• eski shakldagi haydovchilik guvohnomasi va uning taloni;
1. ishlayotgan haydovchilar uchun mehnat daftarchasidan ko‘chirma yoki ishlayotgan joyida unga biriktirilgan avtomototransport turi ko‘rsatilgan ma’lumotnoma (buyruqdan ko‘chirma);
2. shaxsiy avtomototransport vositalari haydovchilari uchun ularga tegishli bo‘lgan avtomototransport vositasining ro‘yxatdan o‘tganligi haqidagi qayd etish guvohnomasi;
3. ishonchnoma yoki ijara shartnomasi bilan avtomototransport vositasini boshqargan shaxslar uchun avtomototransport vositasi ro‘yxatdan o‘tganligi to‘g‘risidagi guvohnoma va uni boshqarish uchun notarial idora tomonidan tasdiqlangan ishonchnoma yoki ijara shartnomasi;
4. transport vositasi egasining yaqin qarindoshlari uchun avtomototransport vositasi ro‘yxatdan o‘tganligi to‘g‘risidagi guvohnoma va transport vositasi egasining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish bo‘yicha sug‘urta polisi.
Avtomototransport vositasini oxirgi o‘n ikki oy davomida boshqarmagan shaxslarning haydovchilik guvohnomalari nazariy va amaliy imtihonlarni topshirganlaridan so‘ng milliy haydovchilik guvohnomasiga almashtiriladi.
• Ariza hamda tegishli hujjatlar qabul qilinib olingandan so‘ng navbat bilan rasmga tushib, planshet orqali hujjatga imzo qo‘yib, yangi guvohnoma chop etilishi kutib turiladi (ushbu jarayonga 5 daqiqa vaqt sarflanadi).
Eski namunadagi milliy haydovchilik guvohnomalari hamda avtomototransport vositasi ro‘yxatdan o‘tkazilganligi to‘g‘risidagi guvohnomalar 2024 yil 1 yanvardan boshlab haqiqiy emas deb hisoblanadi.
2015-yildan keyin berilganlari — 2024 yil 1 yanvardan boshlab haqiqiy emas deb hisoblanadi.
Eski shakldagi haydovchilik guvohnomalarini yangisiga almashtirish bilan bog‘liq barcha jarayonlar Davlat xizmatlari markazlarida amalga oshiriladi.

Для замены необходимо написать заявление и представить:
Национальные водительские удостоверения лиц, управлявших автотранспортными средствами в течение последних 12 месяцев, будут заменены без проведения соответствующих экзаменов.
Ниже приведены документы, подтверждающие, что водитель управлял автомобилем в течение 12 месяцев
• выписка из трудовой книжки работающих водителей или справка с указанием типа автотранспортного средства, прикрепленная к нему по месту работы (выписка из приказа);
• для водителей личных автотранспортных средств свидетельство о регистрации принадлежащего им автотранспортного средства;
• доверенность или договор аренды для лиц, управляющих механическим транспортным средством, свидетельство о регистрации транспортного средства и нотариально удостоверенная доверенность или договор аренды на управление им;
• свидетельство о регистрации транспортного средства на близких родственников владельца транспортного средства и страховой полис по обязательному страхованию гражданской ответственности владельца транспортного средства.
Водительские права лиц, не управлявших автотранспортным средством в течение последних 12 месяцев, будут заменены национальными водительскими правами после сдачи теоретического и практического экзаменов.
Национальные водительские удостоверения старого образца и свидетельства о регистрации транспортных средств считаются недействительными с 1 января 2024 года.
Выданные после 2015 года - с 1 января 2024 года считаются недействительными.
Вся процедура, связанная с заменой водительского удостоверения старого образца на новый, осуществляется в Центрах государственных услуг.
После принятия заявления и приложенных документов необходимо в порядке очереди сфотографироваться, поставить подпись и подождать распечатку нового водительского удостоверения (процедура занимает от 5-20 минут).