• 44130 marta o'qildi
O‘quvchilarni ma’lum fanga bo‘lgan iqtidor va iste’dodini rivojlantirish maqsadida ixtisoslashtirilgan sinflar, maktablar (maktab-internat) tashkil etildi.
Tanlov tashkil etish
• Ayrim fanlarga ixtisoslashtirilgan maktab ma’muriyati o‘quvchilar tanlovining sifatli va raqobatli o‘tkazishga erishish maqsadida tanlov boshlanishidan kamida 2 oy oldin tanlov haqida ommaviy axborot vositalarida e’lon berishi lozim.
• Komissiya tomonidan ixtisoslashtirilgan sinf va ixtisoslashtirilgan umumta’lim muassasasiga hujjatlar har yili 1 — 30-iyun kunlari qabul qilinadi.
• Ixtisoslashtirilgan sinflar va ixtisoslashtirilgan umumta’lim maktabga joriy o‘quv yilida 4-sinfini tugatgan o‘quvchilar 5-sinfga tanlov asosida qabul qilinadi.
• Ixtisoslashtirilgan umumta’lim maktab-internatiga joriy o‘quv yilida 6-sinfni tugatgan o‘quvchilar 7-sinfga tanlov asosida qabul qilinadi.
O‘quvchilarni qabul qilish bo‘yicha tanlovga buyurtma har yili O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi tomonidan hujjatlarni qabul qilish jarayoni yakunlangan kundan boshlab 5 kun muddat ichida Davlat test markaziga taqdim etiladi.
Tanlovda ishtirok etish uchun o‘quvchilardan ixtisoslashtirilgan umumta’lim muassasasi (ixtisoslashtirilgan sinfi mavjud umumta’lim maktabi) direktori nomiga ariza qabul qilinadi.
• O‘quvchilarni 5 va 7-sinfga qabul qilish uchun Davlat test markazi tomonidan quyidagi fanlarning tegishliligi bo‘yicha bittasidan test sinovlari o‘tkaziladi.
Ota-onasining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarga tanlovlarda to‘plagan balining 10 foizi miqdorida imtiyoz sifatida qo‘shib beriladi.

• 44077 количество просмотров
В целях развития одаренности и таланта учащихся к определенной науке созданы специализированные классы, школы (школа-интернат).
Организация конкурса
• Администрация специализированной школы по некоторым предметам в целях достижения качественного и конкурентного отбора учащихся должна объявить о конкурсе в средствах массовой информации не менее чем за 2 месяца до его начала.
• Комиссия принимает документы в специализированные классы и специализированные общеобразовательные школы с 1 по 30 июня каждого года.
• Учащиеся, окончившие в текущем учебном году 4-й класс, в специализированные классы и специализированные общеобразовательные школы принимаются в 5-й класс на конкурсной основе.
• Учащиеся, окончившие в текущем учебном году 6-й класс, в специализированную общеобразовательную школу-интернат, принимаются в 7-й класс на конкурсной основе.
Ежегодно Министерство народного образования Республики Узбекистан в течение 5 дней со дня завершения процесса приема документов представляет в Государственный центр тестирования приказ о проведении отбора.
Для участия в конкурсе от обучающихся принимается заявление на имя директора специализированного общеобразовательного учреждения.
Для приема учащихся в 5 и 7 класс Государственный центр тестирования проведет одно из испытаний следующих предметов.
Детям, оставшимся без попечения родителей, в качестве льготы дается 10 процентов от набранных на соревнованиях баллов.