• 18845 marta o'qildi
• davlat organlari va boshqa shaxslar yuridik shaxslar va fuqarolarning huquqlari hamda qonun bilan qo‘riqlanadigan manfaatlarini, jamiyat va davlat manfaatlarini himoya qilish maqsadida qonun bo‘yicha sudga murojaat qilish huquqiga ega bo‘lgan hollarda, shu davlat organlarining va boshqa shaxslarning arizalari bo‘yicha.
Iqtisodiy sudga murojaat qilish uchun havola orqali zarur bo‘lgan ariza turini tanlash va kerakli ma’lumotlarni qayd qilgan holda ariza na’munalarini olish mumkin.
Da’vogar da’vo taqdim etganda javobgarga va uchinchi shaxslarga da’vo arizasining va unga ilova qilingan, ushbu shaxslarda mavjud bo‘lmagan hujjatlarning ko‘chirma nusxalarini yuborishi shart.
Da’vo arizasining va unga ilova qilingan hujjatlarning ko‘chirma nusxalari javobgarga hamda uchinchi shaxslarga axborot tizimi orqali elektron tarzda yuborilishi mumkin.
• Da’vo arizasiga ilova qilinadigan hujjatlar
Sudьya da’vo arizasini ish yuritishga qabul qilish to‘g‘risidagi, qabul qilishni rad etish yoxud qaytarish haqidagi masalani da’vo arizasi sudga kelib tushgan kundan e’tiboran 5 kundan kechiktirmay yakka tartibda hal qiladi.
Da’vo arizasini ish yuritishga qabul qilish, qabul qilishni rad etish yoki qaytarish to‘g‘risida ajrim chiqariladi, uning ko‘chirma nusxalari ishda ishtirok etuvchi shaxslarga u chiqarilganidan keyingi kundan kechiktirmasdan yuboriladi.

• 18843 количество просмотров
• государственных органов и иных лиц в случаях, когда по закону они имеют право на обращение в суд в защиту прав и охраняемых законом интересов юридических лиц, граждан, интересов общества и государства.
Форма и содержание искового заявления.
Истец при предъявлении иска обязан направить ответчику и третьим лицам копии искового заявления и приложенных к нему документов, которые у них отсутствуют.
Копии искового заявления и приложенных к нему документов могут быть направлены ответчику и третьим лицам в электронном виде через информационную систему.
Документы, прилагаемые к исковому заявлению.
Судья единолично не позднее 5 дней со дня поступления искового заявления в суд разрешает вопрос о принятии его к производству, об отказе в принятии либо возвращении.
О принятии, отказе в принятии искового заявления к производству либо возвращении искового заявления выносится определение, копии которого не позднее следующего дня со дня его вынесения направляются лицам, участвующим в деле.