• 27827 marta o'qildi
• Dori vositalari — kasallik profilaktikasi, ularga tashxis qo‘yish va davolash, shuningdek odam organizmi holati va funktsiyalarini o‘zgartirish uchun tibbiyot amaliyotida qo‘llanilishiga ruxsat etilgan dori moddalari (substantsiyalar) va yordamchi moddalar asosida olingan vositalar, dori moddalari (substantsiyalar), dori preparatlari.
• Dori preparatlari — dozalangan, idishga joylangan-o‘ralgan, qo‘llanish uchun tayyor dori vositalari.
• Sifatsiz dori vositasi va tibbiy buyum — yaroqsiz holga kelgan va (yoki) yaroqlilik muddati o‘tgan dori vositasi va tibbiy buyum.
• Tibbiy buyumlar — kasallik profilaktikasi, ularga tashxis qo‘yish va davolash uchun, shuningdek odam organizmi holati va funktsiyalarini o‘zgartirish uchun tibbiyot amaliyotida qo‘llashga ruxsat etilgan buyum.
• Farmatsevtika faoliyati — dori vositalari va tibbiy buyumlar yaratish bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlarini, ishlab chiqarish, tayyorlash, ularning sifatini nazorat qilish hamda realizatsiya qilishni qamrab oladigan faoliyat.
• O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tgan dori vositalarining g‘ayriqonuniy nusxalari — intellektual mulk to‘g‘risidagi qonun hujjatlari buzilgan holda muomalaga kiritilgan dori vositalari;
• Qalbakilashtirilgan dori vositasi va tibbiy buyum — tarkibi yoki xususiyati to‘g‘risida yoxud ishlab chiqaruvchisi haqida yolg‘on axborot ilova qilingan dori vositasi va tibbiy buyum;
• Muvofiqlik sertifikati — sertifikatlangan mahsulotning talablarga muvofiqligini tasdiqlash uchun sertifikatlashtirish tizimi qoidalariga binoan berilgan hujjat:
• Birlamchi o‘ram — dori vositasi bilan bevosita aloqada bo‘lgan konteyner yoki o‘ram.
Chakana sotish
Dori vositalari va tibbiy buyumni chakana realizatsiya qilish faqat dorixona va dorixonalarning filiallarida amalga oshiriladi.
Dori vositalari va tibbiy buyumlarni dorixonalardan tashqarida sotish taqiqlanadi.
O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tgan yoki dorixonalar tayyorlagan dori vositalarni va tibbiy buyumlarni chakana realizatsiya qilishga ruxsat beriladi.
Elektron tijorat orqali dori vositalari va tibbiyot buyumlarini realizatsiya qilishda ularni saqlash va etkazib berish tartibi hamda talablariga qat’iy rioya qilish shart.
Dori vositalariga qo‘shiladigan qo‘shimcha ustamalar
Chetdan olib kelinadigan, shuningdek, mamlakatimiz ishlab chiqaruvchilaridan sotib olinadigan dori vositalari va tibbiyot buyumlarini chakana sotish ularni etkazib berishda ishtirok etuvchi vositachilar sonidan qat’i nazar, chakana savdo uchun ulgurji narxidan 20% ortiq bo‘lmagan miqdorda cheklangan savdo ustamalari qo‘llagan holda sotiladi.
Chetdan olib kelinadigan, shuningdek, mamlakatimiz ishlab chiqaruvchilaridan sotib olinadigan dori vositalari va tibbiyot buyumlari ijtimoiy dorixonalar tomonidan etkazib berishda ishtirok etuvchi vositachilar sonidan qat’i nazar, xarid qilish narxi yoki ulgurji narxning 10% ortiq bo‘lmagan cheklangan savdo ustamasi ko‘llagan holda chakana sotiladi.
Dori vositalari qalbakilashtirilishining taqiqlanishi
Sertifikatlanishi lozim bo‘lgan dori vositalari va tibbiy buyumlarni muvofiqlik sertifikatlarisiz chakana realizatsiya qilish taqiqlanadi.
Sifatsiz, qalbakilashtirilgan, O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tmagan dori vositalari va tibbiy buyumlarni, shuningdek O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tkazilgan dori vositalarining g‘ayriqonuniy nusxalarini xarid qilish, chakana realizatsiya qilish hamda ulardan foydalanish taqiqlanadi.
Dorixonalar dori vositalarining qo‘llanilishi chog‘ida nojo‘ya reaktsiyalar aniqlangan barcha holatlar to‘g‘risida Sog‘liqni saqlash vazirligini yozma shaklda xabardor qilishi shart.
Iste’molchilarga beriladigan ma’lumotlar
Dorixonalar farmatsevtika faoliyatini amalga oshirish uchun berilgan litsenziya raqami, amal qilish muddati, litsenziya bergan organ to‘g‘risidagi ma’lumotlarni yoki litsenziya nusxasini iste’molchilar tanishishi uchun qulay bo‘lgan joyga joylashtiradi.
Dori vositalari va tibbiy buyumlarni tayyorlashni litsenziyaga ega bo‘lgan dorixona amalga oshiradi.
Dori vositalari dorixonalarda Sog‘liqni saqlash vazirligi qo‘llanilishiga ruxsat etgan dori moddalaridan (substantsiyalardan) tayyorlanadi.
Ro‘yxatga kiritilmagan dori vositasini tayyorlash taqiqlanishi
Sog‘liqni saqlash vazirligi tasdiqlaydigan tayyorlashga ruxsat etilgan dori vositalari ro‘yxatiga kiritilmagan dori vositalarini tayyorlash taqiqlanadi.
Dorixona haqidagi ma’lumot joylashtirilishi
Dorixonalarning kirish qismida dorixonaning nomi, tashkiliy-huquqiy shakli, joylashgan manzili va ish tartibi haqida ma’lumotlar ko‘rsatilgan peshlavha bo‘lishi kerak.
Dori vositalarini sotish tartibi
Barcha dorixonalar dori vositalari va tibbiy buyumlarni Sog‘liqni saqlash vazirligi tasdiqlagan ro‘yxatga muvofiq sotishi shart.
Ijtimoiy dorixonalar Ijtimoiy ahamiyatga ega dori vositalari va tibbiyot buyumlarning tasdiqlangan ro‘yxatini davlat va rus tillarida
12 shriftdan kam bo‘lmagan o‘lchamda ko‘rinadigan joyga osib qo‘yishi shart.
Sotib oluvchiga identifikatsiya ma’lumotlari (nomi, dozasi, qadoqlash, miqdori), dori vositalari yoki tibbiyot buyumlarining nomi, ularni beruvchi shaxsga oid ma’lumotlar, berish sanasi va narxi ko‘rsatilgan tovar cheki beriladi.
Dori vositalarini dorixona peshtaxtasiga joylashtirish
Dorixonalar sanitariya va gigiena ashyolarini, shifobaxsh oziqlantirish mahsulotlarini, ma’danli suvlarni, shuningdek davolash-kosmetika mahsulotlarini, biologik faol qo‘shimchalarni realizatsiya qilish uchun ruxsatnoma bo‘lishi shart.
Dorixonada barcha dori vositalari va tibbiy buyumlar narxi ko‘rsatilgan holda hamda dorixona javobgar shaxsining imzosi bilan sotuvga qo‘yiladi.
Dorixona sotuv zali peshtaxtasiga faqat shifokor retseptisiz beriladigan dori vositalari va tibbiy buyumlar qo‘yiladi.
Shifokor retseptlari asosida beriladigan dori vositalari va tibbiyot buyumlarini dorixona peshtaxtasiga qo‘yish taqiqlanadi.
Dori vositalarini qo‘llash yuzasidan xaridorga ma’lumot berilishi
Dori vositalarini chakana realizatsiya qilish shakli va qoidalari Sog‘liqni saqlash vazirligi tasdiqlagan retseptlar yoki retseptsiz sotiladigan dori vositalari ro‘yxatiga muvofiq amalga oshiriladi.
Dori vositasi va tibbiy buyumni sotishda sotuvchi xodim dori vositasi va tibbiy buyumni qo‘llash tartibi, xususan, qo‘llash davriyligi, bir marotabalik va sutkalik dozalari, qo‘llash usuli, saqlash tartibi, yaroqlilik muddati va boshqalar haqida ma’lumot berishi lozim.
Dorixona xodimi sotib oluvchi e’tiborini dori vositasi va tibbiy buyumni qo‘llash yo‘riqnomasi bilan diqqat bilan tanishib chiqishga qaratishi kerak.
Dori vositasini donalab sotish
Dorixona xodimi dori vositasini sotib oluvchiga zarur ma’lumotlar berishi kerak. Sotib oluvchi talabiga ko‘ra dori vositasi va tibbiy buyum narxi va sifatini tasdiqlovchi hujjatni ko‘rsatishi lozim.
Dori vositasini donalab sotishga ruxsat etiladi. Bunda joylash-o‘rash materialida dori vositasi nomi, seriyasi, yaroqlilik muddati va ishlab chiqaruvchisi ko‘rsatilishi kerak.
Dori vositasini birlamchi o‘rami buzilgan holda berish taqiqlanadi.
Dori vositasini berish normasi shifokor retseptiga muvofiq belgilanadi.
Imtiyozli asosda dori vositalarini olish
Shifokor bergan retseptda dori vositasining bir marotaba qo‘llanadigan eng yuqori dozasidan ko‘proq doza tayinlanganda, dorixona xodimi eng yuqori dozasining yarmiga teng dozani berishi shart.
Ambulatoriyada davolanishda imtiyozga ega shaxslar ayrim toifalarini dori vositalari bilan imtiyozli ta’minlash dori vositalarini ambulatoriya-poliklinika muassasalari orqali yoxud dorixonalar orqali amalga oshiriladi.
Shaxslarning ayrim toifalariga imtiyozli dori vositalari barcha dorixonalarda beriladi.
Dori vositasini retsept asosida uzoq muddat berish
Favqulodda holatlarda, bemorning yashash joyidan jo‘nab ketishi, dorixonaga muntazam qatnash imkoni bo‘lmaganda dori vositalarini retsept bo‘yicha 2 oy davomida qo‘llash uchun zarur miqdorda beriladi.
Dori vositalari uzoq vaqt amal qiluvchi retsept asosida qisman berilganda retsept orqa tomoniga dori vositasi miqdori va berilgan sana ko‘rsatilib, bemorga qaytarib beriladi.
Bemorning dorixonaga navbatdagi murojaatida dori vositasi oldin olinganligi haqidagi belgilar hisobga olinadi.
Dori vositasi retseptda nazarda tutilgan miqdorda olinganda unga “Retsept haqiqiy emas” degan shtamp bosiladi va dorixonada qoldiriladi.
Retseptni dorixonada saqlash
Dori vositalarini retseptlarini saqlash muddatlari:
• psixotrop moddalar, etil spirti va anabolik vositalarga berilgan retsept – 1 yil;
• dori vositalarini imtiyozli berish uchun retsept – 3 yil;
• maxsus pushti rangdagi blankalar bo‘yicha berilgan giyohvand vosita retsepti – 5 yil;
• boshqa dori vositalariga berilgan retsept – 3 oy .
Saqlash muddati tugaganidan so‘ng, retseptlar yo‘q qilish dalolatnoma tegishli rasmiylashtirilishi bilan yo‘q qilinadi.
Shaxslarning ayrim toifalarini dori vositalari bilan retsept asosida imtiyozli ta’minlash xarajatlarini sog‘liqni saqlash muassasalari shartnomaga muvofiq dorixona hisobiga o‘tkazadi.
Dorixonadan realizatsiya qilingan dori vositasi va tibbiy buyum qaytarib olinmaydi hamda almashtirilmaydi.

• 28541 количество просмотров
• лекарственные средства — средства, полученные на основе лекарственных веществ (субстанций) и вспомогательных веществ, лекарственные вещества (субстанции), лекарственные препараты, разрешенные к применению в медицинской практике для профилактики, диагностики и лечения заболеваний, а также для изменения состояния и функций организма человека;
• лекарственные препараты — дозированные, упакованные лекарственные средства, готовые к применению;
• недоброкачественное лекарственное средство и изделие медицинского назначения — лекарственное средство и изделие медицинского назначения, пришедшее в негодность и (или) с истекшим сроком годности;
• изделия медицинского назначения — изделия, разрешенные к применению в медицинской практике для профилактики, диагностики и лечения заболеваний, а также для изменения состояния и функций организма человека;
• фармацевтическая деятельность — деятельность, охватывающая научно-исследовательскую работу по созданию лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также их производство, изготовление, контроль за качеством и реализацию;
• незаконные копии зарегистрированных в Республике Узбекистан лекарственных средств — лекарственные средства, поступившие в обращение с нарушениями законодательства об интеллектуальной собственности;
• фальсифицированное лекарственное средство и изделие медицинского назначения — лекарственное средство и изделие медицинского назначения, сопровождаемое ложной информацией о составе или характеристике либо о производителе;
• сертификат соответствия — документ, выданный по правилам системы сертификации для подтверждения соответствия сертифицированной продукции установленным требованиям;
• первичная упаковка — контейнер или упаковка, непосредственно контактирующие с лекарственным средством.
Розничная торговля лекарственных средств и медицинских изделий:
Запрещается продажа лекарственных средств и изделий медицинского назначения вне аптек.
Разрешается розничная реализация лекарственных средств и изделий медицинского назначения, зарегистрированных в Узбекистане или изготовленных аптеками.
Разрешается реализация лекарственных средств и изделий медицинского назначения посредством электронной коммерции исключительно при условии соблюдения требований и порядка по обеспечению их сохранности при хранении и перевозке в соответствии с требованиями законодательства.
Запрещение фальсификации лекарственных средств:
Запрещается розничная реализация лекарственных средств и изделий медицинского назначения, подлежащих в установленном порядке обязательной сертификации, без наличия сертификатов соответствия.
Запрещается закуп, розничная реализация и использование недоброкачественных, фальсифицированных, незарегистрированных в Узбекистане лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также незаконных копий зарегистрированных в Узбекистане лекарственных средств.
Аптеки обязаны информировать в письменной форме Министерство здравоохранения обо всех случаях выявления побочных реакций при применении лекарственных средств в установленном порядке.
Информация, предоставляемая потребителю:
Аптеки должны разместить в удобных для ознакомления потребителей местах информацию о номере и сроке действия или копию лицензии на осуществление розничной реализации лекарственных средств и изделий медицинского назначения, а также их изготовление, и об органе, ее выдавшем.
Изготовление лекарственных средств и изделий медицинского назначения осуществляется аптеками, имеющими соответствующую лицензию.
Лекарственные средства изготавливаются в аптеках из лекарственных веществ (субстанций), разрешенных к применению Министерством здравоохранения.
Запрещается изготовление лекарственных средств, не включенных в Перечень:
Запрещается изготовление лекарственных средств, не включенных в Перечень лекарственных средств, разрешенных к изготовлению, утверждаемый Министерством здравоохранения.
Размещение информации об аптеке:
На фасаде аптеки должна быть вывеска с указанием наименования, организационно-правовой формы, местонахождения (почтового адреса), режима работы аптеки.
Порядок приобретения лекарственных средств:
Все аптеки должны обеспечить реализацию лекарственных средств и медицинских изделий по списку, утвержденному Министерством здравоохранения.
Социальные аптеки обязаны размещать на видном месте утвержденный в соответствии с законодательством Перечень социально значимых лекарственных средств и изделий медицинского назначения на государственном и русском языках размером шрифта не менее 12.
Покупателю, наряду с кассовым чеком, выдается товарный чек, в котором указываются наименование лекарственного средства или изделия медицинского назначения с идентификационными сведениями (наименование, дозировка, расфасовка, количество), данные лица, осуществляющего его отпуск, дата отпуска и цена.
Выставление на витрину аптеки лекарственных средств:
Аптеки могут осуществлять реализацию предметов санитарии и гигиены, лечебного питания, минеральных вод, а также лечебно-косметической продукции, биологически активных добавок при наличии соответствующих документов на их применение и реализацию.
Все лекарственные средства и изделия медицинского назначения выставляются на реализацию с указанием их цены, подтвержденной подписью ответственного лица аптеки.
В торговом зале аптеки разрешается выставлять на витрину лекарственные средства и изделия медицинского назначения, отпускаемые без рецепта врача. При этом, лекарственные средства для внутреннего применения и лекарственные средства для наружного применения размещаются на витринах отдельно.
Запрещается выставлять на витрину аптеки лекарственные средства и изделия медицинского назначения, отпускаемые по рецептам врача.
Предоставление информации потребителю об способе применения:
Розничная реализация лекарственных средств осуществляется по рецептам или без рецепта согласно спискам, утвержденным Министерством здравоохранения.
При реализации лекарственных средств и изделий медицинского назначения сотрудник аптеки с фармацевтическим образованием должен информировать покупателя об аналогах лекарственных средств и изделий медицинского назначения, способе применения в соответствии с инструкцией по применению лекарственного средства и изделия медицинского назначения, в частности, режиме приема, разовой и суточной дозах, способе приема, условиях хранения, сроке годности.
Сотрудник аптеки также должен обратить внимание покупателя на необходимость внимательного ознакомления с инструкцией по применению лекарственного средства и изделия медицинского назначения.
Реализация лекарственных средств поштучно:
Сотрудники аптеки должны предоставлять необходимую информацию покупателям. По требованию покупателя сотрудник аптеки должен предоставить документы, подтверждающие цену и качество лекарственных средств и изделий медицинского назначения.
Разрешается реализация лекарственных средств поштучно. При этом на упаковке должны быть указаны название, серия, срок годности и производитель лекарственного средства.
Запрещается отпуск лекарственного средства с нарушенной первичной упаковкой.
Нормы отпускаемых лекарственных средств устанавливаются по объему соответственно указанного в рецепте врача.
Отпуск лекарственных средств на льготной основе:
В случае выписывания врачом лекарственного средства в дозе, превышающей высшую дозу однократного приема без соответствующего оформления этого в рецепте, сотрудник с фармацевтическим образованием аптеки обязан отпустить лекарственное средство в половине той дозы, которая установлена как высшая.
Льготное обеспечение лекарственными средствами отдельных категорий лиц при амбулаторном лечении осуществляется через амбулаторно–поликлинические учреждения, либо путем их отпуска через аптеки.
Отпуск лекарственных средств отдельным категориям лиц на льготной основе осуществляется всеми аптеками независимо от их организационно-правовой формы.
Отпуск лекарственных средств по рецептам длительного действия:
В исключительных случаях сотрудникам аптек разрешается производить единовременный отпуск назначенного врачом лекарственного средства по рецептам длительного действия в количествах, необходимых для лечения в течение 2 месяцев.
При отпуске лекарств по рецептам длительного действия рецепт возвращается больному с указанием на обороте количества отпущенного лекарственного средства и даты отпуска.
При очередном обращении больного в аптеку учитываются пометки о предыдущем получении лекарства.
При истечении срока действия рецепта или при последнем отпуске лекарственного средства от количества указанного в рецепте ставиться штамп «Рецепт недействителен» и оставляется в аптеке.
Хранение рецептов в аптеках:
Рецепты на:
• психотропные вещества, этиловый спирт медицинский, анаболические средства — в течение 1 года,
• льготный отпуск лекарственных средств отдельным категориям лиц — в течение 3 лет,
• наркотические средства, отпускаемые по специальным розовым бланкам — 5 лет,
• остальные лекарственные средства — в течение 3 месяцев.
При истечении срока хранения рецепты подлежат уничтожению с соответствующим оформлением акта уничтожения.
При отпуске аптеками лекарственных средств отдельным категориям лиц на льготной основе при амбулаторном лечении сумма оплаты за эти лекарственные средства перечисляется на счет аптеки учреждениями здравоохранения согласно договору.