• 18053 marta o'qildi
Ozodlikdan mahrum etishga hukm qilingan shaxslar tergov hibsxonasining ma’muriyati hukm qonuniy kuchga kirganligi to‘g‘risida sud xabarnomasini olgan kundan boshlab 10 kunlik muddat ichida jazoni o‘tash uchun jo‘natiladi.
Ushbu muddat davomida mahkum:
• qarindoshlari yoki boshqa shaxslar bilan bir marta qisqa muddatli uchrashish;
• o‘z shaxsiy mablag‘lari hisobidan to‘lanadigan, 15 daqiqa davom etadigan bir marta telefon orqali so‘zlashish huquqiga ega.
• Tergov hibsxonasining ma’muriyati mahkum jazoni o‘tash uchun jo‘nab ketganligi to‘g‘risida uning oilasiga 3 kunlik muddat ichida xabar yuborishi shart.
• Jazoni ijro etish muassasasining ma’muriyati mahkum etib kelgan kundan boshlab 3 kunlik muddat ichida bu haqda hukm chiqargan sudni xabardor qilishi, shuningdek mahkumning oilasiga muassasa manzilini ko‘rsatib hamda mahkumning yozishma olib borish, uchrashuv, posilka, yo‘qlov va banderollar olish, telefon orqali so‘zlashuv huquqlarini tushuntirib, xabarnoma yuborishi shart.
Muassasaga etib kelgan mahkumlar ularning shaxsini o‘rganish va sharoitga moslashib olishlari uchun 15 sutkagacha muddatga, odatda, qabul bo‘limiga joylashtiriladi, manzil-koloniyaga kelgan hamda xo‘jalik xizmatiga oid ishlarni bajarish uchun tergov hibsxonalari va turmalarda qoldirilgan shaxslar bundan mustasno.
Muassasaga etib kelganlaridan so‘ng mahkumlarga jazoni o‘tash tartibi va shartlari to‘g‘risida kerakli axborot beriladi, shuningdek ularning huquqlari va majburiyatlari tushuntiriladi.
Ozodlikdan mahrum etishga hukm qilingan shaxs butun jazo muddatini, odatda, bitta muassasada o‘taydi.
Mahkumni bir koloniyadan ayni shu turdagi boshqa koloniyaga jazoni o‘tashni davom ettirish uchun o‘tkazishga uning xavfsizligini ta’minlash maqsadida uning roziligini olgan holda, shuningdek mahkumning mazkur muassasada qolishiga to‘sqinlik qiluvchi boshqa hollarda yo‘l qo‘yiladi.
• Mahkum kasal bo‘lib qolgan taqdirda uni koloniyadan yoki turmadan ixtisoslashgan davolash muassasiga o‘tkazishga tibbiy xulosa asosida yo‘l qo‘yiladi.
• Jazoni ijro etish muassasalarida erkaklar va ayollar, voyaga etmaganlar va katta yoshlilar, ozodlikdan mahrum etishga birinchi marta hukm qilingan shaxslar va ilgari bu jazo turini o‘tagan mahkumlar alohida-alohida saqlanadi.
Quyidagilar boshqa mahkumlardan batamom ajratilib, alohida saqlanadi:
• o‘ta xavfli retsidivistlar;
• umrbod ozodlikdan mahrum qilish jazosi afv etish tartibida ozodlikdan mahrum qilish bilan almashtirilgan mahkumlar;

• 17991 количество просмотров
Осужденные к лишению свободы направляются для отбывания наказания не позднее 10 дней со дня получения администрацией следственного изолятора извещения суда о вступлении приговора в законную силу.
В течение этого срока осужденный имеет право на
• 1 краткосрочное свидание с родственниками или иными лицами;
• 1 телефонный разговор продолжительностью 15 минут, который оплачивается из его личных средств.
• Администрация следственного изолятора обязана в 3-х дневный срок направить уведомление семье осужденного о его убытии для отбывания наказания.
• Администрация учреждения по исполнению наказания обязана в 3-х дневный срок со дня поступления осужденного известить об этом суд, постановивший приговор, а также направить семье осужденного извещение с указанием адреса учреждения и разъяснением прав осужденного на переписку, получение свиданий, посылок, передач и бандеролей, ведение телефонных разговоров.
Осужденные, прибывшие в учреждение, за исключением поступивших в колонии-поселения и лиц, оставленных в следственных изоляторах и тюрьмах для выполнения работ по хозяйственному обслуживанию, как правило, помещаются в приемное отделение на срок не более 15 суток для изучения их личности и адаптации.
По прибытии в учреждение осужденным предоставляется необходимая информация о порядке и условиях отбывания наказания, а также разъясняются их права и обязанности.
Осужденный к лишению свободы, как правило, отбывает весь срок наказания в одном учреждении.
Перевод осужденного для дальнейшего отбывания наказания из одной колонии в другую того же вида допускается для обеспечения его безопасности, с его согласия, а также при иных обстоятельствах, препятствующих дальнейшему нахождению осужденного в данном учреждении.
• В случае болезни осужденного допускается его перевод из колонии или тюрьмы в специализированное лечебное учреждение на основании медицинского заключения.
• В учреждениях по исполнению наказания устанавливается раздельное содержание мужчин и женщин, несовершеннолетних и взрослых, впервые осужденных к лишению свободы и ранее отбывавших этот вид наказания.