazkur davlat organining yoki boshqa organning ishtirokisiz mediativ kelishuv tuzishga haqli.
Mediativ kelishuv uni tuzgan taraflar uchun majburiy kuchga ega bo‘lib, ushbu kelishuv unda nazarda tutilgan tartibda hamda muddatlarda taraflar tomonidan ixtiyoriy ravishda bajariladi.
Mediativ kelishuv bajarilmaslik oqibatlari
Mediativ kelishuv bajarilmagan taqdirda taraflar sudga murojaat etishga haqli.
Mediativ kelishuv bajarilmasligining oqibatlari kelishuvning o‘zida belgilab qo‘yilishi mumkin.
Mediatorga haq to‘lash
Professional asosdagi mediatorning faoliyati haq evaziga yoki tekin amalga oshirilishi mumkin.
Noprofessional asosdagi mediatorning faoliyati tekin amalga oshiriladi.
Noprofessional mediatorga uning mediatsiya tartib-taomilini amalga oshirish bilan bog‘liq holda qilgan xarajatlarining, shu jumladan nizoni ko‘rib chiqish joyiga borib kelish uchun yo‘l haqi, yashash va ovqatlanish xarajatlarining o‘rni qoplanishi mumkin.
Haq to‘lash va xarajatlarning o‘rnini qoplash taraflar tomonidan, agar ular boshqacha qoida haqida kelishib olmagan bo‘lsa, teng ulushlarda amalga oshiriladi.
Mediator mediatsiya tartib-taomilini amalga oshirishni rad etgan taqdirda, u mediatsiya taraflari tomonidan o‘ziga to‘langan pul mablag‘larini qaytarib berishi shart.

• 40493 количество просмотров
• соглашение о применении медиации - соглашение сторон, заключенное до возникновения спора либо после его возникновения, о необходимости урегулирования спора с проведением процедуры медиации;
• соглашение о проведении процедуры медиации - соглашение сторон, с момента заключения которого проводится процедура медиации;
• медиативное соглашение - соглашение сторон медиации, достигнутое в результате применения медиации.
Соглашение о применении медиации:
• заключается в письменной форме в виде оговорки в договоре, которая является составной частью договора, или в виде отдельного соглашения.
• должно содержать положение о том, что все или определенные споры, которые возникли или могут возникнуть между сторонами, подлежат разрешению путем проведения процедуры медиации.
• может содержать сведения о предмете спора, о порядке проведения процедуры медиации, об условиях участия сторон в расходах, связанных с ее проведением, о сроках проведения процедуры медиации.
Соглашение о проведении процедуры медиации должно содержать сведения о:
• сторонах;
• предмете спора;
• порядке проведения процедуры медиации, медиаторе, согласованных сторонами обязательствах, условиях и сроках их выполнения;
• языке, месте и дате проведения процедуры медиации;
• сроке проведения процедуры медиации.
Медиативное соглашение:
В случае достижения сторонами по результатам проведения процедуры медиации взаимоприемлемого решения в отношении возникшего спора либо условий и сроков исполнения обязательств между сторонами заключается медиативное соглашение в письменной форме.
Лицо, в интересах которого подан иск государственным или иным органом, вправе заключить медиативное соглашение без участия данного государственного или иного органа.
Медиативное соглашение имеет обязательную силу для заключивших его сторон и исполняется ими добровольно в порядке и в сроки, предусмотренные в нем.
Последствия неисполнения медиативного соглашения:
При неисполнении медиативного соглашения стороны вправе обратиться в суд за защитой своих прав.
Последствия неисполнения медиативного соглашения могут быть установлены сторонами в этом же соглашении.
Оплата деятельности медиатора:
Деятельность медиатора на профессиональной основе может производиться платно либо безвозмездно.
Деятельность медиатора на непрофессиональной основе производится безвозмездно.
Непрофессиональному медиатору могут быть возмещены расходы, понесенные им в связи с проведением процедуры медиации, в том числе расходы на оплату проезда к месту рассмотрения спора, проживание и питание.
Оплата и возмещение расходов производится сторонами в равных долях, если они не договорились об ином.
В случае отказа медиатора от проведения процедуры медиации он обязан возвратить выплаченные ему сторонами медиации денежные средства.