• 61563 marta o'qildi
• Fermer xo‘jaligi tashkil etish uchun, avvalo, uni tashkil etmoqchi bo‘lgan shaxs belgilangan tartibda er uchastkasi olishi kerak. Er olish tartibi bilan tanishish uchun ushbu havolaga o‘ting.
• Fermer xo‘jaligi qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan erlarda va zaxira erlarda tashkil etiladi.
• Fermer xo‘jaligiga beriladigan er uchastkalarining eng kam o‘lchami O‘zbekiston Respublikasining Er kodeksi bilan belgilanadi.
• Er uchastkalari berilganda fermer xo‘jaligi o‘z zimmasiga qishloq xo‘jalik ekinlarining hosildorligi (3 yil uchun o‘rtacha yillik hosil hisobida) qonunchilikda belgilangan normativ hosildorlikdan kam bo‘lmasligini ta’minlash majburiyatini oladi. Bu majburiyat er uchastkasini ijaraga olish shartnomasida mustahkamlab qo‘yiladi.
• Fermer xo‘jaligi shu xo‘jalik boshlig‘i tomonidan tashkil etiladi, u fermer xo‘jaligiga tegishlicha alohida mol-mulk ajratib beradi va ustavini tasdiqlaydi.
• Fermer xo‘jaligi tashkil etish uchun uning boshlig‘i belgilangan tartibda er uchastkasi olishi kerak.
Ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligi
• Ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligi - qishloq xo‘jaligi mahsulotini etishtirish bilan birga qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, saqlash va realizatsiya qilish, sanoat ishlab chiqarishi, ishlarni bajarish, xizmatlar ko‘rsatish va qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa faoliyat turlari bilan shug‘ullanuvchi fermer xo‘jaligidir;
• Ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklari reestri O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa er egalari kengashi tomonidan yuritiladi;
• Ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligining er uchastkalarini ijaraga olish huquqi qonunchilikda belgilangan tartibda bekor qilinganda ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaligi o‘z rahbari tomonidan uning tashkiliy-huquqiy shaklini o‘zgartirish orqali qayta tashkil etilishi mumkin;
• Fermer xo‘jaligiga berilgan er uchastkalaridan qat’iy belgilangan maqsadda foydalaniladi.
• Ular xususiylashtirilishi, shuningdek oldi-sotdi, garov, hadya, ayirboshlash ob’ekti bo‘lishi berilishi mumkin emas.
Fermer xo‘jaligida soliq va to‘lovlar
• Fermer xo‘jaligi aylanma va er solig‘i to‘lovchisi hisoblanadi.
• Er uchastkalaridan foydalanganlik uchun er solig‘i stavkalari bilan quyidagi havolada tanishing.
• Shuningdek, fermer xo‘jaliklariga berilgan soliq imtiyozlari bilan quyidagi havolada tanishing.
Fermer xo‘jaligida mehnat munosabatlari
• Fermer xo‘jaligida mehnat munosabatlari, ya’ni, xodimlarni ishga olish, ularga ish haqi to‘lash, ijtimoiy himoya qilish masalalariga, birinchi navbatda, fermer xo‘jaligi rahbari mas’ul hisoblanadi.
• Fermer xo‘jaligi (ish beruvchi) va uning xodimlari o‘rtasidagi mehnatga oid munosabatlar mehnat shartnomasi (kontrakti) bilan tartibga solinadi.
• Fermer xo‘jaligidagi ish tartibi xo‘jalik boshlig‘i tomonidan belgilanadi. Fermer xo‘jaligi xodimlarining mehnat faoliyati hisobini olib borish xo‘jalik boshlig‘i tomonidan tashkil etiladi.
• Fermer xo‘jaligi xodimlarining mehnatiga haq to‘lash taraflarning kelishuviga ko‘ra pul hamda natura tarzida, qonunchilikda Mehnatga haq to‘lash yagona tarif setkasining birinchi razryadi bo‘yicha belgilangan miqdordan oz bo‘lmagan miqdorda belgilanadi.
Fermer xo‘jaligida ijara huquqi merosi
• Fermer xo‘jaligi boshlig‘i vafot etgan taqdirda, er uchastkasini ijaraga olish huquqi ijara shartnomasining amal qilish muddatiga meros bo‘yicha o‘tadi.
• Fermer xo‘jaligi boshlig‘i pensiya yoshiga to‘lganda yoki mehnat qobiliyatini yo‘qotganda, shuningdek muddatli harbiy xizmatga chaqirilgan, oliy ta’lim muassasalariga kunduzgi o‘qishga qabul qilingan, saylab qo‘yiladigan lavozimlarga saylangan taqdirda, er uchastkasini ijaraga olish huquqini ijara shartnomasiga o‘zgartishlar kiritish orqali belgilangan tartibda o‘z oila a’zolaridan biriga ijara shartnomasi bilan ma’lum muddatga ijaraga berishi mumkin.

• 61569 количество просмотров
Лицо, изъявившее желание создать фермерское хозяйство, прежде всего должно получить земельный участок в установленном порядке.
• Фермерское хозяйство создается на землях сельскохозяйственного назначения и на землях запаса.
• Минимальный размер земельных участков, предоставляемых фермерскому хозяйству, определяется Земельным кодексом Республики Узбекистан.
• При предоставлении земельных участков фермерское хозяйство берет на себя обязательство обеспечить урожайность сельскохозяйственных культур (в среднегодовом исчислении урожайности за 3 года) не ниже нормативной урожайности, установленной законодательством. Это обязательство закрепляется в договоре аренды земельного участка.
• Фермерское хозяйство считается созданным после его государственной регистрации в порядке, установленном законодательством, и его учредитель заключает договор о долгосрочной аренде земельного участка.
• Фермерское хозяйство вправе открывать расчетный и другие счета в учреждении банка, иметь печать со своим наименованием.
Многопрофильное фермерское хозяйство
Многопрофильное фермерское хозяйство — фермерское хозяйство, которое наряду с производством сельскохозяйственной продукции занимается переработкой, хранением и реализацией сельскохозяйственной продукции, промышленным производством, выполнением работ, оказанием услуг и другими видами деятельности, не запрещенными законодательством.
• Реестр многопрофильных фермерских хозяйств ведется Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана.
• При прекращении права аренды земельных участков многопрофильного фермерского хозяйства в запас земель многопрофильное фермерское хозяйство может быть реорганизовано его руководителем путем изменения его организационно-правовой формы.
• Земельные участки, предоставленные фермерскому хозяйству, используются строго по целевому назначению.
• Они не могут быть приватизированы, а также не могут являться объектами купли-продажи, залога, дарения и обмена.
Налоги и платежи в фермерском хозяйстве
• Фермерское хозяйство является плательщиком единого земельного налога.
• Ставки земельного налога за использование земельных участков определены по ссылке.
• Также фермерским хозяйствам предоставлены ряд льгот по налогам по следующей ссылке.
• В частности, доходы физических лиц, привлекаемых на сельскохозяйственные работы по уборке хлопка-сырца, полученные за выполнение этих работ не подлежат налогообложению.
Трудовые отношения в сельском хозяйстве
• Глава фермерского хозяйства является ответственным за трудовые отношения в фермерском хозяйстве, в том числе за наём работников, выплату им заработной платы, вопросы социальной защиты.
• Трудовые отношения между фермерским хозяйством (работодателем) и его работниками регулируется трудовым договором (контрактом).
• Трудовой распорядок, учет трудовой деятельности работников в фермерском хозяйстве устанавливается и организуется его главой.
• Размер оплаты труда работников фермерского хозяйства определяется по соглашению сторон в денежном и натуральном выражениях не ниже установленного законодательством размера по первому разряду Единой тарифной сетки по оплате труда.
• Глава и работники фермерского хозяйства подлежат государственному социальному страхованию. Назначение и выплата им пособий по государственному социальному страхованию и пенсий производятся в порядке и на условиях, установленных законодательством.
Наследование права аренды в фермерском хозяйстве
• В случае смерти главы фермерского хозяйства право аренды земельного участка переходит по наследству в соответствии с законодательством на срок действия договора аренды.
• При достижении пенсионного возраста или потере трудоспособности, а также в случае призыва на срочную военную службу, поступления на очное обучение в высшие образовательные учреждения, избрания на выборные должности глава фермерского хозяйства может передать право аренды земельного участка одному из членов его семьи, в соответствии с законодательством на срок действия договора аренды путем внесения изменений в договор аренды.